لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۴۱

ستایش پوتین از تصمیم نهایی ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی


پوتین

رئیس‌جمهوری روسیه تصمیم نهایی همتای آمریکایی خود برای دیدار و گفت‌وگو با رهبر کره شمالی را «شجاعانه و خردمندانه» توصیف کرده‌است.

ولادیمیر پوتین، ۱۵ خرداد، در مصاحبه‌ای با «رادیو تلویزیون مرکزی چین» گفته است «همچنان امیدوار هستم که این دیدار [میان دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون]، که تصمیم شجاعانه و خردمندانه‌ای از طرف رئیس‌جمهور ترامپ بود… برگزار خواهد شد و همه انتظار داریم که برآیند مثبتی داشته باشد».

مسکو در کنار پکن از حامیان سیاسی و اقتصادی عمده پیونگ‌یانگ به‌شمار می‌روند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه آقای پوتین، نیز دهم خرداد ماه با رهبر کره شمالی دیدار کرده و گفته بود کشورش «از تماس‌های کره شمالی با کره جنوبی و همینطور تماس‌ها با آمریکا استقبال» می‌کند.

دیدار تاریخی میان ترامپ و کیم جونگ‌اون، نخستین دیدار در این سطح بین دو کشور از زمان جنگ دو کره، ۱۹۵۰-۵۳، به این سو است و قرار است صبح ۲۲ خرداد در سنگاپور انجام شود.

این دیدار یک بار لغو شد؛ پس از آن‌که اظهاراتی از سوی مقام‌های آمریکایی در مورد پی‌گیری «گزینه لیبی» در مورد کره شمالی مطرح شد و مقام‌های ارشد کره شمالی نیز به این اظهارات اعتراض کردند. گزینه مطرح شده به معنی خلع سلاح کامل هسته‌ای پیونگ‌یانگ و سپس لغو تحریم‌ها است. پس از اعتراضات کره شمالی، دونالد ترامپ دیدار خود را لغو کرد، هرچند ابراز امیدواری کرد که مذاکراتی در نهایت انجام شود.

گفته می‌شود یکی از موضوعات مورد اختلاف طرف‌ها نحوه خلع سلاح اتمی احتمالی و نیز ضمانت‌های امنیتی است. هرچند واشینگتن خواستار خلع سلاح کامل و بی‌بازگشت کره شمالی و سپس لغو تحریم‌ها است، اما برخی اظهارات مقام‌های پیونگ‌یانگ نشان می‌دهد آن‌ها خواستار روندی گام‌به‌گام هستند که هر اقدام در مقابل اقدام طرف مقابل صورت گیرد. گفته می‌شود کره شمالی خواستار ضمانت‌های امنیتی کافی در قبال حکومت مرکزی آن کشور نیز هست.

پس از لغو دیدار اولیه، با میانجی‌گری کره جنوبی، مذاکرات مقام‌ها و دیپلمات‌های آمریکایی و کره شمالی، و نیز سفر یک مشاور ارشد کیم جونگ‌اون به واشینگتن، در نهایت دیدار برنامه‌ریزی‌شده پیشین، در همان زمان و مکان قبلی، احیا شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نیز از کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی دعوت کرده به روسیه سفر کند و در «مجمع اقتصاد شرقی» که قرار است در ماه سپتامبر در «ولادی‌وُستوک» برگزار شود، شرکت کند.

آقای پوتین، در پایان این هفته میلادی در نشست «سازمان همکاری شانگهای» در چین شرکت خواهد کرد. گردهمایی چین، میزبان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز هست.

برپایه گزارش‌های رویترز و رادیو فردا|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG