لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۲

سناتورهای دمکرات خواستار ارائه اطلاعات «تخلف ایران از برجام» توسط دولت ترامپ شدند


دونالد ترامپ (سمت چپ) همواره مخالف توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بوده است.

هفت سناتور دمکرات سنای آمریکا از دولت دونالد ترامپ خواستند که اگر اطلاعاتی حاکی از عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای وین دارند، آنها را در اختیار قانون‌گذاران ایالات متحده بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سناتورها در نامه‌ای که روز چهارشنبه ۲۹ شهریور به رکس تیلرسون، وزیر خارجه، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و برخی دیگر از مقامات دولت دونالد ترامپ ارسال شده است، نوشته‌اند که کاخ سفید تاکنون چنین اطلاعاتی را در اختیار کنگره ایالات متحده نگذاشته است در حالی که مصوبه کنگره این مسئله را الزام‌آور می‌کند.

دونالد ترامپ همواره مخالف توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بوده که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما امضاء شد. آقای ترامپ در نخستین سخنرانی خود در سازمان ملل متحد این توافق را «یک‌طرفه» و «مایه شرمساری» آمریکا خواند و تاکید کرد که «آمریکا هرگز در قرارداد یک‌طرفه‌ای که هیچ سودی برای این کشور نداشته باشد، باقی نخواهد ماند».

وی پیش از این نیز بارها گفته بود که ایران به روح توافق اتمی پایبند نیست و همچنان به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» خود ادامه می‌دهد.

این در حالی است که کاخ سفید تا اواسط ماه اکتبر فرصت دارد تایید کند که آیا ایران تاکنون به توافق هسته‌ای پایبند بوده است یا نه. اگر رئیس‌جمهوری آمریکا این مسئله را تایید نکند، کنگره ایالات متحده باید تصمیم بگیرد که آیا باز هم تحریم‌های ایران را به حالت تعلیق در بیاورد.

در نامه سناتورها به مقامات دولت دونالد ترامپ آمده است: «قانون بازبینی توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵، رئیس‌جمهور را موظف می‌سازد که اگر هر اطلاعاتی مبنی بر تخلف بالقوه ایران از توافق هسته‌ای در دست دارد، آنها را ظرف ده روز در اختیار کنگره بگذارد».

در این نامه همچنین از مقامات دولت دونالد ترامپ خواسته شده که اگر تشخیص می‌دهند ادامه تعلیق تحریم‌های ایران به ضرر امنیت ملی ایالات متحده است و همچنین اگر از اطلاعاتی برخوردارند که حاکی از عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است، یک گزارش مکتوب دراین باره تهیه کنند و برای شهادت دادن نیز در سنا حضور یابند.

این نامه به امضای سناتور شرود براون، ماریا کنتول، بن کاردن، ریچارد داربین، پاتریک لیهی، جک رید و مارک وارنر رسیده است.

دونالد ترامپ تاکنون دو بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است.

XS
SM
MD
LG