لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۴

پارلمان بریتانیا خواستار مذاکره مجدد با اتحادیه اروپا درباره برگزیت شد


ترزا می روز سه شنبه در پارلمان بریتانیا

پارلمان بریتانیا روز سه شنبه ۹ بهمن ترزا می نخست، وزیر این کشور را ملزم کرد برای اصلاح توافق برگزیت درباره مرزهای ایرلند با اتحادیه اروپا وارد مذاکره شود، اما بلافاصله اتحادیه اروپا درخواست مذاکره مجدد را رد کرد.

به گزارش رویترز، دو هفته پیش مجلس عوام بریتانیا با اکثریتی قاطع توافق ترزا می با اتحادیه اروپا درباره خروج از این اتحادیه را رد کرد، اما روز سه شنبه این مجلس از مذاکره مجدد برای اصلاح بندهایی از این توافق حمایت کرد.

قانونگذاران بریتانیایی خواستار مذاکره مجدد درباره مرزهای ایرلند شمالی هستند تا در این صورت بتوانند از توافق جایگزین و اصلاح شده با اتحادیه اروپا حمایت کنند.

پارلمان بریتانیا همچنین مخالفت خود را با خروج بدون توافق با اتحادیه اروپا اعلام کرد.

ترزا می در پارلمان این کشور اظهار داشت که اکثریت نمایندگان از توافقی با تغییرات پیشنهادی (درباره مرزهای ایرلند)حمایت می‌کنند.

نخست وزیر بریتانیا اضافه کرده است: الان مشخص است که مسیری وجود دارد که اکثریت قابل توجه و پایدار در مجلس از یک توافق برای خروج از اتحادیه اروپا حمایت می‌کنند.

قانونگذاران بریتانیایی خواهان تغییر در توافق بر سر مرزهای زمینی استان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند (به عنوان عضو اتحادیه اروپا) هستند و از پیامدهای توافق فعلی برای بریتانیا در آینده نگران هستند. مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند تنها مرز زمینی بریتانیا با اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

مصوبه روز سه شنبه به پیشنهاد گراهام برادی، نماینده محافظه‌کار مطرح شد که با ۳۱۷ رای موافق در برابر ۳۰۱ رای مخالف تصویب شد. در این مصوبه درخواست شده است که توافق فعلی بر سر مرزهای ایرلند تغییر کرده و توافقی دیگر جایگزین شود.

طبق این مصوبه در صورت اصلاح این بخش، پارلمان بریتانیا از توافق خانم ترزا می و اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.

در همین حال یک سخنگوی دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا، پس از رای گیری در پارلمان بریتانیا گفت، وضعیت مرزی جمهوری ایرلند بخشی از توافق برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است و قابل مذاکره مجدد نیست.

هلن مک انتی، وزیر امور اروپای جمهوری ایرلند نیز گفته است: این توافقی است که مذاکرات آن توسط بریتانیا انجام شده، توسط بریتانیا و نخست وزیر آن امضا شده است. الان به نظر می رسد که میخواهند تعهداتی را که پذیرفته بودند، انکار کنند.

خانم ترزا می قبل از رای گیری در پارلمان در روز سه شنبه با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون، اروپا صحبت کرده بود. خانم می پس از این تماس گفته بود که موضع اتحادیه اروپا در مورد مذاکرات مجدد «آسان نخواهد بود.»

نخست وزیر بریتانیا همچنین گفته بود، چنانچه تا روز ۱۳فوریه لندن نتواند در خصوص اصلاح طرح برگزیت با اروپا به توافق برسد،ی ک روز پس از آن تاریخ اعضای پارلمان می‌توانند در مورد اقدامات و مذاکرات بعدی با اتحادیه اروپا تصمیم گیری کنند.

با استفاده از گزارش های رویترز و خبرگزاری فرانسه؛ خ

دیدن نظرات (۳)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG