لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۳

دیپلمات‌ها: آمریکا احتمالا شنبه قطعنامه علیه کره شمالی را به رای می‌گذارد


دیپلمات‌ها در سازمان ملل می‌گویند که آمریکا در صدد است روز شنبه در شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه کره شمالی را به دلیل آزمایش دو موشک قاره‌پیما به رای بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک نسخه از این پیش‌نویس قرار است روز جمعه بین ۱۵ عضو شورای امنیت توزیع شود.

طبق این گزارش، آمریکا و چین طی یک ماه گذشته در خصوص تحریم‌های تازه علیه کره شمالی با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

رویترز می‌افزاید، معمولا قبل از انتشار هر گونه پیش‌نویس تحریمی علیه کره شمالی در شورای امنیت، ‌می‌بایست ابتدا آمریکا و چین بر سر چنین تحریم‌هایی موافقت کنند.

برای تصویب قطعنامه‌های شورای امنیت هیچ یک از پنج عضو دارای حق وتو نباید مخالف آن باشند.

طبق این گزارش مشخص نیست به رغم روابط سرد بین واشینگتن و مسکو طی هفته‌های اخیر، آیا روسیه به عنوان یک عضو دارای حق وتو با این تحریم‌ها مخالفت خواهد کرد یا نه.

کره شمالی اخیرا دو موشک قاره‌پیما را آزمایش کرده است. پیونگ‌یانگ پس از آزمایش یک موشک قاره‌پیما در روز ششم مردادماه که آن را «موفقیت‌آمیز» خواند، اعلام کرد که از این پس «تمامی خاک اصلی آمریکا» در تیررس موشک‌های این کشور قرار گرفته است.

در حالی که دیپلمات‌ها می‌گویند آمریکا درصدد به رای گذاشتن قطعنامه تازه علیه کره شمالی در شورای امنیت است، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل پیشتر گفته بود، بهتر است به جای یک قطعنامه ضعیف، هیچ قطعنامه‌ای صادر نشود.

نیکی هیلی افزوده بود، در حالی‌که کره شمالی مکررا قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض می‌کند و برنامه موشکی بالستیک خود را دنبال می‌کند، صدور یک قطعنامه «ضعیف»ِ دیگر در مورد آن کشور و فعالیت‌هایش، «بدتر از هیچ است».

کره شمالی در سال گذشته دو آزمایش اتمی نیز انجام داد. این کشور تاکنون پنج آزمایش هسته‌ای انجام داده است. آزمایش‌های اتمی و نیز پرتاب‌ موشک‌های بالستیک از سوی کره شمالی در حالی انجام می‌شود، که شورای امنیت سازمان ملل پیونگ‌یانگ را از انجام این اقدامات منع کرده‌ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG