لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۳۴

حملات لفظی مقام های آمریکایی به ایران پیش از اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام


مایک پمپئو، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
مایک پمپئو، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا

در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ در قبال توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، مقام های آمریکایی از نقش مخرب ایران در منطقه به شدت انتقاد کرده اند. رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نیز گفته است، ایران نمونه یک خلافت اسلامی تحت کنترل یک آیت الله و گارد ویژه اش است.

به گزارش«ان بی سی نیوز» مایک پمپئو، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سی آی ای»، روز پنجشنبه در سخنرانی خود در دانشگاه تگزاس حکومت ایران را «دولت پلیسی» تبهکار خوانده است.

پیشتر بخوانید: ترامپ راهبرد خود در قبال ایران را روز جمعه اعلام می کند

رییس «سی آی ای» گفته است: وزارت اطلاعات ایران و سپاه پاسداران ابزار های سرکوب حکومت استبدادی دین سالار هستند و این در حالی است که سپاه پاسداران تنها به رهبر پاسخگو است. آنها پیشقراولان یک امپراتوری مخرب هستند، (امپراتوری) که درحال توسعه نفوذ وقدرت خود در سراسر خاورمیانه است.

مایک پمپئو تصریح کرده است: در سال های اخیر سپاه پاسداران بی پروا تر شده و دست به اقدامات تحریک امیز بیشتر می زند و می کوشد از خلاء به وجود آمده در خاورمیانه به دلیل بی ثباتی، نهایت استفاده را بکند و نفوذ خود را گسترش دهد.

وی اضافه کرده است: نگاهی به کشتار و ویرانی ناشی از اقدامات ایران و نیروهای نیابتی آن در سوریه، یمن و عراق بیاندازید. تهدید خیلی واضح است.

مایک پمپئو می گوید، ایران می کوشد که قدرت مسلط و هژمونیک در منطقه خاورمیانه باشد.

وی همچنین با مقایسه ایران و گروه حکومت اسلامی، داعش، گفته است: ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم است.

آقای پمپئو در ادامه گفته است: جمهوری اسلامی ایران نمونه ای از یک خلافت اسلامی تحت کنترل یک آیت الله وگارد ویژه اش است.

در حالی رییس «سی آی ای» از اقدامات سپاه پاسداران در منطقه خاورمیانه انتقاد کرده است که گفته می شود دونالد ترامپ در سخنرانی خود در روز جمعه در چارچوب راهبرد کلی آمریکا در قبال ایران احتمالا سپاه پاسداران را به فهرست گروه های تروریستی اضافه خواهد کرد.

نگرانی از فعالیت های ایران

جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) روز پنجشنبه ازفعالیت‌های بلندمدت ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده و گفته است که تمرکز خود را بر محافظت از نیروهای امریکایی متمرکز خواهد کرد.

به گزارش رویترز، جوزف ووتل در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ایران به نوعی یک بازیگر بی ثبات کننده در دراز مدت در منطقه است و همچنان نگران فعالیت های آنها هستیم.

به گزارش رویترز، جان کلی، رییس ستاد کارکنان کاخ سفید نیز گفته است که رویکرد امریکابرای مهار فعالیت های ایران، بر اساس همکاری با کشورهای منطقه خواهد بود.

جان کلی تاکید کرده است: ما در منطقه حضور داریم، نیروی دریایی و هوایی در منطقه حضور دارد تا عزم ما برای دوستی و همچنین بازدارندگی را نشان دهند و با هر اقدام سوء توسط هرکشوری مقابله کنند.

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه درباره راهبرد کلی دولت آمریکا در قبال ایران گفته بود: رییس جمهوری تصمیم خود را در خصوص راهبرد در قبال ایران گرفته است و می خواهد مطمئن شود که یک سیاست فراگیر برای مقابله با همه مسایلی که ایران به عنوان یک بازیگر بد ایجاد می کند، در اختیار خواهیم داشت.

دونالد ترامپ ایران را به ترویج تروریسم و خشونت متهم می کند و می گوید، توافق هسته ای شش قدرت جهانی با ایران به اندازه کافی سازوکارهایی در اختیار ندارد تا مانع دستیابی ایران به ساخت سلاح هسته ای شود.

این در حالی است که ایران می گوید برنامه ای برای دستیابی به سلاح هسته ای ندارد.

XS
SM
MD
LG