لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۳۹

دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق را صادر کرد


نفتکش گریس ١ اواسط تیر ماه به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در آب‌های جبل الطارق توقیف شد
نفتکش گریس ١ اواسط تیر ماه به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در آب‌های جبل الطارق توقیف شد

یک روز پس از رای دادگاه جبل الطارق مبنی بر رفع توقیف نفتکش ایرانی گریس ١، دادگاهی در ایالات متحده حکم به توقیف مجدد این نفتکش داد.

بر اساس گزارش‌هایی که روز جمعه ۲۵ مرداد منتشر شده است، جسی لیو، دادستان منطقه کلمبیا، به دنبال شکایت دولت ایالات متحده حکم به توقیف این نفتکش داده که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت است.

نفتکش گریس ١ را نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا اواسط تیر ماه در دریای مدیترانه به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا با انتقال نفت به سوریه، توقیف کرده بود. در این حال واشینگتن تلاش‌های خود برای توقیف این نفتکش را آغاز کرده به طوری که وزارت دادگستری ایالات متحده از جبل الطارق خواسته بود این نفتکش را در اختیارش بگذارد.

خانم جسی لیو در حکم خود عنوان کرده که در مجاجرای سفر نفتکش گریس ١، سپاه پاسداران دخالت داشته و طبق برخی ادعاها شبکه‌ای از شرکت‌های صوری از این طریق میلیون‌ها دلار پولشویی کرده‌اند.

وی سپس تاکید داشته که حکم توقیف این نتفتکش صرفا بر اساس شکایت و ادعاهای دولت ایالات متحده صادر شده و وظیفه اثبات این ادعاها بر عهده دولت است.

پیش از این فابیان پیکاردو، وزیر ارشد جبل‌الطارق، گفته بود که احتمال ایجاد مانع از طرف آمریکا برای نفتکش ایرانی هنوز باقی‌ست و ممکن است که این پرونده بار دیگر به دادگاه بازگردد.

بر اساس گزارش‌ها این نفتکش که اکنون نام خود را به «آدریان دریا» تغییر داده، هنوز جبل الطارق را ترک نکرده، اگرچه موقعیت خود را عوض کرده استو از سویی کاپیتان آن نیز استعفا کرده و گفته می‌شود که ۶ خدمه از جمله یک کاپیتان جدید روز یکشنبه وارد جبل‌الطارق خواهند شد تا نفتکش را تحویل بگیرند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن
XS
SM
MD
LG