لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۲

سه کشته در حمله یک مرد مسلح به کاخ پادشاهی سلام در جده


عربستان سعودی در سال‌های اخیر شاهد حملات و بمب‌گذاری‌های متعددی بوده که گروه‌هایی از جمله القاعده و داعش مسئولیت آنها را به عهده گرفته‌اند.

پس از انتشار گزارش‌هایی از وقوع یک حمله در حوالی کاخ پادشاهی سلام در جده، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی تأیید کرد که در این حمله دو تن از مأموران گارد پادشاهی این کشور کشته شده‌اند و مهاجم به ضرب گلوله از پا در آمده است.

بر اساس اعلام سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان، این حمله در بامداد روز جمعه ۱۴ مهر به وقوع پیوسته و در جریان آن فرد مهاجم با خروج از خودروی خود در حوالی دروازه غربی کاخ سلام، به روی مأموران گارد پادشاهی آتش گشوده است.

این گزارش حاکی است که دو تن از مأموران گارد پادشاهی در این حادثه کشته و سه تن دیگر مجروح شده‌اند و فرد مهاجم به ضرب گلوله از پا در آمده است.

روز شنبه ۱۵ مهر ماه، برخی گزارش‌های تأییدنشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن بود که مأموران امنیتی عربستان سعودی حمله‌ای را در نزدیکی کاخ پادشاهی سلام در جده خنثی کرده‌اند.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که فرد مهاجم و دو تن از نگهبانان در جریان این حادثه کشته شده‌اند.

در آن زمان هنوز واکنشی رسمی از سوی مقام‌های عربستان سعودی در این زمینه منتشر نشده بود و سفارت آمریکا در عربستان سعودی تنها منبع رسمی بود که در بیانیه‌ای کوتاهی به گزارش برخی منابع خبری در مورد حمله به کاخ سلام اشاره کرده بود.

در این بیانیه با اشاره به مکان این حادثه در نزدیکی بزرگراه‌های ملک عبدالعزیز و آندلس، به اتباع آمریکایی حاضر در جده توصیه شده بود که به دلیل احتمال عملیات آتی پلیس در این منطقه، هنگام عبور از این منطقه احتیاط کنند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این زمینه یادآور شد که هفته گذشته یورش مأموران پلیس عربستان به مخفیگاه‌های یک «هسته ترور» وابسته به گروه داعش، به کشته شدن دو تن و بازداشت پنج تن دیگر انجامیده است.

در بیانیه سازمان امنیت ملی عربستان در این زمینه آمده بود که مأموران پلیس روز پنجشنبه ۱۳ مهر، به سه مخفیگاه در ریاض یورش برده‌اند و در یک مورد با مظنونان به تبادل آتش پرداخته‌اند.

عربستان سعودی طی سال‌های اخیر شاهد حملات و بمب‌گذاری‌های متعددی بوده که گروه‌هایی از جمله القاعده و داعش مسئولیت آنها را به عهده گرفته‌اند.

از جمله در تیرماه امسال مقام‌های عربستان سعودی از خنثی‌سازی یک حمله انتحاری در نزدیکی مسجد الحرام در مکه خبر دادند.

در نیمه تیرماه ۹۵ هم، در حمله‌ای انتحاری که در پارکینگ مجاور مسجدالنبی، از اماکن مقدس مسلمانان در شهر مدینه، روی داد دو مأمور پلیس سعودی کشته شدند، و سه عامل انتحاری هم در این حمله جان خود را از دست داده‌اند.

علاوه بر این گزارش‌هایی هم از حمله مردان مسلح به مساجد شیعیان در شرق این کشور منتشر شده است.

در سال ۱۳۹۴، نیز یک بمب‌گذار انتحاری خود را در نزدیکی یک مسجد شیعیان در شهر دمام در شرق عربستان منفجر کرد و بر اثر این انفجار پنج نفر از جمله خود بمب‌گذار کشته شدند.

یک هفته پیش از آن نیز، در یک عملیات مشابه، بمب‌گذار انتحاری خود را در داخل مسجد امام حسین شیعیان در منطقه العنود شهر دمام در استان قطیف منفجر کرد که موجب کشته شدن ۲۲ نفر شد.

XS
SM
MD
LG