لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۹

جوانفکر به دو سال و نیم و بقایی به شش ماه زندان مضاعف محکوم شدند


علی اکبر جوانفکر، مشاور محمود احمدی نژاد، به دو سال و شش ماه و حمید بقایی، معاون اجرایی آقای احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری، به شش ماه زندان مضاعف محکوم شدند.

مهران عبدالله پور، وکیل این دو مقام سابق، روز شنبه ۳۱ شهریور در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت که علی اکبر جوانفکر به دلیل نوشته‌هایش در کانال تلگرامی خود به «توهین به مسئولان» و «نشر اکاذیب» متهم و در شعبه ١٠٦٠ دادگاه کارکنان دولت به دو سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

شعبه یک دادگاه انقلاب نیز علی اکبر جوانفکر را به دلیل همراهی اسفندیار رحیم مشایی در به آتش کشیدن حکم حمید بقایی مقابل سفارت انگلیس و به «اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به پنج سال و یک ماه زندان محکوم کرده است.

آقای جوانفکر زمان تصدی سمت مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز در تیر ماه سال ۹۱ به اتهام انتشار «مطالب خلاف موازین اسلامی» در ویژه‌نامه «خاتون»، به شش ماه حبس و همچنین به اتهام انتشار مطالب و تصاویر «خلاف عفت عمومی» در این ویژه‌نامه به شش ماه دیگر حبس محکوم شده بود.

وی در همان سال بازداشت و زندانی شده بود.

در دادگاه اسفندیار رحیم‌ مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست‌‌جمهوری، علی اکبر جوانفکر به عنوان متهم ردیف دوم اعلام شده بود.

آقای مشایی نیز روز ۲۴ اسفند ۹۶ پس از آنکه حکم حمید بقایی را در برابر سفارت بریتانیا در تهران آتش زد، بازداشت شد و به شش سال و نیم زندان محکوم شده که پنج سال آن قابل اجرا است.

محمود احمدی‌نژاد ضمن انتقاد شدید از این حکم اعلام کرده که اگر آقای مشایی این حکم را آتش نمی زد «من می‌رفتم آتش می‌زدم».

آقای پورعبدالله همچنین خبر داد که حمید بقایی به دلیل «ظالم» خواندن رئیس قوه قصاییه به شش ماه زندان محکوم شده است.

حمید بقایی همچنین به اتهام «اختلاس» و «تضییع اموال دولتی» به ۱۵ سال حبس قطعی محکوم شده و از روز ۲۲ اسفندماه ۹۶ در زندان به سر می‌برد.

حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی دادگاه‌های خود را «سیاسی» و حکم‌های آنها را «از پیش تعیین شده» خوانده‌اند.

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه ۲۵ شهریور،نیز ضمن انتقاد شدید از قوه قضائیه و حکم اسفندیار رحیم مشایی، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را فردی بدون «تعادل» خوانده و گفته بود «کار او پرونده‌سازی است».

منبع: خبرگزاری ایرنا، وب سایت دولت بهار و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG