لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۴۷

خبرخوان

تصادف «شاخ به شاخ» دو پژو در ایرانشهر جان ۱۴ نفر را گرفت

عکسی که خبرگزاری ایرنا از صحنه تصادف منتشر کرده است

یک مقام مسئول در امور حوادث استان سیستان و بلوچستان از مرگ دلخراش ۱۴ نفر در پی برخورد دو خودروی پژو با یکدیگر خبر داد.

در حادثه برخورد به اصطلاح «شاخ به شاخ» این دو خودرو، ۱۴ نفر در آتش سوختند.

بر اساس این گزارش، ۱۱ تن از قربانیان در دم جان باختند و سه تن دیگر پس از انتقال به مراکز درمانی، به دلیل سوختگی و جراحات شدید جان خود را از دست دادند.

به گفته معاون اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، برخورد شدید و مرگبار دو خودروی سواری پژو در محور کنارک به نیکشهر رخ داد.

اربابی نصرا زمان وقوع این تصادف را ۱۸ دقیقه پس از ساعت ۱۰ شب روز نهم تیر اعلام کرد.

مصطفی کول‌زاده، رئیس پلیس راه جنوب استان سیستان و بلوچستان، بنا بر اعلام نظر کارشناسان تصادفات پلیس راه، علت این حادثه را «تجاوز به چپ» توسط یکی از دو خودرو اعلام کرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اقدامات رئیس جدید مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا جنجالی شد

حمیرا زمردی از نیمه تیرماه ۱۴۰۱ به ریاست مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز آموزش بین‌المللی زبان فارسی منصوب شده است

پس از آن‌که حسن انوری، استاد سرشناس ادبیات، در اعتراض به برکناری سرپرست تألیف مؤسسه لغت‌نامۀ دهخدا از این مؤسسه کناره‌گیری کرد، هیئت مؤلفان لغت‌نامۀ بزرگ فارسی نیز روز شنبه ۲۲ مرداد اعلام کرد همکاری خود را موقتاً با این مؤسسه قطع می‌کند.

هیئت مؤلفان در این بیانیه با انتقاد از اقدام رئیس تازه‌منصوب مؤسسه در برکناری اکرم سلطانی، سرپرست تألیف لغت‌نامه، دلیل تصمیم برای توقف همکاری خود را «بی‌توجهی به درخواست مکتوب مؤلفان و بی‌حرمتی به دکتر حسن انوری» اعلام کردند.

رئیس جدید مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا حمیرا زمردی است که ماه گذشته با حکم رئیس دانشگاه تهران به ریاست این مؤسسه منصوب شد؛ انتصابی که به‌دلیل نوع سابقۀ علمی زمردی انتقادهای بسیاری هم در پی داشت.

حسن انوری در این مورد به خبرگزاری تسنیم گفت که خداحافظی او از مؤسسه پس از ۶۰ سال همکاری با آن به‌دلیل بی‌توجهی رئیس جدید مؤسسه به اعتراض او در برکناری اکرم سلطانی از سرپرستی تألیف مؤسسه بوده است.

خانم سلطانی که سابقه ۳۰ سال کار در مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا را دارد، با حکم حمیرا زمردی به کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران منتقل شده‌ است.

خانم زمردی در واکنش به این رویدادها، ضمن تکذیب خداحافظی دکتر انوری و حواشی ایجادشده گفته است که «آقای دکتر انوری کارمند این مؤسسه نیست که بخواهد استعفا دهد».

علاوه بر حسن انوری، برخی استادان دیگر این مؤسسه، از جمله سعید نجفی اسداللهی، نیز در اعتراض به اقدامات حمیرا زمردی اعلام کرده‌اند که دیگر با این مؤسسه همکاری نمی‌کنند.

دانشمندان: پرهزینه‌ترین سیل تاریخ در انتظار کالیفرنیا است

کارشناسان اقلیمی پیش‌بینی کرده‌اند که «پرهزینه‌ترین سیل تاریخ» در انتظار ایالت کالیفرنیای آمریکا است به گونه‌ای که با نابودی مناطق وسیعی از لس‌آنجلس و اورنج کانتی، حتی بعید نیست یک دریای جدید ایجاد شود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز شنبه ۲۲ مرداد گزارش داد که مطالعات انجام شده توسط نهاد موسوم به «پیشرفت‌های علوم» آمریکا احتمال وقوع سیلی مهیب را می‌دهند که بی‌سابقه و در ابعادی تاکنون ناشناخته باشد.

به گفته این دانشمندان، تغییرات اقلیمی ناشی از آلودگی‌های ایجادشده در جو به‌دست بشر، تا اینجا احتمال بروز چنین سیل عظیمی در کالیفرنیا را طی چهار دهه آینده دوبرابر کرده است. بنابر این گزارش، ادامه روند سوزاندن سوخت‌های فسیلی در جهان، احتمال وقوع چنین سیلی در کالیفرنیا را هر سال بالاتر خواهد برد.

ارزیابی شده که چنین سیلی زندگی میلیون‌ها تن از ساکنین کالیفرنیا را تحت تأثیر قرار دهد و خساراتی در حد یک تریلیون دلار بر جای بگذارد.

ایالت کالیفرنیا در دو دهه اخیر بارها فجایع طبیعی عظیمی مانند آتش‌سوزی‌های به‌شدت خسارت‌بار در جنگل‌های خود را تجربه کرده و صدها هزار تن از مردم نیز خانه‌های‌شان را از دست داده‌اند. این ایالت زمین‌لرزه‌های قوی اما کم‌خسارت را نیز پشت سر گذاشته اما در تاریخ معاصر سیلی در ابعاد عظیم در آن رخ نداده است.

پژوهشگران دانشگاه لس‌آنجلس می‌گویند که این سیل عواقبی مهیب خواهد داشت. یکی از این دانشمندان ارزیابی کرده که سیل پیشِ رو در ابعاد سیل‌های سنت لوئیس و کنتاکی، اما برای تمامی کالیفرنیا، رخ دهد.

ارزیابی دانشمندان به‌ویژه خسارات کلان و به‌شدت فاجعه‌بار برای شهر لس‌آنجلس و «اورنج کانتی» را پیش‌بینی کرده‌است. آنها حتی از احتمال نابودی این مناطق سخن گفته‌اند زیرا زمین در این نواحی، پایین‌دستی محسوب می‌شود.

خسارات و نابودی‌های زیادی نیز برای سنترال‌ولی، ساکرامنتو که مرکز ایالت کالیفرنیا است، فرزنو و بیکرزفیلد ارزیابی شده است. یک چهارم از غذای مردم آمریکا در این مناطق تولید می‌شود.

به گزارش سی‌ان‌ان، پدیده هوایی ناشی از بخارهای موجود در جو که هوای گرم در آنها محفوظ می‌شود، و ممکن است چند هفته پیاپی ادامه باشد، ابعاد سیل را مهیب‌تر و توان تخریب آن را بیشتر خواهد کرد.

تا کنون در روزهای اخیر وقوع سیل در ابعادی محدود، ناشی از بارندگی‌های موسمی، خساراتی نسبتاً اندک به مناطقی مانند لاس‌وگاس و ایالت همجوار آن، آریزونا، وارد کرده و برخی روند عادی زندگی مختل شده‌است. از مرگ دو تن نیز خبر رسیده است.

آخرین بار منطقه کالیفرنیا در ۱۶۱ سال پیش در یک دوره چند هفته‌ای شاهد سیلی عظیم و به‌شدت مهلک بود اما در آن زمان از ثروت و دارایی و شمار ساکنینی به اندازه امروز برخوردار نبود.

به گفته دانیل سوین، یکی از محققان آمریکایی، وضعیت این بار در قیاس با آن سیل نیمه قرن نوزدهم بسیار وخیم‌تر و عواقب آن کاملاً متفاوت خواهد بود.

با این حال، دانشمندان تاریخی احتمالی برای وقوع چنین سیلی بیان نکرده‌اند. کارشناسان این را نیز گفته‌اند که با انجام برخی گام‌ها، تشدید آمادگی برای مدیریت سیل و تغییر سامانه‌های مدیریت آب، ممکن است بتوان خسارات احتمالی را به میزان زیادی کاهش داد.

کالیفرنیا ثروتمندترین ایالت آمریکا با جمعیت رسمی حدوداً ۴۰ میلیون نفری و میلیون‌ها تن ساکنین غیرقانونی است.

شمار بالایی از ایرانیان ساکن آمریکا در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

مرگ ۸۳ ایرانی دیگر بر اثر کرونا؛ پیش‌بینی افزایش «۱۰۰ درصدی» ترددهای مرزی اربعین

تجمع شهروندان ایرانی در مرز شلمچه، اربعین ۱۴۰۰

وزارت بهداشت ایران روز یک‌شنبه، ۲۳ مرداد اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۸۳ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان باخته‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به حدود ۱۴۳ هزار تن رسید.

بر اساس این آمار، در همین مدت نیز نزدیک به ۶ هزار و ۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی و حدود ۸۰۰ تن از آنها بستری شدند.

بر اساس این گزارش، مجموع بیماران مبتلا به کرونا، از زمان اعلام شیوع آن در ایران، به بیش از ۷ میلیون و ۴۷۵ هزار نفر رسیده است.

آمارهای رسمی کرونا در حالی هم‌چنان به‌ صورت روزانه منتشر می‌شود که منابع مستقل پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

هم‌زمان با افزایش آمار کرونا و تداوم هشدارها درباره برگزاری تجمع‌های مذهبی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خوزستان پیش‌بینی کرد که آمار تردد افراد در ارتباط با انجام مراسم دینی در پایانه‌های مرزی این استان در مقایسه با سال ۱۳۹۸ صد در صد افزایش یابد.

داریوش امانی، معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری نیز پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس پیش‌بینی، بیش از پنج میلیون نفر به مناسبت اربعین از مرزهای کشور تردد خواهند کرد و آمار تردد در برخی مرزها بین پنج تا هشت برابر بیشتر می‌شود.

پس از ۵۶ سال، تیم والیبال زنان ایران به کسب مدال در مسابقات رسمی دست یافت

تیم ملی والیبال زنان ایران روز یک‌شنبه با پیروزی ۳ بر یک علیه تیم والیبال جمهوری آذربایجان راهی دوره نهایی رقابت‌های کشورهای اسلامی شد.

تیم والیبال زنان ایران در اولین مسابقه خود در مقابل ازبکستان پیروز شد، سپس از ترکیه شکست خورد ولی با پیروزی در مقابل جمهوری آذربایجان به فینال رسید.

از سوی دیگر با صعود تیم ملی والیبال زنان ایران در دیدار نهایی «بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی» مدال نقره این تیم قطعی شد که نخستین نایب قهرمانی تاریخ والیبال زنان ایران محسوب می‌شود.

آخرین مدال تیم ملی والیبال زنان ایران در مسابقات رسمی، مدال برنز بازی‌های آسیایی سال ۱۹۶۶ میلادی است.

ادامه بلاتکلیفی وضعیت روناک رضایی، دانشجوی بازداشت‌شده در اعتراضات به فروریختن متروپل

روناک رضایی، دانشجوی بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های آبادان به فروریختن برج متروپل

روناک رضایی، دانشجوی بازداشت‌شده در تجمع‌های اعتراضی در آبادان در پی فروریختن برج متروپل، پس از دو‌ ماه و نیم بازداشت، هم‌چنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خانم رضایی در حالی صورت می‌گیرد که سایت‌های حقوق بشری پیشتر به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بودند که دادگاه برای آزادی مشروط این دانشجو وثیقه تعیین کرده، اما نهادهای امنیتی و قضایی در این باره کارشکنی کرده و یک بار نیز درباره دلیل ادامه این وضعیت گفته‌اند که «قاضی پرونده به حج رفته است.»

روناک رضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی تهران است. او که برای انجام تحقیقات پایان‌نامه‌اش برای مدتی در آبادان ساکن شده بود، در جریان اعتراض‌ها به فرو ریختن ساختمان متروپل، ششم خرداد با یورش نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد.

خانم رضایی ابتدا برای حدود یک ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران به‌سر برد و سرانجام ۱۱ تیر به زندان سپیدار اهواز منتقل شد و تاکنون در وضعیت بلاتکلیف به‌سر می‌برد.

فرزانه زیلابی، وکیل خانم رضایی پیشتر در نهم تیر در گفت‌وگو با سایت «امتداد» اتهام مطرح‌شده علیه موکلش را «فعالیت تبلیغی علیه نظام» اعلام کرده و گفته بود که با ورود او به جریان دادرسی مخالفت شده بود.

برج متروپل آبادان با وجود هشدارهای پیاپی درباره عدم استحکام بنا به دلیل تخلفات گسترده در ساخت آن، دوم خرداد به‌ طور ناگهانی فرو ریخت و ۴۳ نفر کشته و ده‌ها مجروح بر جای گذاشت.

این حادثه موج گسترده‌ای از اعتراض‌ها را در آبادان و سایر شهرهای خوزستان در پی داشت.

رئیس جمهور فرانسه پروتکل الحاق سوئد و فنلاند به ناتو را امضا کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه

فرانسه نیز به جمع کشورهایی پیوست که مصوبه الحاق فنلاند و سوئد به ناتو را امضا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان و به نقل از دفتر ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور روز شنبه ۲۲ مرداد این مصوبه را امضا کرد.

پیش از این، پارلمان فرانسه الحاق دو کشور شمال اروپا در ائتلاف دفاعی غرب را تصویب کرده بود.

سوئد و فنلاند برای مدت طولانی شریک ناتو بودند، اما تا پیش از حمله روسیه به اوکراین برای عضویت کامل در این پیمان اقدام نکرده بودند.

بر اساس گزارش‌ها تاکنون بیش از ۲۰ کشور عضو ناتو، مصوبه الحاق فنلاند و سوئد به این پیمان را امضا کرده‌اند. برای اجرایی شدن این مصوبه، تمامی کشورهای عضو ناتو باید مصوبه مربوط را امضا کنند.

تاکنون از میان کشورهای عضو ناتو، ترکیه این مصوبه را امضا نکرده و همچنان با آن مخالفت دارد. ترکیه پیش از این برای پیوستن دو کشور اروپای شمالی به ناتو شرط گذاشته بود که این دو کشور باید افراد تحت تعقیب آنکارا را تحویل و به محدودیت‌های فروش اسلحه به ترکیه که به‌دنبال تهاجم این کشور به شمال سوریه در سال ۲۰۱۹ وضع شده است، پایان دهند.

فنلاند و سوئد در نهایت این شروط ترکیه را پذیرفتند و در اولین گام، دولت سوئد ۲۰ مرداد اعلام کرد که قصد دارد یک مرد «متهم به کلاهبرداری» را که از ترکیه به این کشور متواری شده تحویل آنکارا دهد.

قطع آب در شهرکرد و شهرها و روستاهای اطراف وارد ششمین روز شد

در پی خارج شدن چشمه کوهرنگ از مدار تأمین آب آشامیدنی شهرکرد، مدیرعامل آبفای استان چهارمحال و بختیاری روز یکشنبه ۲۳ مرداد از ادامه قطع آب در مرکز این استان و چند شهر دیگر و ده‌ها روستای منطقه خبر داد.

با این حساب، امروز ششمین روز است که ساکنان شهرکرد و این شهرها و روستاها آب ندارند و با تانکر به اهالی این مناطق آب آشامیدنی رسانده می‌شود.

احمدرضا محمدی، مدیرعامل آبفای چهارحال و بختیاری، دلیل قطع چندین روزۀ آب در این استان را «کدورت آب چشمه کوهرنگ» اعلام کرده و گفته است این کدورت «به حدی است که هیچ تصفیه‌خانه‌ای قادر به تصفیه آب آن نیست».

این در حالی است که احمد راستینه، نماینده شهرکرد در مجلس، «ضعیف بودن زیرساخت‌های لازم برای انتقال آب و عدم وجود یک تصفیه‌خانه پیشرفته» را مهم‌ترین مسئله در این زمینه اعلام کرده است.

دلیل کدورت و گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ که منبع تأمین آب شهرکرد و شهرهای اطراف آن است، بارندگی شدید و وقوع سیلاب‌های اخیر در شهرستان کوهرنگ اعلام شده است.

به‌گفته مقامات دولتی، در حال حاضر، علاوه بر شهرکرد، چند شهر و ۶۵ روستای دیگر این منطقه هم آب ندارند و به مردم این شهرها و روستاها با تانکر آب رسانده می‌شود.

یک دوبلور باسابقه: آن قدر که صداوسیما کاراکترها را مزدوج کرده‌، هیچ محضری نکرده

نصرالله مدقالچی، دوبلور باسابقه ایرانی

نصرالله مدقالچی، دوبلور باسابقه، به سانسور ساختاری داستان‌ فیلم‌های خارجی در صداوسیما انتقاد کرد و به طعنه گفت: «آن قدر که ما کاراکترهای موجود در فیلم‌ها را مزدوج کرده‌ایم، گمان نمی‌کنم هیچ محضری به این اندازه صیغه عقد جاری کرده باشد.»

مدقالچی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر که روز یکشنبه ۲۳ مرداد منتشر شد، برای نمونه گفت: «مثلا تصور کنید در یک فیلم، مردی با یک زن شوهردار دوست شده و در پایان فیلم، مشخص می‌شود که کار این دو نفر درست نبوده است و نتیجه رفتار نادرست آن‌ها، پیش چشم مخاطب قرار می‌گیرد. در این شرایط به ما می‌گویند که این دو نفر را زن و شوهر جا بزنید و بگویید با هم ازدواج کرده‌اند.»

او هچنین به سانسور برخی کلمات در صداوسیما اشاره کرد و گفت استفاده از واژه «تکامل» در دیالوگ‌های شخصیت‌های فیلم در صداوسیما جزو «خطوط قرمز» و ممنوع است.

این دوبلور باسابقه گفت: «شاید برایتان عجیب باشد که این واژه یکی از خط قرمزهای ما است و نباید در دیالوگ کاراکترها وجود داشته باشد، چراکه یادآور نظریه داروین است.»

او اضافه کرد: «تکامل یک صفت انسانی است و انسان‌ها در طول زندگی‌شان تکامل پیدا می‌کنند. باوجود این، استفاده از این واژه در تلویزیون ممنوع است. نه‌تنها این واژه، بلکه واژه‌های بسیار ساده‌تری هم وجود دارند که به‌کارگیری آنها ممنوع است.»

پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که رئیس صداوسیما با حکم او منصوب می‌شود، در یک سخنرانی موضوع تکامل را «منطق مارکسیستی» و خلاف «منطق اسلام» خوانده است.

نظریه فرگشت (تکامل) چارلز داروین که با دنبال کردن روش علمی به توضیح انشعاب گونه‌های جانوری از گونه‌های قدیمی‌تر و اولیه می‌پردازد با مخالفت مؤمنان به دین‌های ابراهیمی و برخی دیگر ادیان روبه‌رو است.

سانسور در صداوسیما که حد و حدود و گستردگی آن بیش از دیگر رسانه‌ها در ایران است، شامل فیلم‌ها، برنامه‌ها و حتی اخبار نیز می‌شود.

چندی پیش، پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی اذغان کرد که به او دستور داده‌اند به ماجرای فروریختن ساختمان متروپل در آبادان «بیش از این پرداخته نشود.»

همچنین به تازگی حذف نام «وریا» به دلیل یادآوری نام وریا غفوری، بازیکن فوتبال و کاپیتان پیشین تیم استقلال، از برنامه تلویزیونی طنز «خندوانه» واکنش‌هایی را برانگیخت.

خودکشی سومین کارگر در ایلام به دلیل «اخراج» در یک هفته

یک کارگر در ایلام به دلیل اخراج از محل کار خود روز شنبه، ۲۲ مرداد خودکشی کرد.

سایت حقوق بشری «کوردپا» در گزارشی هویت این کارگر را «عرفان بکری» اعلام کرده و گفته است که او خود را حلق‌آویز کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای بکری، ۲۸ ساله، متاهل و دارای سه فرزند، کارگر بیمارستان بوده و چندی پیش از کار اخراج شده و به دلیل «مشکلات اقتصادی» به زندگی خود پایان داده است.

هفته پیش نیز دو کارگر دیگر در ایلام به دلیل اخراج از شرکت پتروشیمی و «مشکلات معیشتی» در کمتر از یک روز دست به خودکشی زدند.

در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از خودکشی کارگران در گوشه و کنار ایران منتشر شده که بر اساس مواردی که رسانه‌ای شده است، دست کم ۱۱ مورد آن از ابتدای خرداد تاکنون رخ داده است.

دادستان لاهیجان، نهم مرداد از خودسوزی «یکی از کنتورنویسان تحت پیمانکاری امور آب و فاضلاب» این شهرستان خبر داده و دلیل این اقدام را «اعتراض به تعلیق شدن از کار از سوی شرکت پیمانکاری» عنوان کرده بود.

اواسط خرداد نیز خودسوزی دو کارگر در ماهشهر در اعتراض به اخراج خود در خبرساز شده بود.

در همان زمان منابع خبری حقوق بشری از خودسوزی یک کارگر دیگر در یاسوج به دلیل «ناتوانی در پرداخت بدهی ده میلیون تومانی» خبر داده بودند.

همزمان با افزایش نرخ تورم، بیکاری و فشارهای اقتصادی، انجمن علمی روان‌پزشکان ایران درباره روند فزاینده آمار خودکشی در ایران هشدار داده بود.

رئیس جمهور آمریکا «حمله وحشیانه» به سلمان رشدی را محکوم کرد

جو بایدن (عکس از آرشیو)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه ۲۲ مرداد حمله «وحشیانه» به سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی»، را محکوم کرد.

جو بایدن در بیانیه‌ای گفته است که او و همسرش «از حمله وحشیانه دیروز به سلمان رشدی در نیویورک شوکه و متأسف» شده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده است: «سلمان رشدی - با بینشش نسبت به انسانیت، با حس بی‌بدیلش برای داستان، با امتناع از ارعاب یا سکوت پیشه کردن - از آرمان‌های اساسی و جهانی دفاع می‌کند. »

جو بایدن چنین عناصری را حقیقت، شجاعت مقاومت و توانایی به اشتراک گذاشتن اید‌ه‌ها بدون ترس بیان کرد و گفت٬ این عناصر « سازنده هر جامعه آزاد و باز هستند.»

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «امروز، ما در همبستگی با رشدی و همه کسانی که مدافع آزادی بیان هستند، تعهد خود را به ارزش‌های عمیقاً آمریکایی تأیید می‌کنیم.»

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار، اندکی قبل از ساعت ۱۱ بامداد روز گذشته پیش از آغاز سخنرانی خود در چاتاکوا شهری در غرب ایالت نیویورک با چاقو از ناحیه شکم و گردن مورد حمله قرار گرفت

شمار دانشجویان بهایی محروم از تحصیل در ایران در سال جاری «به ۵۲ نفر» رسید

کنکور در ایران (عکس از آرشیو)

وب سایت خبری هرانا روز شنبه در گزارشی خبر داده است که شمار دانشجویان بهایی که در جریان اعلام نتایج کنکوری سراسری ۱۴۰۱ در ایران به دلیل باورهای دینی خود از حق تحصیل در دانشگاه محروم شده‌اند، به ۵۲ نفر رسیده است.

هرانا می‌گوید به برخی از داوطلبان گفته شده است که به دلیل «نقص پرونده» از تحصیل محروم شده‌اند، اما هنگامی این شهروندان جهت پیگیری به سازمان سنجش مراجعه کردند، با برخوردهای «امنیتی» مواجه شدند.

فرهاد ثابتان، از سخنگویان جامعه جهانی بهائی در این زمینه گفته است: «هرگاه جامعه ایران با بحران های شدیدی مواجه می شود، جمهوری اسلامی برای انحراف افکار عمومی، در اولین قدم فشار بر جامعه بهائی ایران را افزایش می‌دهد.»

آقای ثابتان اضافه کرده است: «داوطلبین بهائی هنگام ثبت نام کنکور به دلیل اینکه در قسمت ادیان گزینه برای دیانت بهائی وجود ندارد به اجبار این قست را بدون پاسخ باقی می‌گذارند و جمهوری اسلامی از این ترفند برای ایراد نقص پرونده در نتایج داوطلبین بهائی استفاده می‌کند.»

با وجود زندگی حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، حکومت جمهوری اسلامی آیین بهائی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها این شهروندان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان، محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها را علیه آن‌ها صادر کرده‌اند.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر فشارها بر شهروندان بهائی از سوی جمهوری اسلامی شدت بیشتری یافته است. علاوه بر بازداشت ده‌ها شهروند بهائی، به تازگی ۲۰۰ مامور حکومتی و امنیتی با یورش به روستای روشنکوه در ساری اقدام به تخریب گسترده خانه‌های بهائیان ساکن این روستا کردند.

سازمان ملل متحد، دولت آمریکا، نهادهای جهانی و کشورهای زیادی با محکومیت شدید حاکمیت ایران به خاطر رویه اخیر در قبال بهاییان، خواهان توقف فوری این اقدامات شده‌اند.

با استفاده از هرانا

تیراندازی در اسرائیل هشت زخمی برجای گذاشت

نیروهای امنیتی اسرائیل در حال بررسی تیراندازی به یک اتوبوس هستند.

مقام‌های اسرائیلی بامداد یکشنبه اعلام کردند در تیراندازی در بیت‌المقدس/اورشلیم دست‌کم هشت نفر مجروح شدند که جراحات دوتن از آنها شدید است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در دو حمله همزمان به سمت اتوبوسی در خیابان نزدیک دیوار غربی و همچنین یک پارکینگ دروازه صهیون تیراندازی شده است.

مقام‌های بیمارستانی گفته‌اند در این تیراندازهای دو نفر به شدت مجروح شدند که حال آنها وخیم است. ولی جراحات شش نفر دیگر سطحی است.

راننده اتوبوس به وب سایت «وای نت» گفته است، در یک ایستگاه اتوبوس در مقبره حضرت داوود توقف کردم و سپس صدای تیراندازی شنیدم، مردم شروع به داد و فریاد کردند، مردم داخل اتوبوس آسیب دیدند.

منابع بیمارستانی گفته‌اند شش مرد و یک زن که در این حمله مجروح شدند به بیمارستان منتقل شدند.

گزارش‌ها حاکی است که عاملان این تیراندازی سمت محله سیلوان در بیت‌المقدس شرقی گریختند.

پلیس اسرائیل هم اعلام کرده است که با این تیراندازی به مثابه یک «حمله تروریستی مشکوک» برخورد می‌کند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

پس از این تیراندازی، تعداد زیادی از نیروهای پلیس در محل حاضر شدند و جستجوی برای مظنون متواری آغاز شده است.

در همین زمینه، رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند نیروهای امنیتی در حال انجام عملیات جستجوی گسترده‌ای در حومه سیلوان در جنوب شهر قدیمی اورشلیم هستند.

با استفاده از تایمز اسرائیل و الجزیره

رشد ۸۶ درصدی ورود پناهندگان به اروپا بدون احتساب اوکراینی‌ها

پناهجویانی که تلاش می‌کنند با قایق خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند

آژانس گارد ساحلی و مرزی اتحادیه اروپا در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید، بدون احتساب ۷.۷ میلیون پناهنده اوکراینی، ورود پناهندگان خارجی به اروپا در هفت ماهه ابتدایی امسال رشدی ۸۶ درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش که روز جمعه ۲۱ مرداد در سایت آژانس منتشر شده، مهم‌ترین مسیرهای ورود پناهندگان به اتحادیه اروپا به ترتیب منطقه غرب بالکان و مدیترانه مرکزی بوده است.

همچنین شمار پناهجویان خارجی که از کانال مانش به بریتانیا رفته یا تلاش کرده‌اند وارد شوند، ۵۵ درصد رشد داشته و به ۲۸ هزار نفر رسیده است.

اخیرا جان کر سفیر سابق بریتانیا در آمریکا اعلام کرد ایرانی‌ها بیشترین شمار پناهجویان خارجی را تشکیل می‌دهند که از طریق کانال مانش و به‌صورت قاچاقی و خطرناک از فرانسه وارد بریتانیا می‌شوند.

وی گفت طی ۱۸ ماه گذشته سه هزار و ۱۸۸ نفر پناهجوی ایرانی‌ وارد بریتانیا شده‌اند که از این نظر آماری بیشتر از پناهجویان کشورهای دیگر دارند.

طی هفت ماه گذشته بیش از ۱۵۵ هزار پناهنده به صورت غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا شده است.

آژانس گارد ساحلی و مرزی اتحادیه اروپا جزئیاتی درباره ملیت این پناهندگان منتشر نکرده، اما طبق معمول گفته است کشورهای جنگ زده یا فقیر آفریقایی، عراق و افغانستان بیشترین شمار پناهجویان غیرقانونی را تشکیل می‌دهد.

با استفاده از گزارش آژانس گارد ساحلی و مرزی اتحادیه اروپا؛ د.خ/س.ن

یک مقام اتحادیه برنج‌فروشان ایران: برنج‌ها در دست کشاورزان مانده است

حسن تقی‌زاده رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل از رکود در بازار برنج و توقف خرید و فروش آن در ایران خبر داد و سیاست دولت را عامل از بین رفتن انگیزه خرید عمده برنج اعلام کرد.

تقی‌زاده روز شنبه ۲۲ مرداد در این زمینه به ایلنا گفت حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز اقدامی برای خرید و ذخیره برنج انجام نداده‌اند.

او دلیل این رکود را بالا بودن قیمت برنج اعلام و اضافه کرد: «این باور شکل گرفته که قیمت‌ها باید ریزش کند و به زیر کیلویی ۸۰ هزار تومان برسد.»

به گفته این مقام صنفی، دولت «قیمت دستوری» برای برنج اعلام نکرده اما به طور ضمنی به فروشگاه‌ها اعلام کرده که برنج بالاتر از کیلویی ۸۵ هزار تومان نباید عرضه شود، به همین دلیل فروشگاه‌ها رغبتی برای خرید برنج سال زراعی جدید از خود نشان نداده‌اند.

رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل گفت: «برنج‌ها در کارخانه دپو شده و در دست کشاورزان است و هیچ واسطه‌گر و دلالی برای خرید برنج ورود نکرده است.»

اسفندیار قاسم‌زاده، عضو انجمن برنج ایران، چند روز پیش از «فروش بسیار محدود» برنج از سوی شالیکاران خبر داده و دولت را به دامن زدن به بازار دلالان متهم کرد.

او گفت: «دولت سیزدهم برای کنترل بازار برنج ایرانی قیمت دستوری تعیین کرد اما، رصد بازار نشان داد این سیاست نتوانست قیمت در بازار را کنترل کند و تنها موجب از دست رفتن بازار سالم و رقابتی و سقوط در دور باطلی شد که در نهایت متضرر آن تولیدکننده و مصرف کننده بودند.»

در اواسط اردیبهشت، گزارش‌ها حاکی از آن بود که قیمت انواع برنج در بازار نسبت به هفته‌های قبل از آن، «چهار برابر» شده است.

روند رشد قیمت برنج ادامه یافت و در اوایل خرداد، رسانه‌های داخلی از رشد ۵ تا ۶ برابری قیمت برنج، چای و دیگر اقلام خوراکی در ماه گذشته نسبت به فروردین خبر دادند.

انفجاری دیگر در غرب کابل؛ دست‌کم چهار تن مجروح شدند

ماموران طالبان در محل انفجاری که روز ۱۵ مرداد غرب کابل را لرزاند

بخش غربی پایتخت افغانستان که عمدتا محل سکونت اقلیت شیعه و هزاره‌ها به‌شمار می‌رود، بار دیگر در روز شنبه ۲۲ مرداد شاهد وقوع انفجاری بود که چندین زخمی بر جای گذاشت.

خالد زادران، سخنگوی پلیس کابل، به خبرگزاری آلمان گفته است که پلیس موفق به کشف مواد منفجره دست‌سازی شده است که در نزدیکی مرکز توزیع کارت شناسایی ملی در منطقه «دشت برچی» کار گذاشته شده بود.

همزمان، یک مقام امنیتی حاضر در منطقه در مصاحبه با شبکه خبری محلی «طلوع‌نیوز» از زخمی شدن دست‌کم چهار تن خبر داد که دو تن از آن‌ها از نیروهای امنیتی طالبان بوده‌اند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

منطقه غرب کابل که عمدتا شیعیان و هزاره‌ها در آن ساکن هستند در روزهای اخیر شاهد حملات مشابه بوده که گروه دولت اسلامی، موسوم به داعش، مسئولیت آن را پذیرفته است.

سازمان ملل متحد به‌تازگی گزارش داد که در نتیجه حملاتی که در دهه عزاداری ماه محرم امسال در غرب کابل رخ داده، حدود ۱۲۰ تن کشته و زخمی شده‌اند. آمار جان‌باختگان و مجروحان اما در این گزارش به تفکیک ذکر نشده است.

این سازمان در بیانیه‌ای که روز ۱۷ مرداد صادر کرد «حملات سیستماتیک» علیه مردم شیعه و هزاره در افغانستان را «جنایت علیه بشریت» خواند.

از تابستان گذشته که طالبان حکومت افغانستان را در اختیار گرفت، گروه حکومت اسلامی حملات خونینی علیه اقلیت‌های مذهبی ترتیب داده است.

با استفاده از سرویس افغانستان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، طلوع‌نیوز و خبرگزاری آلمان و رادیو فردا/ آ.ت./ س.ن.

بیشتر

XS
SM
MD
LG