لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۴

بریتانیا سفیر ایران را در اعتراض به فروش نفت آدریان دریا به «سوریه» احضار کرد


حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در بریتانیا

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور سفیر ایران در لندن را به دلیل نقض وعده جمهوری اسلامی درباره مقصد نفتکش آریان دریا ۱ احضار کرد.

دومینیک راب، وزیر امورخارجه بریتانیا در بیانیه‌ای گفت، «بسیار روشن» است که ایران تعهد خود را «نقض کرده» و برای اعتراض به این موضوع سفیر ایران به وزارت خارجه بریتانیا احضار شده است.

وزارت خارجه بریتانیا همچنین فروش نفت به دولت بشار اسد از سوی ایران را بخشی از رفتار جمهوری اسلامی در راستای مختل کردن امنیت منطقه خوانده است.

دو روز قبل از این رویداد سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به شبکه خبر تلویزیون ایران گفته بود که نفتکش «آدریان دریا ۱» به مقصد خود رسیده و نفتش را فروخته است.

یک وب‌سایت ردیابی و بررسی نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی دوشنبه شب ادعای وزارت خارجه ایران در مورد تخلیه محموله ابرنفتکش آدریان دریا ۱ را زیر سوال برد.

بریتانیا نفتکش گریس ۱ را که بعد نام خود را به آدریان دریا ۱ تغییر داد روز ۱۳ تیر ماه به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه در آب‌های جبل الطارق توقیف کرد. این نفتکش پس از ۴۵ روز توقیف آزاد شد و آب‌های جبل‌ الطارق را ترک کرد.

وزرارت خارجه بریتانیا روز ۲۴ مرداد در بیانیه‌ای با تأکید بر اینکه «ایران باید به تضمین‌هایی که داده است عمل کند» گفته بود: «ما اطلاع داریم که دولت جبل‌الطارق تضمین‌هایی از ایران گرفته است که گریس ۱ راهی سوریه نخواهد شد».

با این حال مقام‌های ایران ادعای ضمانت دادن درباره مقصد این نفتکش را تکذیب کرده بودند، اگرچه مقامات ایران پیش از این به صراحت اعلام کرده بودند که مقصد این نفتکش سوریه نیست.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز یک‌شنبه ۱۷شهریور بدون اشاره به این سخنان مقامات ایران گفت: «همان‌طور که قبلا اعلام کرده بودیم، مقصد را خود ایران تعیین می‌کند و جمهوری اسلامی علی‌رغم فشارها نفت خود را خواهد فروخت و اقدامات ایذایی اثری بر کار ایران نخواهد گذاشت».

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا نیز روز جمعه ۸ شهریور در توییتی با اشاره به این موضوع محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را به خلف وعده متهم کرد و او را غیرقابل اعتماد نامید.

وی نوشت که آقای ظریف «به بریتانیا ضمانت داده بود که نفتکش متعلق به سپاه پاسداران، گریس ۱/ آدریان دریا ۱عازم سوریه نخواهد شد... اعتماد به ظریف خطای بزرگی بود».

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG