لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۲

آسوشیتدپرس:‌ عربستان درصدد جلوگیری از تصویب یک قطعنامه شورای حقوق بشر در مورد یمن است


دو پیشنهاد در زمینه نحوه ثبت و پيگيری موارد نقض حقوق بشر در یمن مطرح شده است.

عربستان سعودی کشورهای دیگر را در مورد رای دادن به پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که پیشنهاد می‌کند تا بازرسان مستقل و بین المللی برای بررسی اوضاع یمن به آن کشور اعزام شوند، تهدید کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اعلام این موضوع اشاره کرد که در جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، دو پیشنهاد در زمینه نحوه ثبت و پيگيری موارد نقض حقوق بشر در یمن مطرح شده است. یک پیشنهاد از سوی عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی و پیشنهاد دیگر از سوی کانادا و هلند مطرح شده است.

در این میان،‌ عربستان سعودی حداقل به دو کشور نامه‌ای فرستاده که در آن گفته شده است ریاض و سایر کشورهای عربی «پیشنهاد کانادا و هلند برای اعزام بازرسان بین المللی برای تحقیق در مورد وضعیت حقوق بشر در یمن» را نخواهند پذیرفت.

بر اساس این گزارش، زید رعد الحسین، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار این تحقیقات شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، عربستان سعودی از بازرسی‌های داخلی فعلی در یمن دفاع می‌کند که به اعتقاد منتقدان تاکنون نتوانسته است به خوبی موارد نقض حقوق بشر را پیگیری کند.

از زمان ورود نیروهای ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی به جنگ داخلی یمن علیه شورشیان حوثی در بهار ۲۰۱۵ میلادی تاکنون بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در فقیرترین کشور عربی جان خود را از دست داده اند. شرکت ائتلاف منطقه ای در این جنگ به درخواست دولت عبد ربه منصور، رئیس جمهوری یمن، صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، با وجود آنکه دو طرف می گویند در حال تلاش برای موافقت روی متن مشترکی برای تصویب آن از سوی ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستند ولی نامه عربستان سعودی نشان می‌دهد که ریاض برای تضعیف طرح رقیب از اعمال فشار دیپلماتیک و اقتصادی استفاده می‌کند.

در بخشی از نامه عربستان سعودی خطاب به کشورهای دیگر گفته شده است که «تصویب پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کانادا و هلند در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بر مناسبات دیپلماتیک و اقتصادی دو جانبه تاثیر منفی به جا خواهد گذاشت».

آسوشیتدپرس افزود: دو دیپلمات غربی که حاضر نشدند نام آنها در این گزارش فاش شود تایید کردند که کشورهای‌شان این نامه را دریافت کرده اند.

وقتی نسخه ای از این نامه به سفیر عربستان سعودی در ژنو نشان داده شد او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: از وجود چنین نامه ای بی خبر است.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی توانسته است اقدامات قبلی دولت هلند در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی و گزارش‌دهی دقیق‌تر از وضعیت حقوق بشر در یمن را عقیم بگذارد. هدف از قطعنامه پیشنهادی هلند و کانادا این است که بازرسان بین المللی بتوانند از وضعیت حقوق بشر در مناطق تحت کنترل شورشیان نیز گزارش تهیه کنند که در حال حاضر از طریق بازرسی‌های داخلی غیرممکن است.

دولت آمریکا در این مجادله بر سر دو پیش نویس قطعنامه رقیب موضع گیری علنی نکرده است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که تجهیزات نظامی و تسلیحات خود را به طور عمده از کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه دریافت می‌کند به خاطر هدف گرفتن غیرنظامیان به شدت از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است. مردم یمن تحت تاثیر جنگ در سال‌های اخیر در شرایط وخیمی به سر می‌برند. این کشور در مرز قحطی قرار گرفته و اکنون با گسترده‌ترین مورد شیوع وبا در جهان روبروست.

یکی از مسئولان سازمان دیده بان حقوق بشر در ژنو با اشاره به آنچه «موارد گسترده نقض حقوق بشر از سوی هر دو طرف جنگ در یمن» ‌نامید گفت:«در حالی که مردم یمن در وضعیت وحشتناکی گرفتار شده‌اند جامعه بین المللی سکوت کرده است».

این نهاد با صدور بیانیه ای در ژنو گفت: از مارس ۲۰۱۵ میلادی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی «منازل مسکونی، بازارها، مدارس و بیمارستان‌ها را بمباران کرده‌اند و در مقابل، نیروهای حوثی نیز با گلوله باران شهرها، مناطقی را مین گذاری کرده‌اند که برای سال‌ها به غیرنظامیان آسیب خواهد زد. هر دو طرف از روش‌هايی مثل بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و مفقود کردن اجباری افراد استفاده می‌کنند».

سازمان دیده بان حقوق بشر از متن پیشنهادی قطعنامه کانادا و هلند حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG