لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۲۰

اظهارات فرمانده آمریکایی در مورد «احتمال زنده بودن» رهبر داعش


در ادامه گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت رهبر گروه حکومت اسلامی، داعش، یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه، نهم شهریورماه، مرگ رهبر شبه‌نظامیان داعش را زیر سوال برد و از فقدان شواهد در این باره حرف زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از ژنرال استیون تاون‌سند، فرمانده ائتلاف ضد داعش در عراق و سوریه، «شواهد و اطلاعات قانع‌کننده... یا حتی شایعه» درباره مرگ ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، در دست نیست.

به گفته ژنرال تاون‌سند، برعکس بر اساس «برخی شاخص‌های اطلاعاتی» می‌توان گفت که فرمانده شبه‌نظامیان داعش هنوز زنده است.

گمانه‌زنی درباره احتمال کشته شدن ابوبکر البغدادی در آغاز تیرماه گذشته شروع شد.

رئیس کمیته دفاعی و امنیتی مجلس اعلای روسیه روز جمعه، دوم تیر، در این باره گفت که احتمال کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی (داعش)، نزدیک به صد درصد است.

در پی این اظهار نظر، گروه ناظر حقوق بشر در سوریه روز ۲۰ تیرماه اعلام کرد که «اطلاعات تایید شده‌ای»‌ را در مورد مرگ ابوبکر البغدادی دریافت کرده است.

با این همه، آمریکا در همان زمان اعلام کرد که هنوز اطلاعاتی در این مورد دریافت نکرده است.

چند روز بعد جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، گفت که واشینگتن نمی‌تواند خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی را تأیید کند.

حال پس از گذشت بیش از یک ماه یک فرمانده ارشد آمریکایی نیز این فرضیه را مطرح کرده است که البغدادی احتمالا هنوز زنده است و «احتمالا در منطقه رود فرات» پنهان شده است.

ژنرال تاون‌سند ضمن تاکید بر احتمال زنده بودن ابوبکر البغدادی اذعان کرد که آمریکا اطلاع دقیقی از محل اختفای او ندارد.

او همچنین گفت: «پیدایش که کنیم، فکر کنم او را بکشیم. به نظرم تلاش برای زنده دستگیر کردن او به زحمتش نمی‌ارزد.»

دولت ایالات متحده آمریکا برای زنده یا مرده رهبر گروه داعش ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

با این حال با وجود شکست‌های مهمی که گروه حکومت اسلامی در چند ماه اخیر به‌ویژه در عراق خورده، هنوز اثری از او در دست نیست.

حیدر العبادی، نخست ‌وزیر عراق، در روز ۱۹ تیرماه به شهر موصل برگشت و در نبرد علیه شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی اعلام «پیروزی کامل» کرد.

در پی این پیروزی، ارتش عراق ششم شهریورماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از هشت روز درگیری، ۲۹ منطقه شهر تل‌ عفر را از داعش بازپس گرفته و تقریبا شبه نظامیان داعش در این منطقه از بین رفته‌اند.

حال ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا همراه با نیروهای دموکراتیک سوریه از یک سو و ارتش سوریه به کمک شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و حملات هوایی روسیه از سوی دیگر حملات خود را برای بازپس‌گیری رقه در سوریه از گروه موسوم به «حکومت اسلامی» تشدید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG