لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۱

حمله انتحاری در کابل دستکم ۱۰ کشته در پی داشت


بسته شدن جاده اصلی منتهی به ساختمان امنیت ملی در کابل پس از انفجار

یک مهاجم انتحاری روز دوشنبه خود را در نزدیکی مرکز اطلاعات ملی افغانستان در کابل منفجر کرد. مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند دستکم ۱۰ تن در پی این حمله کشته شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور گفته است این حمله ساعت ۷:۴۰ به وقت محلی در میدان عبدالحق در کابل و نزدیکی در ورودی به ساختمان امنیت ملی روی داده است.

ساختمان سفارت آمریکا و مقر اصلی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم در این محله قرار دارد، و گزارش شده که پس از این حمله، جاده اصلی منتهی به ساختمان امنیت ملی افغانستان، بسته شد.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت: «پیش از این که مهاجم انتحاری به هدف خود نزدیک شود، نیروهای امنیتی تلاش کردند او را متوقف کنند. ولی پیش از این که بتوانند شلیک کنند، مهاجم خود را منفجر کرد. دو سرباز کشته شدند و بقیه تلفات مربوط به غیرنظامیان است.»

بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، به نقل از آقای رحیمی عامل این حمله انتحاری را یک نواجوان معرفی کرده و گفته است که پنج تن نیز در این حادثه زخمی شده‌اند.

یک سخنگوی دیگر وزارت کشور هم گفته مهاجم انتحاری وقتی با پای پیاده مشغول نزدیک شدن به هدف بود و خود را منفجر کرد، شماری از کسانی که در خودرو در حال تردد بودند، کشته شدند.

نجیب دانش گفت: «در حالی که مهاجم خود را منفجر کرد، یک خودروی تویوتا هم که در حال گذر بود، هدف حمله قرار گرفت.» ولی افزود: هنوز مشخص نیست هدف اصلی مهاجم انتحاری چه بوده است.

گروه حکومت اسلامی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. پیام این گروه در وبسایت «اعماق» که وابسته به شبه نظامیان این گروه است، منتشر شده است.

شبه نظامیان طالبان و نیروهای وابسته به گروه حکومت اسلامی در گذشته مسئول اصلی حملات انتحاری در کابل و دیگر نقاط افغانستان بوده اند. در چند ماه گذشته تدابیر امنیتی در کابل شدت گرفته است.

بر اساس گزارش‌های رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و خبرگزاری فرانسه؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG