لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۳۲

روحانی در سازمان ملل: ایران قصد احیای امپراتوری تاریخی‌اش را ندارد


حسن روحانی، توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به «برجام» را نشانه «صداقت» ایران در قبال جامعه بین‌المللی دانسته است.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در پنجمین سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفته است که ایران درصدد احیاء امپراتوری تاریخی خود در منطقه نیست.

حسن روحانی در سخنرانی خود تاکید کرد: «ایران نه ­می‌­خواهد امپراتوری تاریخی‌اش را احیا کند و نه می­‌خواهد مذهب رسمی­‌اش را حاکم کند و نه می­‌خواهد انقلابش را با زور سرنیزه صادر کند. ما به استواری فرهنگ­‌مان، حقیقت مذهب­‌مان و اصالت انقلاب‌مان آن قدر باور داریم که هرگز نمی‌خواهیم آنها را چونان اهداف استعماری جدید بر کولۀ سربازان صادر کنیم».

در حالی حسن روحانی می گوید، ایران به دنبال احیا امپراتوری تاریخی اش نیست که کشورهای منطقه جمهوری اسلامی را متهم می کنند که درصدد تشکیل «هلال ایرانی» در منطقه است.

پادشاه اردن برای نخستین بار عبارت «هلال شیعی» را ناظر بر ابراز نگرانی از تلاش ایران برای گسترش نفوذ شیعیان در گستره سرزمین‌های لبنان، سوریه، عراق، ایران و بحرین به کار برد.

لینک مستقیم

توافق هسته ای

رییس‌جمهوری ایران همچنین توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به «برجام» را نشانه «صداقت» ایران در قبال جامعه بین‌المللی دانست و اظهار داشت: «برجام حاصل بیش از دو سال مذاکرات فشرده است که نتیجه آن، مورد حمایت شورای امنیت ملل متحد و جامعه جهانی قرار گرفت و به صورت بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در آمد. برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت، و متعلق به کل جامعه بین‌المللی است».

وی در عین حال تصریح کرد: «به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس‌العمل متناسب و قاطع خواهد داشت. اگر این توافق به دست "نااهلان عرصه سیاست" از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید».

آقای روحانی همچنین در خصوص رویکرد دولت آمریکا در قبال برجام تاکید کرد: دولت جدید آمریکا با پیمان‌شکنی و نقض تعهدات بین‌المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می‌شکند و اعتماد دولت‌ها و ملت‌ها نسبت به هر گونه مذاکره و تعهدات آینده خود را از دست می‌دهد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد از برجام به عنوان «یک توافق بد»، تاکید کرد که آمریکا هرگز در قرارداد یک‌طرفه‌ای که هیچ سودی برای این کشور نداشته باشد، باقی نخواهد ماند.

وی افزوده بود، این توافق یک شرمساری برای ایالات متحده است و فکر نمی‌کنم که از آخر آن خبر داشته باشید.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه در خصوص این اظهارات دونالد ترامپ گفت، این سخنان نشانه خروج از برجام نیست بلکه ناخشنودی او را نشان می‌دهد.

واکنش به سخنرانی ترامپ

حسن روحانی همچنین با اشاره به سخنرانی روز گذشته رییس‌جمهوری آمریکا، اظهارات وی را «ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌» خواند که به گفته او، در «شان» سازمان ملل نبود.

دونالد ترامپ روز گذشته از جامعه بین‌المللی خواست تا به گفته وی، با اقدامات «بی‌ثبات‌کننده رژیم جنایتکار» ایران مقابله کند.

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین حکومت ایران را یک «دیکتاتوری فاسد» خواند که چهره‌اش را در پشت نقاب دمکراسی دروغین پنهان کرده است.

آقای ترامپ گفت: (حکومت ایران)، یک کشورِ به لحاظ تاریخی غنی و ثروتمند را به کشوری یاغی با اقتصادی تهی بدل کرده است که اکنون صادرات اصلی آن خشونت،خونریزی و هرج و مرج شده است.

XS
SM
MD
LG