لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۰۰

تاکید دوباره ترامپ: ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند نبوده است


ترامپ می‌گوید، می بایست به ستیزه‌جویی مستمر و بلندپروازی‌های هسته ای ایران خاتمه داد.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۱۳ مهرماه در آستانه دیدار با فرماندهان نظامی آمریکا باردیگر گفته است، ایران به روح توافق هسته ای پایبند نبوده است.

به گزارش رویترز، این در حالی است که یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته است، دونالد ترامپ تاییدیه پایبندی ایران به توافق هسته ای با شش قدرت جهانی، برجام ، را صادر نخواهد کرد و با این تصمیم عملا سرنوشت برجام را به کنگره واگذار خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه پیش از نشست خود با وزیر دفاع و مقام های ارشد نظامی این کشور گفته است: نباید اجازه داد که ایران به سلاح هسته ای دست یابد، حکومت ایران از تروریسم حمایت می کند، وخشونت، خونریزی و هرج و مرج را در سراسر خاورمیانه گسترش می دهد.

دونالد ترامپ تصریح کرد: بهمین دلیل می بایست ستیزه جویی مستمر و بلندپروازی هسته ای ایران را متوقف کرد. ایران به روح توافق هسته ای پایبند نبوده است و ما در همین نشست در این باره بحث خواهیم کرد.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه گفته است: به زودی درباره ایران (خبرهایی) خواهید شنید.

در همین حال اظهارات دونالد ترامپ به هنگام عکس گرفتن با ژنرال های آمریکایی خبر ساز شده است. آقای ترامپ با اشاره به حاضران در عکس به خبرنگاران گفته است، «می دانید به این چه می گویند؟ شاید این آرامش قبل از طوفان است.»

خبرنگاران از رییس جمهوری آمریکا پرسیدند، آیا این طوفان مربوط به ایران است؟ داعش؟ برای چه موضوعی؟

رییس جمهوری آمریکا در پاسخ گفت، خبر دار خواهید شد.

طبق قانون مصوب کنگره ایالات متحده، دولت آمریکا هر ۹۰ روز یک‌ بار باید در گزارشی به قانون‌گذاران این کشور پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

به گزارش رویترز، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا گفته است دونالد ترامپ به زودی عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام خواهد کرد.

این مقام دولت آمریکا تصریح کرده است، همزمان با این تصمیم ، دونالد ترامپ همچنین راهبرد جامع آمریکا در قبال ایران را اعلام خواهد کرد.

رویترز می گوید، راهبرد تازه آمریکا در قبال تهران در راستای مقابله با اقدامات ایران در منطقه خواهد بود.

در همین زمینه، روز گذشته مقام های بلند پایه کاخ سفید گفتند، دونالد ترامپ احتمالا به سمتی درحرکت است که در نهایت باعث خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران خواهد شد، اما این در حالی است که برخی در دولت آمریکا با این چنین رویکردی موافق نیستند.

یک مقام آمریکایی نیز روز گذشته به رویترز گفته بود، دونالد ترامپ احتمالا روز ۱۲ اکتبر (۲۰ مهرماه) در خصوص رویکرد آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران سخنرانی خواهد کرد، اما هنوز تصمیم نهایی در این زمینه اتخاذ نشده است.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، را امضاء کردند. طبق این توافق، ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور تعلیق شد.

در صورتی که دولت دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت دارد که تحریم‌های هسته‌ای ایران را همچنان معلق نگه دارد یا آنها را دوباره اجرایی کند.

دیدن نظرات (۱۸۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG