لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۲

نخست وزیر اسپانیا احتمال تعلیق خودمختاری کاتالونیا را رد نکرد


هوادار استقلال کاتالونیا در برابر گارد مدنی در روز همه‌پرسی کاتالونیا

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، می‌گوید در صورت ادامه فعالیت‌ها و سخنان رهبران منطقه کاتالونیا در پیوند با دستیابی به استقلال، احتمال تعلیق و برچیدن حق خودمختاری این منطقه را رد نمی‌کند.

آقای راخوی در مصاحبه‌ای با روزنامه «ال پایس» که ۱۶ مهر ماه منتشر شده، در پاسخ به پرسشی در ارتباط با به‌کار‌گیری احتمالی ِ بخشی از قانون اساسی برای تعلیق خودمختاری کاتالونیا، گفته است «من هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کنم».

او می‌گوید «ولی من باید همه‌چیز را در زمان خودش انجام دهم… مایل هستم که تهدیدها در مورد اعلام استقلال [از طرف منطقه کاتالونیا] هرچه‌زودتر متوقف شود».

نخست‌وزیر اسپانیا می‌گوید بهترین وضعیت این است که مادرید مجبور نباشد دست به انتخاب گزینه‌های شدید بزند.

پیش از این نیز وزیر دادگستری اسپانیا، گفته بود در صورتی که پارلمان کاتالونیا استقلال این منطقه را اعلام کند،‌ دولت مرکزی این کشور می‌تواند با استفاده از حقی تعیین‌شده در قانون اساسی فعالیت دولت منطقه‌ای را به حال تعلیق در آورد.

این گفته‌ها اشاره به ماده ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا دارد، که بر پایه آن دولت مرکزی می‌تواند اختیارات خودمختاری کاتالونیا را به حال تعلیق درآورد.

این واکنش‌ها در کنار تظاهرات، هشدارها و تهدیدهای دو طرف، طی هفته‌های گذشته و در پیوند با همه‌پرسی در کاتالونیا صورت گرفته‌اند.

همه‌پرسی استقلال، با وجود مخالفت شدید مادرید انجام شد، و رهبران منطقه کاتالونیا گفته‌اند بیش از ۴۰ درصد از واجدین شرایط در آن شرکت کرده و ۹۰ درصد از آن‌ها خواستار جدایی از اسپانیا شده‌اند.

دولت مرکزی اسپانیا با استناد به قانون اساسی آن کشور، که در پی مرگ ژنرال فرانکو، واپسین دیکتاتور اسپانیا، در سال ۱۹۷۸ میلادی به تصویب رسید، می‌گوید این همه‌پرسی غیرقانونی‌ست.

ماریانو راخوی پیش از این نیز به کارلوس پوجدمون، رئیس منطقه خومختار کاتالونیا، هشدار داده بود برای «پرهیز از شر و اتفاقات ناگوار بزرگ‌تر» برنامه‌ریزی‌های خود برای اعلام استقلال یک‌جانبه را متوقف کند.

آقای پوجدمون روز پنج‌شنبه گذشته گفت ترسی از بازداشت و زندانی‌شدن ندارد. او یازدهم مهرماه گفته بود این منطقه طی روزهای آینده اعلام استقلال خواهد کرد.

یک روز پیش از انتشار مصاحبه راخوی با ال‌پایس، ده‌ها هزار تن در حمایت از یکپارچگی اسپانیا و در مخالفت با جدایی منطقه کاتالونیا، در مادرید و بارسلون تظاهرات کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG