لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۵

خبرخوان

شرکت چینی سینوفارم می‌گوید سالانه ظرفیت تولید بیش از پنج میلیارد دُز واکسن کرونا را دارد

شرکت داروسازی «سینوفارم» چین اعلام کرد که قادر است بیش از یک میلیارد دُز واکسن کرونا تا نیمه دوم سال جاری میلادی به دیگر نقاط جهان عرضه کند.

جینگژن لیو، رئیس سینوفارم، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد در نشست مجمع جهانی بهداشت گفت که ظرفیت تولید سالانه واکسن کرونا توسط این شرکت دارویی «بیش از پنج میلیارد دز» است.

با این حال، او از ارائه جزئیات درباره این‌که شرکت سینوفارم در تامین واکسن کرونای مورد نیاز طرح جهانی تهیه واکسن برای کشورهای عمدتا فقیر موسوم به «کوواکس» چقدر سهم خواهد داشت، خودداری کرد.

رئیس شرکت سینوفارم همچنین از طرح این شرکت داروسازی برای تولید دز سوم واکسن کرونا که در مراحل اولیه آزمایش بالینی است، خبر داد.

دولت چین تاکنون صدها میلیون دز از واکسن‌های «سینوفارم» و «سینوواک» را در آن کشور تزریق و به کشورهای دیگر به خصوص در آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا صادر کرده است.

سازمان بهداشت جهانی روز ۱۱ خرداد واکسن چینی «سینوواک» را نیز برای مصارف اضطراری تایید کرد. این دومین واکسن چینی ویروس کروناست که تجویز آن از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید می‌شود.

چین حدود چهار ماه پیش وعده داد که ده میلیون دز واکسن به طرح کوواکس اهدا خواهد کرد.

سینوفارم تاکنون بیش از ۶۵ میلیون دز واکسن تولید کرده است. در میان کشورهای خارجی، امارات به صورت گسترده‌ای از این واکسن برای واکسیناسیون شهروندان خود استفاده کرده است و می‌گوید در موارد «نادری» نیاز به تزریق سومین دز جهت ایجاد ایمنی لازم در برابر ویروس کرونا نیاز است.

با استفاده از خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

راهپیمایی ۵۰ هزار نفری در تورنتوی کانادا در حمایت از اعتراضات ایران

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگانِ پرواز ۷۵۲، می‌گوید، طبق گزارش پلیس تورنتو روز شنبه بیش از ۵۰ هزار نفر در راهپیمایی در این شهر در حمایت از اعتراضات در ایران شرکت کردند.

حامد اسماعیلیون در توییتی نوشته است: «طبق گزارش پلیس بیش از ۵۰ هزار نفر در تورنتو راهپیمایی کردند. ممنون از کتابخانه‌ی مرکزی و شهرداری تورنتو و پلیس یورک. ممنونیم از همه‌ی شما در سراسر جهان. ممنون از ایران. ج ا به آخر خط رسیده است.»

حامد اسماعیلیون در جمع این جمعیت ده ها هزار نفری در ریچموندهیل تورنتو سخنرانی کرد. او از سیاستمداران در عرصه بین المللی خواست که از «مذاکره» با جمهوری اسلامی دست بردارند، وابستگان به جمهوری اسلامی را اخراج کنند، و سپاه پاسداران را در لیست گروه های تروریستی قرار دهند.

پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه کار کانادا نیز از جمله سخنرانان این راهپیمایی در تورنتو بود.

نشست غیر علنی مجلس درباره اعتراضات اخیر در ایران با حضور وزیر کشور

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفته است که احمد وحیدی، وزیر کشور، روز یکشبنه با حضور در جلسه غیر علنی مجلس در خصوص اعتراضات در شهرهای ایران توضیحاتی ارائه خواهد کرد.

سیدنظام موسوی روز شنبه گفته است: «مجلس فردا در جلسه غیر علنی به بررسی اتفاقات اخیر با حضور وحیدی وزیر کشور می‌پردازد.»

این سخنگوی هیات رئیسه مجلس اضافه کرده است فرمانده نیروی انتظامی نیز برای حضور در جلسه غیرعلنی دعوت شده اما هنوز «حضور او قطعی نیست.»

به دنبال جان‌باختن مهسا (ژینا)امینی، جوان ۲۲ ساله‌، در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی که در ایران به «گشت ارشاد» معروف است، شهرهای مختلف ایران در بیش از دو هفته اخیر شاهد اعتراضات گسترده بوده است.

ماموران انتظامی، امنیتی و سپاه پاسداران طی ۱۵ روز گذشته و از آغاز اعتراضات، دست به سرکوب گسترده و خونین معترضان و بازداشت ده‌ها خبرنگار، هنرمند و فعالین سیاسی زده‌اند.

اعطای مرخصی «هفت روزه» به سیامک نمازی، زندانی دوتابعیتی؛ باقر نمازی اجازه خروج از کشور یافت

سیامک نمازی (راست) سال ۱۳۹۴ به اتهام «همکاری با حکومت آمریکا» زندانی شد و پدرش، باقر نمازی، نیز یک سال بعد دستگیر شد اما اکنون بدون اجازه خروج از کشور، خارج از زندان است؛ عکس از آرشیو

وکیل سیامک نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی، روز شنبه نهم مهر ماه از اعطای مرخصی «هفت روزه» به موکلش پس از گذراندن حدود هفت سال حبس در زندان اوین خبر داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، نوشت که مرخصی موکلش از زندان «قابل تمدید» ذکر شده است.

همزمان، در اظهاراتی جداگانه سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که باقر نمازی، پدر سیامک نمازی، نیز اجازه یافته است تا برای مداوای پزشکی ایران را ترک کند.

در این بیانیه آمده است که سیامک نمازی هم‌اکنون از زندان اوین آزاده شده است و نزد والدینش در تهران به سر می‌برد.

پیشتر، وکیل خانواده نمازی در روز ۱۵ شهریور ماه از وضعیت «وخیم» باقر نمازی، دوتابعیتی گرفتار در ایران و نیاز او به جراحی فوری خبر داده بود.

خانواده نمازی از نهادهای مسئول در ایران خواسته بودند تا به سیامک، فرزند آقای نمازی که هفت سال گذشته را در حبس گذرانده، مرخصی بدهند تا هنگام عمل جراحی همراه پدرش باشد و در دوران نقاهت از او مراقبت کند.

سیامک نمازی ۵۰ ساله، مهر ۱۳۹۴ به اتهام «همکاری با آمریکا» دستگیر شد و از آن تاریخ مشمول مرخصی موقت نشده است. این در حالی است که اداره زندان‌های ایران در دوران شیوع ویروس کرونا به حدود صد هزار زندانی مرخصی داد.

باقر نمازی که با وعده مقامات ایران برای دیدار با پسرش سیامک به تهران سفر کرد، بهمن ۱۳۹۵ بازداشت و به اتهام «همکاری با دشمنان نظام (ایالات متحده آمریکا)» به ده سال زندان محکوم شد.

او هنگام بازداشت ۷۹ ساله بود و بیماری‌های متعددی از جمله آریتمی قلبی (ضربان غیر طبیعی قلب) داشت.

نهادهای مسئول در ایران با وجود اطلاع از بیماری‌های باقر نمازی، مدتی طولانی او را در سلول انفرادی زندان اوین زندانی کردند و شرایط سخت زندان، بیماری‌های او را تشدید کرد.

آقای نمازی در سال ۱۳۹۷ با مرخصی استعلاجی از زندان آزاد شد و اوایل سال ۱۳۹۹ قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پرونده او را مختومه اعلام کرد.

با این همه، حکومت جمهوری اسلامی تا کنون باقر نمازی را ممنوع الخروج کرده بود و او برای پیوستن به خانواده و برخورداری از معالجات پزشکی از حق بازگشت به آمریکا محروم مانده بود.

در حال حاضر، علاوه بر سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز، دیگر شهروندان ایرانی‌-آمریکایی نیز در ایران زندانی هستند.

جمهوری اسلامی ایران ادعا می‌کند که آماده مبادله آن‌ها با زندانیان ایرانی در آمریکا است، اما غرب می‌گوید که جمهوری اسلامی از این افراد برای «باج‌خواهی» استفاده می‌کند.

وکیل خانواده امینی می‌گوید پزشکی قانونی علت مرگ مهسا را اعلام نخواهد کرد

صالح‌نیک‌بخت، وکیل خانواده مهسا امینی از جلسه ویژه با کمیسیونی پزشکی در پزشکی قانونی تهران خبر داد و گفت: مسئولان پزشکی قانونی گفته‌اند ممکن است علت مرگ مهسا امینی مشخص نشود.

صالح نیک‌بخت در گفت‌وگو با رادیو فردا عنوان کرد، مسئولان پزشکی قانونی به او و پدر مهسا گفته‌اند شاید نتیجه تحقیقات تنها نشان دهد که مرگ مهسا امینی بر اثر ضربه خارجی رخ نداده است.

صالح نیک‌بخت همچنین خبر داد که سال ۱۳۸۶ مهسا امینی تحت عمل جراحی توده‌ای در مغز در منطقه بالای چشم در بیمارستان میلاد قرار گرفته است. با این همه به گفته پزشک وی که در جلسه روز شنبه حضور داشته، این عمل جراحی هیچ تاثیری بر زندگی عادی او نداشته است.

صالح نیک‌بخت در نهایت تاکید کرد که نتیجه اعلام شده از سوی پزشکی قانونی را تا زمانی که هیات پزشکان معتمد خانواده امینی، پرونده پزشکی مهسا امینی را بررسی نکنند، نمی‌پذیرند.

پیش از این محمد حسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفته بود پزشکی قانونی برای ارائه گزارش درباره مهسا امینی تنها تا پایان این هفته فرصت دارد.

نظامیان اوکراین شهر لیمان را بازپس گرفتند؛ محاصره «هزاران نیروی روسی»

مقامات اوکراین از بازپس‌گیری شهر لیمان در شرق این کشور از اشغال نیروهای روس خبر دادند و گفتند که «هزاران نظامی روسیه» محاصره شده‌اند.

اعلام آزادی شهر لیمان یک روز بعد از امضای الحاق چهار منطقه اوکراین به روسیه توسط ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری این کشور انجام می‌شود.

رویترز می‌نویسد آزادسازی شهر لیمان در منطقه دونتسک یک عقب‌گرد چشمگیر برای نظامیان روس بعد از الحاق این مناطق به خاک روسیه است.

آمریکا و اتحادیه اروپا به همراه اوکراین و ترکیه اعلام کرده‌اند رفراندوم «ساختگی» کرملین برای الحاق خاک اوکراین به روسیه را به رسمیت نخواهند شناخت.

دولت اوکراین ویدیویی منتشر کرده که نشان می‌دهد سربازان اوکراینی در حال نصب پرچم این کشور در شهر لیمان هستند.

رویترز از قول نیروهای اوکراینی در شرق کشور گزارش داده است روسیه حدود ۵ هزار و پانصد نیروی نظامی در شهر لیمان داشت، اما با توجه به تلفات نظامی، احتمالا شمار نظامیان روسی محاصره شده کمتر از این رقم باشد.

هنوز کرملین واکنشی نسبت به محاصره نظامیانش در شهر لیمان نشان نداده، اما طی هفته‌های گذشته نیروهای اوکراینی به سرعت در حال پیشروی در مناطق اشغالی هستند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

توقف موقتی دریافت گاز ایران توسط ترکیه به خاطر تعمیر خط لوله

شرکت گاز ترکیه، بوتاش، روز شنبه اعلام کرد که از ۱۰ مهرماه به مدت یک هفته دریافت گاز ایران را به خاطر تعمیرات در خط لوله متوقف خواهد کرد.

ترکیه به همراه عراق تنها مشتریان گازی ایران هستند و پارسال هر کدام حدود ۹ میلیارد متر مکعب گاز از ایران دریافت کردند.

مجید چگنی معاون وزیر نفت ایران در امور گاز اخیرا اعلام کرد که در پنج ماه ابتدایی امسال صادرات گاز کشور ۱۹ درصد رشد داشته و به ۷۷ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

وی گفت صادرات گاز هم به عراق و هم ترکیه رشد داشته و درآمد صادرات گاز در این دوره ۱.۶ میلیارد دلار بوده که رشدی ۶۴ درصدی نشان می‌دهد.

به رغم اظهارات وی، آمارهای سازمان تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد در شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی واردات گاز از ایران را نسبت به دور مشابه پارسال ۱۳ درصد کاهش داده است.

قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز ایران به ترکیه در سال ۲۰۲۶ به اتمام می‌رسد و هنوز ترکیه اعلام نکرده آیا این قرارداد تمدید خواهد شد یا نه.

ترکیه با امضای قراردادهای عظیم با شرکت‌های غول غربی، توسعه میدان گازی ساکاریا در دریای سیاه را از سال گذشته آغاز کرده و انتظار می‌رود از بهار سال آینده تولید ۳ تا ۴ میلیارد متر مکعب گاز این میدان آغاز و به تدریج طی چند سال آینده به ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال برسد.

با استفاده از گزارش‌های بوتاش، سازمان تنظیم بازار انرژی ترکیه و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

آغاز تجمع‌های اعتراضی دانشجویان در دانشگاه‌های بزرگ تهران و دیگر شهرها

دانشگاه تهران

در حالی که اعتصاب سراسری دانشجویان در سراسر ایران ادامه دارد، دانشجویان روز شنبه را با تجمع‌های اعتراضی در چند دانشگاه بزرگ تهران و دیگر شهرهای کشور آغاز کردند.

بر اساس اعلام شورای صنفی دانشجویان کشور، دانشجویان در تهران روز شنبه، ۹ مهر، در دانشگاه‌های بهشتی، علم و صنعت، صنعتی شریف، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه آزاد تهران شمال، دانشگاه آزاد پونک تهران، و دانشکده زبان و ادبیات خارجی تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعارهایی در حمایت از اعتراضات سراسری مردمی سر دادند.

همزمان گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی حاکی از «ورود بیش از ده آمبولانس‌» در روز شنبه به دانشگاه تهران است.

این در حالی است که پیشتر گزارش‌هایی از به‌کارگیری آمبولانس از سوی نیروهای امنیتی برای انتقال این نیروها و همچنین معترضان بازداشت‌شده منتشر شده است.

در دیگر شهرها نیز، دانشجویان دانشگاه‌ صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه زنجان، جزو دانشجویانی هستند که روز شنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

مردم در کرج مقابل دانشگاه آزاد تجمع برگزار کردند و همچنین تجمعی اعتراضی در دانشگاه خوارزمی واحد کرج برگزار شد.

این در حالی است که تجمع‌های مردمی نیز در خارج از فضای دانشگاهی در برخی شهرهای ایران از جمله شیراز و گوهردشت برگزار شده است.

توفان در ایالات متحده هم‌چنان می‌تازد؛ کوبا از آمریکا کمک خواست

رد پای توفان در کوبا

در یک رویداد نادر در تاریخ ده‌ها ساله روابط متشنج کوبا و آمریکا، دولت هاوانا روز جمعه، هشتم مهر، از واشینگتن درخواست کمک مالی اضطراری کرد.

این درخواست بی‌سابقه به دنبال ویرانی‌های شدید به بار آمده از توفان «ای‌ین» مطرح شد که هم کوبا و هم ایالاتی از آمریکا را درنوردیده و هم‌چنان می‌تازد.

توفان «ای‌ین» روز سه‌شنبه گذشته در کوبا به اوج خود رسید و خساراتی شدید بر جای نهاد و برق سراسر این کشور فقیر را قطع کرد.

ای‌ین سپس با عبور از منطقه کارائیب و فراز خلیج مکزیک سواحل غربی ایالت ثروتمند فلوریدا در شرق آمریکا را درنوردید و حال «چشم توفان» به ایالت کارولینای جنوبی رسیده است.

خسارات شدید وارده در کوبا و عدم توان دولت در رسیدگی سریع به نیازهای اضطراری و تعمیرات فوری در زیرساخت‌های حیاتی مانند برق و جاده‌ها باعث شده که مردم این کشور در روزهای گذشته تظاهرات کرده و حکومت حاکم را مورد انتقاد شدید قرار دهند.

به گزارش رویترز، مردم کوبا در نبود برق نسبت به تامین مایحتاج اساسی، سوخت و دارو نگران‌تر از گذشته هستند.

کوبا تنها کمی بیش از ۱۱ میلیون تن جمعیت دارد اما یک کشور بسیار ضعیف از حیث اقتصادی با زیرساخت‌های لرزان و کمبود ذخیره مالی برای رسیدگی به عواقب رویدادهای مخرب طبیعی است.

باراک اوباما پس از ۵۵ سال بحران روابط آمریکا و کوبا، در سال ۲۰۱۵ میلادی عادی‌سازی روابط را اعلام و خود پس از دیدار با رهبر وقت کوبا به هاوانا سفر کرد اما دونالد ترامپ بلافاصله پس از روی کار آمدن، قطع مناسبات دو کشور را اعلام کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در گذشته گفته بود که آماده از سرگیری روابط با کوبا است اما در برابر خشونتی که حکومت هاوانا تابستان پارسال در قبال تظاهرکنندگان کوبایی نشان داد، واشینگتن تحریم‌ها علیه کوبا را تشدید کرد.

در این میان، شمار کشته‌های تلفات توفان «ای‌ین» در آمریکا تا جمعه شب به ۴۵ تن افزایش یافت اما به گزارش سی‌ان‌ان، تا عبور کامل توفان، این شمار ممکن است به صدها تن برسد. میزان خسارات وارده تنها در فلوریدا حدود ۴۷ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

هنوز برق دو میلیون مشترک در فلوریدا و کارولینای جنوبی قطع است و شرایط زندگی در بخش‌هایی از این دو ایالت در وضعیت اضطراری است. صدها هزار تن از ساکنان این دو ایالت خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

آقای بایدن گفت که این توفان یک بحران برای همه آمریکا بوده است.

مرکز ملی توفان‌های آمریکا ارزیابی کرده که «ای‌ین» بعد از کارولینای جنوبی به میزان محسوسی ضعیف شده و به توفان استوایی معمولی تبدیل شود، اما هنوز هنگام عبور از ایالات کارولینای شمالی و جورجیا ممکن است خسارات و تلفاتی بر جای بگذارد.

حمایت از اعتراضات و فوتبالیست‌های ایران در استادیوم‌های اروپا

سردار آزمون در حال رفتن به زمین

هواداران تیم فوتبال بایرن مونیخ آلمان در جریان بازی شامگاه جمعه این تیم مقابل تیم لِوِرکوزن دو بنر پارچه‌ای را در حمایت از سردار آزمون، مهاجم ایرانی بایرن مونیخ و اعتراضات ایران در دست گرفتند.

همزمان باشگاه فوتبال برنتفورد انگلستان نیز از سامان قدوس بازیکن ایرانی این باشگاه و زنان ایرانی حمایت کرده است.

اندکی پیش از ورود سردار آزمون به بازی، هواداران بایرن مونیخ دو بنر پارچه‌ای بزرگ را باز کردند که روی یکی از آنها به فارسی عبارت «زن زندگی، آزادی» و روی دیگری به انگلیسی عبارت «همبستگی با انقلاب فمینیستی در ایران» نوشته شده بود.

سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران، روز یک‌شنبه گذشته به انتقاد شدید از سرکوب‌های حکومت ایران پرداخت و گفت، شرم بر شما که آدم‌ها را به راحتی می‌کشید.

این فوتبالیست در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت که «به‌خاطر قانون تیم ملی» تا الان نتوانسته بود موضع‌گیری کند اما دیگر «طاقت نیاورد»، حتی اگر اعتراضش به بهای«خط خوردن از تیم ملی» تمام شود.

باشگاه فوتبال برنتفورد انگلستان نیز با انتشار عکسی از سامان قدوس بازیکن ایرانی این باشگاه در حساب توئیتر خود نوشت که این باشگاه حامی او و کسانی است که در کنار زنان ایران ایستاده‌اند.

قبل از آن، عدم واکنش اعضای تیم ملی فوتبال به اعتراضات ایران در بازی با تیم اروگوئه با انتقاد‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شده بود.

اما آنان در بازی دوستانه مقابل سنگال، پیش از شروع بازی، لباس‌های مشکی‌رنگ و بدون نشان روی پیراهن دارای پرچم ایران به تن کردند.

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران به تازگی از فشار نیروهای امنیتی بر این تیم برای جلوگیری از واکنش نشان دادن بازیکنان خبر داده و گفته است: «همه ما ناراحت شدیم. ما در اردوی تیم ملی بودیم و یک مقدار هم فشار بود و نمی‌توانستیم به خاطر قانون تیم ملی واکنشی نشان دادیم.»

در اعتراضات گسترده‌ای که پس از مرگ مهسا امینی در ایران آغاز شده، تاکنون دست‌کم ۸۳ نفر کشته شده‌اند.

حمایت انجمن قلم بین‌الملل از مبارزه ایرانیان برای «آزادی، برابری و عدالت»

اعضای انجمن قلم (پِن) بین‌الملل در هشتاد و هشتمین کنگره‌ جهانی خود با انتشار پیامی به سه زبان فارسی، کردی و انگلیسی همبستگی خود را با مردم ایران، به‌ویژه زنان این کشور اعلام کردند.

در این پیام که روز جمعه، هشتم مهرماه، منتشر شد، به مرگ مهسا امینی پس از بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد، سرکوب «وحشیانه» معترضان از سوی حکومت و همچنین کشته شدن دست‌کم ١٣ نفر بر اثر حملات موشکی و پهپادی ایران به اقلیم کردستان عراق اشاره شده است.

اعضای پن بین‌الملل نوشتند: «در چهار دهه‌ گذشته، رژیم اسلامی ایران از طریق کشتار جمعی، شکنجه، زندانی کردن، سانسور و ممنوع کردن بسیاری از آزادی‌ها قدرت خود را بر کشور حفظ کرده است.»

امضاکنندگان این پیام با اشاره به دستگیری، شکنجه و کشته شدن فعالان سیاسی و نویسندگان، شاعران، هنرمندان، کارگران، معلمان و دانشجویان در ایران افزودند: «ما اعضای پن بین‌الملل همصدا و قویا سبعیت رژیم در سرکوب آزادی بیان در ایران را محکوم می‌کنیم.»

اعضای پن بین‌الملل همچنین همبستگی خود را «با زنان و مردم ایران در مبارزه‌ آنان برای آزادی و برابری و عدالت» اعلام و از «خواسته‌های آنان برای آینده‌ای فارغ از ستمگری و دیکتاتوری» حمایت کردند.

آنان همچنین «خواستار پایان سرکوب آزادی بیان در ایران و آوردن قاتلان مهسا به پای میز عدالت و توقف فوری حملات نظامی» شدند.

هشتاد و هشتمین کنگره‌ جهانی پن از ۲۶ سپتامبر در اوپسالای سوئد برگزار شد.

پیشتر نویسندگانی از ترکیه، بریتانیا، افغانستان، کردستانِ عراق و فرانسه، مرگ مهسا امینی را محکوم و از اعتراضات مردم ایران حمایت کرده‌اند.

جمعی از ستارگان هالیوود از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کردند

نازنین بنیادی

جمعی از معروف‌ترین ستارگان هالیوود از جمله برخی از برندگان اسکار و بازیگران مجموعه‌های تلویزیونی پربیننده به همراه بازیگران و هنرمندان ایرانی ویدئویی را در حمایت از اعتراضات مردمی در ایران منتشر کردند.

در این ویدئو بازیگران مشهوری چون الیویا کُلمن و آریانا دِبوز برندگان جایزه اسکار، برایان کاکس بازیگر مجموعه تلویزیونی آمریکایی «جانشین»، کیت بِکینسیل، جولیا لوئی درایفوس، برادلی وایتفورد بازیگر مجموعه «سرگذشت ندیمه»، نازنین بنیادی و همچنین هنرمندان دیگر از جمله داریوش و ابی، دو خواننده موسیقی پاپ ایران، حضور دارند.

این بازیگران و هنرمندان با خواندن جمعی یک متن کوتاه از مرگ مهسا امینی می‌گویند، نام او را تکرار می‌کنند، خواستار اجرای عدالت در مورد عاملان مرگ او می‌شوند و همچنین به وضعیت سرکوب معترضان و قطع شدن اینترنت در ایران می‌پردازند.

نازنین بنیادی بازیگر ایرانی‌الاصل و سفیر عفو بین‌الملل در بریتانیا نیز که اکنون یکی از ستاره‌های مجموعه تلویزیونی «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» است، با انتشار یادداشتی درباره مرگ مهسا امینی و اعتراضات ایران، بر سرنوشت‌ساز بودن برهه کنونی برای ایران تاکید کرده است.

این بازیگر و کنشگر مدنی با اشاره به توانایی هنرمندان در زمینه تاثیرگذاری بر توده‌ها برای تغییرات اساسی، از جامعه هنری جهان خواسته است به مبارزه برای پایان دادن به آپارتاید جنسیتی در ایران بپیوندند.

پیشتر اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی که توانسته دو بار جایزه اسکار را از آن خود کند، در یک پیام ویدئویی از هنرمندان سراسر دنیا برای اعلام همبستگی با مردم ایران دعوت کرده بود.

تاکنون ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی، پنه‌لوپه کروز هنرپیشه اسپانیایی، شارلیز ترون بازیگر هالیوود و تعداد بسیار دیگری از بازیگران سینما و تلویزیون از آمریکا، استرالیا، ترکیه و دیگر کشورها از مردم معترض در ایران حمایت کرده‌اند.

پیام اِنانیموس: بخشی از داده‌های ایران را منتشر می‌کنیم و بخش دیگر را به سازمان‌ها می‌دهیم

گروه انانیموس یا «ناشناس» روز شنبه، نهم مهر، در پیامی از دسترسی به حجم زیادی از داده‌ها در ایران خبر داده و وعده داد که بخشی از آن را منتشر خواهد کرد و بخش دیگر را به سازمان‌های بین‌المللی خواهد داد.

این گروه هکری در پیام ویدئویی که در اختیار تلویزیون «صدای آمریکا» قرار داده، اعلام کرد که از مجموع اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده بخشی را که به مردم آسیب نرساند منتشر خواهد کرد و باقی این داده‌ها را به سازمان‌هایی خواهد داد که از آن می‌توانند در مسیر درست برای کمک به مردم ایران استفاده کنند.

گروه هکری انانیموس از زمان آغاز اعتراض‌های گسترده در ایران در واکنش به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، حملات سایبری گسترده‌ای را علیه وب‌سایت‌های حکومت جمهوری اسلامی آغاز کرده است.

این گروه که مشهورترین گروه هکری جهان است تاکنون بیش از ده وب‌سایت دولتی و وابسته به نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی از جمله سایت‌های علی خامنه‌ای، ریاست‌ جمهوری، وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصادی و دارایی و بیش از یک‌هزار دوربین مداربسته داخل ایران و سایت مجلس شورای اسلامی و خبرگزاری فارس را هک کرده‌ است.

این گروه در پیام روز شنبه خود همچنین با اشاره به حمایت خود از مردم اوکراین در مبارزه با روسیه گفته‌ است که برای حمایت از مردم ایران نیز با داشتن «ناشناس‌های متعدد» همزمان روی چند هدف متمرکز شده‌اند و زیرساخت‌های دولتی را هدف قرار می‌دهند که به طور مستقیم به مردم آسیب وارد نمی‌شود.

انانیموس در پایان می‌گوید: «جمهوری اسلامی ایران باید بداند که در این دوران نو جایی برای حکومت‌های دیکتاتوری نیست» و در حمایت از مردم ایران گفته است: «ما نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم.»

۵۴ کشور جهان: حکومت ایران خشونت علیه تظاهرکنندگان را متوقف کند

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران جمعه هشتم مهرماه با اشاره به بیانیه پیشنهادی شیلی و اسپانیا از گفته است، ۵۴ کشور از ایران خواستند که خشونت علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز را متوقف کند.

رابرت مالی نوشته است: «پنجاه و چهار کشور در سراسر جهان بیانیه پیشنهادی شیلی و اسپانیا را امضا کردند که از ایران می‌خواهد به استفاده از زور علیه معترضان مسالمت‌آمیز پایان دهد. وقت آن است که رهبران ایران به این فراخوان جهانی گوش دهند و به خشونت علیه مردم خود پایان دهند.»

میشل تیلور، نماینده دائمی ایالات متحده در شورای حقوق بشر، نیز در توییتی گفته است که آمریکا به همراه ۵۳ کشور از ایران می‌خواهند «تحقیقات فوری، کامل، بی‌طرفانه و شفاف در مورد مرگ مهسا امینی انجام دهد. »

نماینده آمریکا اضافه کرده است: «جامعه بین المللی نباید تصاویر خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان مسالمت آمیز را نادیده بگیرد. »

میشل تیلور تصریح کرده است: آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

نماینده آمریکا همچنین در توییت خود تصویری از بیانیه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره اعتراضات اخیر در ایران را منتشر کرده است.

در بخشی از بیانیه این ۵۴ کشور آمده است: «از مقامات ایران قویا می‌خواهیم تا از به کارگیری قوه قهریه نامتناسب علیه تظاهرات مسالمت‌آمیزِ کسانی که به دنبال استفاده از حق آزادی عقیده خود هستند و خواستار پایان دادن به اعمال خشونت و تبعیض علیه زنان‌اند، خودداری کند.»

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۸۷۰۰ غیرنظامی سوری در حملات روسیه کشته شده‌اند

جنگنده‌های روسی در آسمان سوریه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز جمعه هشتم مهر در گزارشی اعلام کرد که از سال ۲۰۱۵ تاکنون حدود هشت هزار و ۷۰۰ غیرنظامی سوری در حملات ارتش روسیه کشته شده‌اند. ارتش روسیه از پایان سپتامبر ۲۰۱۵ برای حمایت از رژیم بشار اسد حملات به شورشیان و مناطق تحت کنترل آنها در سوريه را آغاز کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست و اخبار جنگ داخلی را جمع‌آوری و منتشر می‌کند در گزارش جدید خود می‌گوید که بیش از دو هزار نفر از قربانیان حملات ارتش روسیه را کودکان تشکیل می‌دهند.

در این گزارش که به مناسبت هفتمین سالگرد دخالت نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه منتشر شد خاطر‌نشان می‌شود که هدف اکثر حملات ارتش روسیه نقاط غیرنظامی از جمله مدارس، بیمارستان‌ها و بازارهای محلی بوده‌اند.

به گفته این نهاد، در حملات ارتش روسیه حدود ۶ هزار نفر از پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» و بیش از ۶ هزار نفر از پیکارجویان گروه‌های تندرو و جهادی سوریه نيز کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت که طی ۷ سال گذشته در مجموع بیش از ۲۱ هزار نفر در این حملات کشته شده‌اند. به گفته او، اولین سال دخالت روسیه مرگبارترین سال حضور ارتش این کشور در خاک سوریه بوده است.

گزارش‌های این نهاد و خبرگزاری‌های بین‌المللی حاکی است که از زمان شروع جنگ در اوکراین بخش قابل توجهی از واحدهای ارتش روسیه از سوریه به اوکراین منتقل شده‌اند ولی حملات ارتش این کشور به اهداف غیرنظامی در سوریه هنوز ادامه دارد.

کارشناسان تخمین می‌زنند که در حال حاضر نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان اعزامی از سوی ایران کنترل دو سوم از خاک سوریه را در دست دارند. بخش قابل توجهی از پیشروی‌های حکومت سوریه در سال‌های اخیر مدیون حمایت نظامی روسیه است.

بر اساس جديدترين آمارهای سازمان ملل که مارس امسال منتشر شد در طول جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیۀ قم، مشهد و تهران: خامنه‌ای «معزول است»

جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیۀ قم، مشهد و تهران در بیانیه‌ای که در سایت زیتون منتشر شده، اعلام کرده‌اند که خامنه‌ای «معزول» است.

این بیانیه که روز جمعه ۸ مهرماه منتشر شده می‌افزاید کسانی که در سرکوب اعتراضات و جرح و قتل مردم شرکت می‌کنند «طبق شریعت محمدی»، محکوم به «احکام قصاص و دیات هستند».

در این بیانیه شدید‌اللحن با تاکید بر این‌که «هیچ یک از صاحب‌منصبان تأثیرگذار و افراد دارای تریبون، مجتهد نیستند و تحصیلات حوزوی درخوری ندارند» آمده است: «نفر اول حکومت، یعنی آقای علی خامنه‌ای، به هیچ‌وجه مجتهد محسوب نمی‌شود، تا چه رسد به مرجع تقلید. مراجع تقلید و فضلای حوزه، هیچ‌گاه او را، نه در عنفوان جوانی و نه در حال حاضر، به عنوان یک شخص فاضل و ممحض در علوم حوزوی نمی‌شناختند و نمی‌شناسند».

امضاء‌کنندگان همچنین گفته‌اند: «بر فرض پذیرش ولایت فقیه در امور عامه، آقای خامنه‌ای از ابتدا ولایتی نداشته است و بر فرض پذیرش ولایت ابتدائی او، با توجه به جنایات و تقصیرات متعددی که در طول حکومتش مستند به اوست و تکبر و تفرعن و استبداد رأی و طغیانی که در او موج می‌زند و مشهود همگان است، از ولایت منعزل (عزل شده)‌ است و احکام صادره از او و منصوبانش – از جمله رئیس قوۀ قضائیه و قضات محاکم – نامشروع و فاقد نفوذ است و رجوع به ایشان، مصداق رجوع به طاغوت.»

این بیانیه در پایان به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرده است که «اگر به مشروعیت و مقبولیت خود اعتماد دارید، به تجمعات اعتراضی مجوز دهید و زمینه را برای برگزاری همه‌پرسی مهیا کنید. در غیر این صورت، به حقارت، بزدلی، عدم مشروعیت و نامقبولیت خود اقرار کرده‌اید.»

با استفاده از وبسایت زیتون؛ د.خ/س.ن

بیشتر

XS
SM
MD
LG