لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۵

فرمانده آمریکایی: غرب و روسیه منافع مشترکی برای ثبات در افغانستان دارند


ژنرال نیکولسون برای شرکت در نشست وزیران ناتو به بروکسل رفته است.

یک فرمانده ارشد آمریکایی می‌گوید غرب و روسیه منافع مشترکی برای ثبات در افغانستان دارند.

ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، روز جمعه هفتم اردیبهشت به رادیو اروپای آزاد گفت: «مبارزه با تروریست‌هایی که هم آمریکا را تهدید می‌کنند و هم روسیه و آسیای میانه را، منافع مشترک هر دو طرف است».

ژنرال نیکولسون که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل، پایتخت بلژیک سفر کرده است، به خبرنگار بخش افغان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت که شکست داعش، مبارزه با مواد مخدر، و صلح و امنیت در افغانستان نیز از خواسته‌های مشترک هر دو طرف است.

مأموریت رزمی ناتو در افغانستان، موسوم به «ایساف»، در دسامبر ۲۰۱۴ پایان یافت. با این حال کمک‌های آموزشی و مستشاری ناتو در افغانستان از ژانویه ۲۰۱۵ با «مأموریت حمایت قاطع» ادامه دارد و فرماندهی این نیروها از دو سال پیش بدین سو با ژنرال جان نیکولسون بوده است.

این فرمانده آمریکایی در پاسخ به سؤالی در باره اظهارات ماه گذشته‌اش که روسیه را به «پشتیبانی از طالبان و تجهیز نظامی این گروه» متهم کرده بود گفت: این حمایت‌ها «در مقیاس کوچکی» صورت می‌گیرد و تعیین دقیق آن دشوار است.

با این حال ژنرال نیکولسون به مواردی اشاره کرد که مقام‌های محلی در شمال افغانستان سلاح‌هایی را به او نشان داده و گفته‌اند روسیه آنها را در اختیار طالبان گذاشته است.

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان همچنین با اشاره به قطع کمک‌های آمریکا به پاکستان، ابراز امیدواری کرد که اسلام‌آباد برای ایجاد ثبات در افغانستان با ایالات متحده همکاری کند و ارتباط‌ها بین مقام‌های دو کشور در این زمینه حفظ شود.

دی‌ماه گذشته، اندکی پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بشدت از کم‌کاری پاکستان در مبارزه با تروریسم انتقاد کرد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد تقریبا تمامی کمک‌‌های مالی و تسلیحاتی به پاکستان، بالغ بر نهصد میلیون دلار، تا زمانی که پاکستان با گروه‌های تروریستی، از جمله طالبان و شبکه حقانی، در خاک خود برخورد نکند تعلیق می‌شود.

پاکستان با رد اتهام‌ها در این زمینه، اقدام آمریکا را «غیرسازنده» خوانده بود.

ژنرال نیکولسون در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد، با اشاره به سفر سه هفته پیش نخست وزیر پاکستان به کابل، ابراز امیدواری کرد که همکاری پاکستان برای ایجاد ثبات در کشور همسایه‌اش بیشتر شود.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد؛ ج./م.ا.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG