لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۳۷

خبرخوان

شرکت چینی سینوفارم می‌گوید سالانه ظرفیت تولید بیش از پنج میلیارد دُز واکسن کرونا را دارد

شرکت داروسازی «سینوفارم» چین اعلام کرد که قادر است بیش از یک میلیارد دُز واکسن کرونا تا نیمه دوم سال جاری میلادی به دیگر نقاط جهان عرضه کند.

جینگژن لیو، رئیس سینوفارم، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد در نشست مجمع جهانی بهداشت گفت که ظرفیت تولید سالانه واکسن کرونا توسط این شرکت دارویی «بیش از پنج میلیارد دز» است.

با این حال، او از ارائه جزئیات درباره این‌که شرکت سینوفارم در تامین واکسن کرونای مورد نیاز طرح جهانی تهیه واکسن برای کشورهای عمدتا فقیر موسوم به «کوواکس» چقدر سهم خواهد داشت، خودداری کرد.

رئیس شرکت سینوفارم همچنین از طرح این شرکت داروسازی برای تولید دز سوم واکسن کرونا که در مراحل اولیه آزمایش بالینی است، خبر داد.

دولت چین تاکنون صدها میلیون دز از واکسن‌های «سینوفارم» و «سینوواک» را در آن کشور تزریق و به کشورهای دیگر به خصوص در آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا صادر کرده است.

سازمان بهداشت جهانی روز ۱۱ خرداد واکسن چینی «سینوواک» را نیز برای مصارف اضطراری تایید کرد. این دومین واکسن چینی ویروس کروناست که تجویز آن از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید می‌شود.

چین حدود چهار ماه پیش وعده داد که ده میلیون دز واکسن به طرح کوواکس اهدا خواهد کرد.

سینوفارم تاکنون بیش از ۶۵ میلیون دز واکسن تولید کرده است. در میان کشورهای خارجی، امارات به صورت گسترده‌ای از این واکسن برای واکسیناسیون شهروندان خود استفاده کرده است و می‌گوید در موارد «نادری» نیاز به تزریق سومین دز جهت ایجاد ایمنی لازم در برابر ویروس کرونا نیاز است.

با استفاده از خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

شناسایی بیش از ده هزار بیمار کرونایی دیگر در ایران در یک شبانه‌روز

وزارت بهداشت ایران می‌گوید در شبانه‌روز گذشته در کشور ۱۰ هزار و ۴۸۷ بیمار کووید ۱۹ شناسایی شدند و با این حساب، مجموع بیماران این ویروس در ایران به سه میلیون و ۶۰ هزار و ۱۳۵ نفر رسیده است.

به گفته مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۹ بیمار کووید ۱۹ نیز جان خود را از دست دادند و آمار رسمی مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۸۲ هزار و ۴۸۰ نفر رسید.

آمارهای روزانه که توسط وزارت بهداشت ایران منتشر می‌شود مورد تردید جدی منابع مستقل است و کارشناسان آمارهای واقعی را چند برابر آمارهای رسمی ارزیابی می‌کنند.

واکسیناسیون در ایران نیز به کندی پیش می‌رود و در حال حاضر شمار افرادی که هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند کمتر از ۹۰۰ هزار نفر است.

وزارت بهداشت امروز چهارشنبه گفت که تاکنون ۴ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۲۲۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۸۷۸ هزار و ۶۹۴ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۹۲۲ دُز رسید.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور ایران، روز چهارشنبه گفت که «قرار بود طبق برنامه زمان‌بندی شده ۱۰ میلیون واکسن خریداری شده در کشور توزیع شود که با مشکل بوجود آمده برای کشور فروشنده به تأخیر افتاد. محموله جدید واکسن امشب وارد کشور می‌شود.»

زاکانی به نفع رئیسی از انتخابات کنار رفت

علیرضا زاکانی (راست) و ابراهیم رئیسی

روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد، علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰، انصراف خود را از ادامه حضور در رقابت‌ها اعلام کرد.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، علیرضا زاکانی که در امامزاده علی‌اکبر چیذر تهران حضور یافته بود، گفت: «با توجه به اقبال فراوانی که از آیت‌الله رئیسی شده است من ایشان را اصلح می‌دانم و خودم هم به ایشان رای می‌دهم و امیدوارم با انتخاب ایشان اصلاحات اساسی در کشور انجام شود.»

علیرضا زاکانی در صفحه شخصی خود در توئیتر نیز نوشت که «با ایده و برنامه‌ای متفاوت» آمده بود «تا مدافع ارزش‌های انقلاب خمینی» و «فریاد غارت‌زده‌ها بر سر غارتگران» باشد.

او اضافه کرد: «هدف پیروزی جبهه انقلاب بود و اینک با اقبال مردم، مصداق تحقق آن، برادر عزیزم آقای ‎رئیسی است.»

رسانه‌های داخلی ایران دوشنبه شب در خبری اعلام کرده بودند که آقای زاکانی در کاشان اعلام کرده بود که به نفع ابراهیم رئیسی کنار خواهد کشید.

در واکنش به آن خبر، عبدالناصر همتی، از دیگر نامزدهای این دور از انتخابات ریاست‌ جمهوری در ایران در توئیتی نوشته بود: «روزهای کمی تا انتخابات باقی مانده. ضمن تشکر از نامزدهای پوششی و سوپر پوششی به خاطر انجام وظایف محوله در بازی پلیس خوب و پلیس بد و نابرابر ساختن فضای انتخابات، منتظر انصراف نامزدهای مذکور به نفع جناب آقای رئیسی هستیم.»

برخی از احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب در ایران در بیانیه‌ای که سه‌شنبه شب منتشر شد از نامزدی عبدالناصر همتی برای مقام ریاست جمهوری اعلام حمایت کردند.

روز چهارشنبه، ساعاتی پیش از خبر انصراف علیرضا زاکانی، محسن مهرعلیزاده نیز اعلام کرد از رقابت‌های ریاست‌جمهوری انصراف داده است.

اتحادیه اروپا درخواست از پلیس اتریش برای متفرق کردن معترضان به برجام را تکذیب کرد

تصویری از اعتراضات قبلی مخالفان برجام در وین

در حالی که «شورای ملی مقاومت ایران»، اقدام پلیس اتریش برای راندن معترضان به احیای برجام از مقابل محل برگزاری مذاکرات در وین را «نقض آزادی بیان» نامیده، یک دیپلمات ارشد اروپایی هر گونه دخالت در این امر را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده گفت‌وگوهای ایران، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه است، گفت که او به پلیس در مورد «صدای زیاد» تجمع اعتراضی شکایت کرده و افزود: «اما هرگز نگفتم چه باید بکنند. ما به حق تظاهرات به عنوان یک حق اساسی بیان احترام می‌گذاریم.»

او توضیح داد: «آن چه اتفاق افتاد این بود که دو بار هیئت‌ها در این گفت‌وگوها از حضور برخی از تظاهرکنندگان در نزدیکی محل کنفرانس شکایت کردند.»

وی افزود: «آنها به‌ویژه از استفاده تظاهرکنندگان از بلندگو با تمام قدرت، در کل روز، با موسیقی، شعار و غیره شکایت داشتند.»

انریکه مورا اضافه کرد: «در دو نوبت، من این شکایات را به مقامات اتریشی گزارش کردم. این دقیقاً وظیفه من به عنوان هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها است.»

قدرت‌های جهانی از آوریل تاکنون مذاکرات هسته‌ای خود با تهران را در گراند هتل وین ازسر گرفته‌اند و جلسه‌ای از این گفت‌وگوها روز شنبه نیز برگزار شد. در همان روز پلیس وین از معترضان خواست تا از مقابل این هتل جابه‌جا شوند.

احسان آیت‌اللهی، سخنگوی گروهی از معترضان، در این باره به خبرگزاری فرانسه گفته است که معترضان با درخواست پلیس برای جابه‌جا شدن موافقت کردند و افزود: «ما یک دشمن داریم و آن رژیم ایران است و به کسی از اتحادیه اروپا یا مقامات اتریشی حمله نکردیم.»

آتش‌سوزی در جنگل‌های کوه حاتم پس از سه روز ادامه دارد

آتش‌سوزی در کوه حاتم

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه به نقل از مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:‌ «جنگل‌های کوه حاتم در مرز این استان با استان خوزستان پس از سه روز در حال سوختن هستند.»

محمد محمدی علت این آتش‌سوزی را «انسانی» توصیف کرده و توضیح داده است که آتش از بعدازظهر روز دوشنبه آغاز شده و هنوز خاموش نشده است.

به گفته آقای محمدی، با وجود آغاز آتش‌سوزی در روز دوشنبه، هنوز بالگرد آب‌پاش به این منطقه نرسیده و قرار است تنها یک فروند «ظهر چهارشنبه» به منطقه اعزام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: «کوه حاتم در مرز مشترک شهرستان‌های لنده و بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان بهبهان در استان خوزستان است و این آتش‌سوزی از سمت استان خوزستان به عرصه‌های منابع طبیعی استان ما سرایت کرد.»

در سال‌های اخیر جنگل‌ها و مراتع طبیعی ایران بارها از روی سهل‌انگاری یا به‌عمد طعمه آتش شده و این حریق‌ها به‌ویژه در شرایط کم‌آبی و خشکسالی بیشتر اتفاق می‌افتد.

بریتانیا: هنوز تضمینی برای موفقیت در مذاکرات احیای برجام وجود ندارد

دومینیک راب

وزیر امور خارجه بریتانیا روز سه شنبه ۲۵ خرداد گفته است، به رغم پیشرفت‌های محسوس مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، اما هنوز تضمینی برای دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز در این مذاکرات وجود ندارد.

دومینیک راب که در پارلمان این کشور صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی اظهار داشت، جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک به توافق« برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام پایبند نبوده است و بریتانیا در حال همکاری با شرکای اروپایی دیگر، آمریکا، چین و روسیه است. ما انتظار و نیاز داریم که ایران به طور کامل به رعایت برجام بازگردد.

یک نماینده پارلمان بریتانیا در ادامه گفت٬ آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داده است که ایران هم اکنون در حال تولید اورانیوم در سطحی است که برای ساخت بمب اتمی کافی است. اکنون چه گام‌هایی برای مقابله با برنامه هسته‌ای، حمایت تروریسم و برنامه موشکی ایران برداشته می‌شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا در پاسخ به این پرسش گفت، حرف این دوستمان کاملا درست است. تنها این ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیست که ۱۶ برابر حد مجاز شده است. بلکه همچنین فعالیت سانتریفیوژها است و تولید اورانیوم فلزی نیز هست جای نگرانی عمیق دارد.

دومینیک راب اضافه کرده است: همه طرف‌ها توافق دارند که ایران باید به پایبندی کامل (از برجام) بازگردد و در گفت‌وگوهای وین پیشرفت‌هایی بوجود آمده، اما (هنوز) یک نتیجه موفقیت آمیز٬ تضمین شده نیست.

وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش تصریح کرد که این مذاکرات نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد و ضروری است که شاهد بازگشت ایران به پایبندی کامل برجام بود.

وی همچنین بر ضرورت دستیابی به توافقی طولانی‌تر و مستحکم‌تر با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور تاکید کرد که همچنین فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران را نیز شامل شود.

دور ششم مذاکرات احیای توافق برجام با حضور اعضای باقی مانده در این توافق یعنی ایران، روسیه، چین ، فرانسه ، بریتانیا و آلمان به همراه اتحادیه اروپا روز شنبه در زیرزمین یک هتل لوکس در وین آغاز شد.

هیئت آمریکایی در این مذاکرات به دلیل امتناع ایران از دیدارهای حضوری ، در هتلی دیگر در همین خیابان مستقر است و به طور غیر مستقیم در این مذاکرات مشارکت دارد.

این مذاکرات با هدف دستیابی به توافقی برای بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات خود در چارچوب برجام برگزاری می‌شوند.

بایدن سفرای پیشنهادی خود را برای اسرائیل و ناتو به سنای آمریکا معرفی کرد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه از ۹ سفیر پیشنهادی خود را از جمله سفرای آمریکا در اسرائیل ، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و مکزیک به سنای این کشور معرفی کرد.

یکی سفرای پیشنهادی، خلبان آمریکایی چسلی «سالی» سولنبرگر است که توانست با فرود اضطراری هواپیمای ایرباس در رودخانه هادسون در شهر نیویورک، جان ۱۵۰ مسافر و ۵ خدمه را نجات دهد. چلسی سولنبرگ به عنوان سفیر آمریکا در شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) معرفی شده است.

تام نیدس، یک مدیر بانکی و معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل معرفی شده است.

جولیان اسمیت، مشاور قدیمی سیاسی جو بایدن، برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل و کن سالازار ، وزیر داخله سابق ایالات متحده ، نیز به عنوان سفیر آمریکا در مکزیک معرفی شده‌اند.

بانک مرکزی ایران مدعی رشد اقتصادی «۳.۶ درصدی» کشور در سال ۹۹ شد

در حالی که بانک مرکزی ایران به رغم گذشت نزدیک به سه ماه از پایان سال ۹۹ هنوز گزارش رشد اقتصادی کشور را نداده است، سرپرست بانک مرکزی مدعی رشد اقتصادی ۳.۶ درصدی در سال گذشته شد.

اکبر کمیجانی روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد گفته است از فصل دوم سال گذشته رشد اقتصادی مثبت شد و در فصل سوم و چهارم وضعیت بهبود شونده‌ای را به خوبی شاهد بودیم.

ادعای رشد ۳.۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۹ در حالی است که صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده است ایران در سال گذشته خورشیدی رشد اقتصادی ۱.۵ درصدی داشته است.

همچنین هفته گذشته آمارهای بازبینی شده بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران برای سال ۹۹ را ۱.۷ درصد برآورد کرده است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران برای سال‌ ۹۸ منفی ۶.۸ درصد و برای سال ۹۷ منفی شش درصد بوده است.

همچنین انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری خورشیدی و سال آینده به ترتیب ۲.۵ درصد و ۲.۱ درصد باشد.

بدین ترتیب حتی اگر رشد اقتصادی سال جاری و دو سال آینده ایران محقق شود، حتی قادر به جبران نیمی از افت اقتصادی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز نخواهد بود.

با استفاده از گزارش‌های تسنیم، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی/د.خ/ک.ر

عراق امیدوار است تا سال ۲۰۳۰ هشت راکتور هسته‌ای بسازد

زیرساخت‌های انتقال برق در سراسر عراق به دلیل فرسودگی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از انرژی در گردش را هدر می دهند. (عکس از آرشیو)

یک مقام عراقی روز سه شنبه ۲۵ خرداد گفت این کشور برای کاهش وابستگی خود به برق وارداتی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ هشت راکتور هسته‌ای بسازد. عراق در حال حاضر حدود یک سوم از نیاز خود به برق را با خرید برق و گاز از ایران تامین می کند.

کمال لطیف، رئیس اداره ناظر بر منابع رادیواکتیو عراق به خبرگزاری فرانسه گفت:«برنامه ما این است که تا سال ۲۰۳۰- ۲۰۳۱ حدود ۲۵ درصد از برق مورد نیاز کشور را با انرژی هسته‌ای تولید کنیم. انرژی هسته‌ای ارزانتر و برخلاف انرژی خورشید و باد و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر در تمام طول سال قابل تولید است.»

آقای لطیف افزود که در حال حاضر مذاکرات با شرکت‌های روسی، کره ای، چینی، فرانسوی و آمریکایی در جریان است و قبل از پایان سال میلادی جاری قراردادها ممکن است امضا شوند.

او حاضر نشد در مورد گزارش هایی که هزینه احدات نیروگاه‌های هسته‌ای را حدود ۴۰ میلیارد دلار تخمین می زنند اظهار نظر کند و فقط توضیح داد که عراق در این مذاکرات روش پرداخت در یک دوره ۲۰ ساله و برخورداری از گزینه بهره نازل را دنبال می کند.

خبرگزاری روسی تاس اخیراً به نقل از شرکت «روس اتم» گزارش داد که این شرکت در در مورد احتمال همکاری در زمینه بهره برداری از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز با طرف‌های عراقی در حال گفتگو است.

کارشناسان معتقدند که عراق به جای روی آوردن به انرژی هسته‌ای باید زیرساخت‌های انتقال برق در سراسر کشور را نوسازی کند که به دلیل فرسودگی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از انرژی در گردش را هدر می دهند.

عراق صاحب منابع غنی انرژی‌های فسيلی و در حال حاضر دومين صادرکننده نفت در ميان اعضای اوپک است.

به گفته بانک جهانی یکی دیگر از طرح‌های دولت عراق برنامه بلند مدتی برای مهار گاز طبیعی است که در مراکز حفاری نفت می سوزد و به هدر می رود. محاسبات کارشناسی تخمين می زنند که هر سال حجم زیادی از گاز طبیعی به ارزش تقریبی ۲.۵ میلیارد دلار در چاه‌های نفت عراق می سوزد.

دولت عراق برای بازسازی زیرساخت‌های انرژی برق با شرکت آلمانی زیمنس و شرکت آمریکایی جنرال الکتریک یادداشت تفاهم امضا کرده ولی هنوز از شروع این طرح هيچ خبری نیست.

اخراج راهبه ایتالیایی از ایران که ۲۶ سال عمرش را وقف جذامیان کرد

جوزپینا برتی (چپ) راهبه ۷۵ ساله‌ ایتالیایی (عکس از رضا امینی- اصفهان امروز)

دولت ایران یک راهبه ایتالیایی کلیسای واتیکان را که برای ۲۶ سال در جذام‌خانه «بابا باغی» تبریز خدمت کرده و طی چند سال گذشته بازنشسته شده بود، از کشور اخراج کرده است.

به گزارش «واتیکان نیوز»، خانم جوزپینا برتی، راهبه ۷۵ ساله‌ ایتالیایی، بیش از یک سوم عمر خود را وقف کمک به جذامیان ایران کرده و طی چهار سال گذشته که بازنشسته شده بود، در صومعه «دختران محبت» کلیسای کاتولیک در اصفهان زندگی می‌کرد.

این گزارش می‌افزاید دولت ایران اقامت خانم برتی را تمدید نکرده است: «فابیولا وییس» یک راهبه ۷۷ ساله دیگر ساکن صومعه دختران محبت توانسته برای یک سال دیگر اجازه اقامت در ایران بگیرد. این راهبه نیز ۳۸ سال عمر خود را وقف کمک به نیازمندان و بیماران در ایران کرده است.

واتیکان نیوز می‌نویسد اقدام دولت ایران وضعیت را برای خانم وییس که اکنون به تنهایی مجبور به ماندن در صومعه اصفهان است نیز سخت خواهد کرد.

این گزارش می‌نویسد طی چند سال گذشته راهبه‌های ایتالیایی اصولا فعالیتی بیرون از صومعه نداشتند و معلوم نیست دولت ایران چرا مجوز اقامت خانم برتی را تمدید نکرده و از او خواسته است کشور را ترک کند.

جمهوری اسلامی همواره نظر نامساعدی نسبت به دیگر ادیان و حتی مذاهب غیر شیعه ۱۲ امامی داشته و طی سال‌های گذشته موارد زیادی از بازداشت و محاکمه، حتی صدور حکم اعدام نوکیشان مسیحی منتشر شده است.

با استفاده از گزارش‌ واتیکان نیوز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

رئیس اتاق بازرگانی تهران: ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده است

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در سال گذشته تحت تأثیر تورم و پایین نگه داشتن دستوری قیمت ارز در سال‌های پیش، ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، گفت با توجه به سرعت بالای رشد نقدینگی، نرخ تورم در ایران دو رقمی شده است.

او گفت: «اگر در این روند تغییری رخ ندهد تا پایان سال همچنان تورم دو رقمی داریم و این به معنای افزایش فشار بر روی اقشار کم‌درآمد است.»

هفته پیش بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود از رشد ۴۰.۶ درصدی نقدینگی در سال گذشته خورشیدی خبر داد که یک رکورد در تاریخ جمهوری اسلامی است.

این گزارش نشان می‌دهد نقدینگی در اسفند پارسال به سه هزار و ۴۷۶ تریلیون تومان رسیده که نسبت به اسفند ۹۸ حدود ۴۰.۶ درصد رشد داشته است.

نقدینگی مهم‌ترین عامل تورم است و بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال گذشته پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در میان جامعه جهانی داشته است.

چاپ پول بدون پشتوانه برای پوشش دادن بدهی‌های دولتی توسط بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل رشد نقدینگی در ایران است.

فایل صوتی ظریف؛ قوه قضائیه از تفهیم اتهام و ممنوع‌الخروجی چند نفر خبر داد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران می‌گوید در پرونده مربوط به انتشار فایل صوتی محرمانه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، «افرادی» ممنوع از خروج و برخی نیز «تفهیم اتهام» شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسماعیلی روز سه‌شنبه، ۲۵ خرداد گفته «افراد متعددی که مرتبط با پرونده بودند از آنها به عنوان مطلع تحقیق شد. برخی که در مظان اتهام بودند ممنوع الخروج شدند.»

به گفته وی، «برخی از افراد هم که در مظان اتهام بودند تفهیم اتهام شدند و قرار تامین برای آنها صادر شده و با قرار تامین آزادند.»

این مقام قضایی اشاره به جزئیات این پرونده از جمله تعداد افرادی که مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و نیز پست دولتی آنها نکرده است.

پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی از تشکیل پرونده‌ای در دادسرای تهران و رسیدگی «تیم‌های تخصصی قضایی، امنیتی و اطلاعاتی» به انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف خبر داده بود.

انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی محمدجواد ظریف با سعید لیلاز بازتاب گسترده‌ای در عرصه سیاست ایران داشت.

حسام‌الدین آشنا پس از انتشار این فایل و جنجال‌هایی که بر سر آن در فضای سیاسی ایران ایجاد شد، از سمت ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری«استعفا» کرده است.

محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو انتقادات بی‌سابقه‌ای را از تسلط نظامیان بر سیاست خارجی ایران مطرح می‌کند و می‌گوید که برخی از این سیاست‌ها از جمله سیاست‌های مربوط به سوریه ناشی از «اراده روسیه» بوده است.

به گفته آقای ظریف، حکومت ایران «میدان» یعنی عرصه فعالیت سپاه پاسداران را بر «دیپلماسی» ترجیح داده و قاسم سلیمانی، فرمانده «میدان» نظام، را به وارد کردن آسیب به دیپلماسی دولت روحانی متهم کرد.

آقای ظریف همچنین قاسم سلیمانی را متهم کرد که در مسیر تلاش‌های دولت روسیه برای «نابود کردن» دستاوردهای برجام دولت روحانی با مسکو همراه بوده است.

با استفاده از گزارش فارس و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

وکیل امیرحسین مرادی از اعزام موکلش به آگاهی شاپور خبر داد

امیرحسین مرادی پیشتر به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ از ترکیه به ایران بازگردانده شد

بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی از دستگیرشدگان آبان ۹۸، از اعزام موکلش به اداره آگاهی شعبه شاپور خبر داده است.

آقای پاک‌نیا در توئیتی نوشته به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است امکان ارائه توضیح بیشتری را ندارد اما با بازپرس پرونده گفت‌وگو کرده و «تحقیقات بر اساس قانون ادامه دارد.»

آگاهی شاپور به گفته زندانیان عادی و سیاسی جایی برای «بازجویی فنی و تخصصی» با «اعمال کتک و شکنجه» توصیف شده است.

امیرحسین مرادی پیشتر به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ از ترکیه به ایران بازگردانده و پس از شکنجه و اعترافات اجباری به اعدام محکوم شد.

پیشتر حسین هاشمی، یکی دیگر از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸، در نامه‌ای با تشریح وضعیت بد بهداشتی و اقامتی زندان تهران بزرگ (فشافویه) به وضعیت امیرحسین مرادی هم اشاره کرده بود.

او نوشته بود که امیرحسین در زندان «دچار بیماری پوست پروانه‌ای شده» و «هیچ‌کس» به او رسیدگی نمی‌کند.

سال گذشته پدر امیرحسین مرادی زیر فشار صدور حکم اعدام برای پسرش خودکشی کرد.

هزاران نفر در اعتراضات آبان ۹۸ که واکنشی به گرانی بنزین بود بازداشت شدند که برای آنها احکامی از قبیل اعدام، زندان‌های طولانی‌مدت، شلاق، تبعید و مرده‌شویی صادر شده است.

واکسن فایزر در بازار غیررسمی ایران «تا ۶۰ میلیون تومان» فروخته می‌شود

روزنامه همشهری در گزارشی از وجود بازار غیررسمی فروش واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» در تهران خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش این واکسن‌ها که با توقف واکسیناسیون در ایران و کمبود واکسن به صورت قاچاق وارد شده، به قیمت هر دو دوز ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

واکسن فایزر از جمله واکسن‌هایی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ورود آن را در ماه‌های گذشته ممنوع اعلام کرد. این واکسن یکی از بالاترین اثربخشی‌ها را علیه ویروس کرونا دارد و در مقابل سویه‌های جهش‌یافته کرونا نیز تأثیرگذاری بالایی نشان داده است.

نگهداری از واکس فایزر، نیاز به تجهیزات خاصی دارد تا در تمام مراحل در دمای منفی ۷۰ درجه نگهدار شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو به همشهری می‌گوید هرگونه تزریق واکسن فایزر ممنوع است و واردکننده و تمام عوامل آن قاچاقچی به‌شمار می‌روند.

واکسیناسیون در ایران به کندی پیش می‌رود و در حال حاضر شمار افرادی که هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند کمتر از ۹۰۰ هزار نفر است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران در شبانه‌روز گذشته ۱۳۴ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ایران جان‌باختند.

بر این اساس شمار کل جان‌باختگان این ویروس در ایران از ۸۲ هزار و ۳۰۰ نفر فراتر رفت.

در همین حال در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰ هزار بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز در ایران شناسایی شده‌اند.

آمارهای روزانه که توسط وزارت بهداشت ایران منتشر می‌شود مورد تردید جدی منابع مستقل است و کارشناسان آمارهای واقعی را چند برابر آمارهای رسمی ارزیابی می‌کنند.

تبعه چینی که «با دختران ایرانی معاشرت کرده بود» ممنوع‌الخروج شد

عکسی که خبرگزاری مهر از این مرد جوان منتشر کرده است

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرد برای تبعه چینی که فیلم‌هایی از معاشرت با چند دختر و زن ایرانی منتشر کرده بود و ادعای داشتن رابطه جنسی با آنها را داشت، قرار ممنوع‌الخروجی صادر شده است.

طی یک ماه گذشته این جوان چینی ویدئوهایی در شبکه یوتیوب از روابطش با شماری از دختران و زنان ایرانی منتشر و ادعاهایی نیز در مورد آنها مطرح کرده است.

در پی انتشار این ویدئوها و واکنش گسترده به آن در شبکه‌های اجتماعی، دو هفته پیش دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کاشان، خبر داد که این تبعه چین «در عوارضی کاشان» دستگیر شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفته است که این تبعه چین فعلاً با قرار تأمین آزاد است تا پرونده او در چارچوب ضوابط بررسی و حکم نهایی برای او صادر شود.

ایرانی‌ها، دومین خریداران بزرگ مسکن در ترکیه

آپارتمان‌های فروشی در آنتالیا

مرکز آمار ترکیه اعلام کرد که در ماه گذشته میلادی شهروندان عراقی با خرید ۲۳۹ واحد خانه، بزرگ‌ترین گروه بزرگ خریدار خارجی مسکن در ترکیه شناخته شده‌اند. بر اساس این گزارش ایرانی‌ها با خرید ۲۳۱ خانه در رتبه دوم قرار گرفته‌اند.

پیشتر مرکز آمار ترکیه اعلام کرده بود که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ ایرانی‌ها با خرید نزدیک به ۱۶۰۰ خانه در ترکیه، به عنوان بزرگ‌ترین گروه از خریداران خارجی خانه در این کشورند.

در این گزارش پس از ایرانی‌ها، اتباع عراق و روسیه بیشترین خریداران خارجی خانه در ترکیه شناخته شده بودند.

تمایل خارجی‌ها به خرید خانه در ترکیه در ماه‌های گذشته به دنبال کاهش محدودیت‌های کرونایی و کاهش ارزش پول ملی این کشور افزایش یافته است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG