لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۷

حال دختر جاسوس سابق روس در بیمارستان بریتانیا رو به بهبود است


یولیا اسکریپال یولیا همچنان تمام روز تحت مراقبت‌های پزشکی تخصصی قرار دارد

مقامات پزشکی بریتانیا روز پنجشنبه گفتند حال دختر جاسوس دوجانبه سابق روس «به سرعت در حال بهبود است» و وضعيت او دیگر وخیم نیست. به گفته مسئولان خدمات درمانی شهر سالزبری در جنوب بریتانیا حال سرگی اسکریپال کماکان وخیم ولی با ثبات است.

این مسئولان در بیانیه‌ای افزودند حال یولیا «به سرعت در حال بهبود است، او دیگر در خطر نیست و وضعیت او با ثبات است.»

به گفته مسئولان بیمارستان یولیا به درمان واکنش خوبی نشان داده ولی هنوز هم تمام روز تحت مراقبت‌های پزشکی تخصصی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه پلیس بریتانیا گفت به احتمال زیاد آقای اسکریپال و دخترش در منزل او در شهر سالزبری مسموم شده‌اند. این اولین باری است که پلیس در مورد محل مسمومیت اظهار نظر می‌کند.

اداره پلیس لندن در بیانیه‌ای گفت بیشترین میزان ماده مخرب اعصاب تاکنون در درب ورودی خانه آقای اسکریپال کشف شده و کارآگاهان این اداره تحقیقات خود را روی اطراف این نقطه تمرکز خواهند کرد.

معاون رییس پلیس لندن در بیانیه‌ای گفت: «در این مرحله از تحقیقات معتقدیم که آقای اسکریپال و دخترش اولین بار در درب ورودی منزل با ماده مخرب اعصاب تماس پیدا کرده‌اند.»

ماموران پلیس در عین حال چند نقطه دیگر در شهر سالزبری را که این دو در روز حادثه به آنجا رفته بودند از جمله یک میخانه، یک پیتزافروشی و یک قبرستان را بازرسی کرده‌اند.

دولت بریتانیا روسیه را مسئول این حمله معرفی کرده و در نتیجه در یک اقدام هماهنگ چند روز پیش حدود ۱۵۰ کارمند دیپلماتیک روسیه از بریتانیا، سایر کشورهای اروپایی و آمریکا اخراج شدند. دولت روسیه اعلام کرده که به این اقدام واکنش نشان خواهد داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید دولت روسیه از اساس اتهام بریتانیا مبنی بر دخالت در این حمله را رد کرده است.

سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به خبرگزاری دولتی آر آی ای نووستی گفت مسکو «با دقت و حساسیت» مشغول بررسی اقدام متقابل است. خبرگزاری روسی اینترفکس نیز از قول او نقل کرد که اخراج دیپلمات‌های روسی توسط لندن و واشنگن هدایت شده و سایر کشورها زیر بار فشار آنها رفته‌اند. او افزود تا جایی که به واکنش روسیه بازمی‌گردد «همه گزینه‌ها در نظر گرفته می‌شود.»

دمیتری پسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین به خبرنگاران گفت «واکنش روسیه متناسب با منافع این کشور خواهد بود.»

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و ترزا می نخست وزیر بریتانیا در مورد اقدام هماهنگ متحدان غربی برای اخراج ماموران اطلاعاتی روس گفتگو کرده‌اند.

کاخ سفید گفت دو رهبر روز چهارشنبه توافق کردند «برای محدود کردن فعالیت های پنهانی روسيه و جلوگیری از وقوع حملات بعدی با مواد شیمیایی در آمریکا و بریتانیا از کار انداختن شبکه جاسوسی روسیه یک اولویت است.»

سرگی اسکریپال مامور سابق بخش اطلاعاتی ارتش روسیه که به جرم انتقال اطلاعات محرمانه به جاسوسان بریتانیایی محاکمه و زندانی شده بود در سال ۲۰۱۰ و در جریان معاوضه جاسوسان آزاد شد و به بریتانیا مهاجرت کرد.

دولت بریتانیا می‌گوید آقای اسکریپال و دخترش بوسیله یک ماده مخرب اعصاب مسموم شده‌اند که در دوران اتحاد شوروی ساخته شده و منبع آن روسیه است. در مقابل مقامات روسیه می‌گویند بریتانیا برای اثبات ادعاهای خود هیچ سند و مدرکی ارائه نداده است.

وزات خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت نهادهای اطلاعاتی بریتانیا ممکن است مسئول این حمله باشند. مقامات بریتانیا در گذشته این ادعاهای روسیه را پوچ و بی‌اساس توصیف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG