لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۹

خبرهای کوتاه

رئیس دفتر سابق حسن روحانی از عملکرد وی در ریاست ستاد ملی کرونا دفاع کرد

محمود واعظی (راست) همراه با حسن روحانی

محمود واعظی ، رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری سابق ایران به انتشار گزارش کمیسیون بهداشت مجلس درباره مدیریت کرونا و طرح مطالبی در خصوص عملکرد ستاد ملی مبارزه و کرونا و شخص حسن روحانی واکنش نشان داد.

محمود واعظی با بیان این‌که ستاد فراقوه‌ای مبارزه با کرونا متشکل از قوای سه‌گانه و نهادهای نظامی و امنیتی کشور با تایید رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شد، این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که «تمام سیاستگذاری‌ها در زمینه کرونا در کشور کارنامه همه اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا به شمار می‌آید و نه فقط حسن روحانی».

او روز چهارشنبه ۱۲ آبان تاکید کرد که ادعای تصمیم‌گیری شخصی رئیس‌جمهوری سابق یا هر مرجع و نهاد دیگری در این زمینه به کلی عاری از صحت است.

روز سه‌شنبه اعلام شد که مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون بهداشت درباره عملکرد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری سابق و رئیس سابق ستاد مقابله با کرونا، را به قوه قضاییه فرستاده است.

در این گزارش که رسانه‌های نزدیک به حاکمیت از آن با عنوان «تخلف» و «سوء‌مدیریت» نام می‌برند، ۱۶۷ نماینده مجلس، مدیریت حسن روحانی در ستاد ملی مبارزه با کرونا را «صحیح» ندانسته و خواستار برخورد با وی شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا و سایت رادیو فردا/ش.ب/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

تجویز واکسن کرونا برای نوزادان و کودکان بالای ۶ ماه در آمریکا تایید شد

عکس از آرشیو

اداره کنترل کیفیت دارو آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ آذر تجویز واکسن‌های جديد کرونا محصول شرکت‌های «مدرنا» و «فایزر» برای نوزادان و کودکان بالای ۶ ماه را تایید کرد. این واکسن دو منظوره و جدید علاوه بر ویروس اصلی کرونا در مقابله با تمامی گونه‌های فرعی سویه اومیکرون نیز موثر است.

براساس این مقررات جدید واکسن‌های دو منظوره محصول «مدرنا» دو ماه پس از انجام واکسینانسیون اولیه نوزادان می تواند برای گروه سنی ۶ ماهه تا ۵ ساله تجویز شود.

نسخه روزآمد شده واکسن محصول مشترک «فایزر» و «بیو ان تک» نیز می تواند برای گروه سنی ۶ ماهه تا ۴ ساله و فقط در مورد کودکانی که هنوز دز سوم واکسن کرونا را دریافت نکرده و یا دوره واکسیناسیون دوره نوزادی آنها تکمیل نشده است، تجویز شود.

کودکانی که سه دز واکسن اصلی فایزر را تکمیل کرده اند در حال حاضر نمی توانند واکسن دو منظوره و جدید این شرکت را دریافت کنند.

اداره کنترل کیفیت دارو آمریکا افزود نتایج پژوهش‌ها در مورد تزریق واکسن جدید برای این گروه از کودکان و نوزادان قرار است در ماه ژانویه تکمیل شود.

تزریق واکسن‌های کرونا برای کودکان خردسال در آمریکا در ماه ژوئن امسال تایید شد.

آمارهای وزارت بهداشت آمریکا نشان می دهد که تا پایان ماه نوامبر فقط ۲.۷ درصد از کودکان زیر دو سال و کمتر از ۵ درصد از کودکان بین دو تا چهار ساله دوره واکسیناسون کرونا را تکمیل کرده اند که گویای روند کند واکسیناسیون کودکان در این کشور است.

واکسن محصول شرکت «مدرنا» برای کودکان زیر شش سال شامل دو دز ۲۵ میکروگرمی است که به فاصله چهار هفته تزریق می شوند. واکسن شرکت «فایزر» برای کودکان خردسال حاوی داروی کمتری است و به صورت سه تزریق جداگانه در یک دوره ۱۱ هفته‌ای تجویز می شود.

آمارهای مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا نشان می دهد که تا پایان ماه نوامبر حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور واکسن جدید و دو منظوره را دریافت کرده اند.

واکنش‌های جهانی به اعدام محسن شکاری؛ آلمان سفیر جمهوری اسلامی ایران را احضار کرد

واکنش‌های جهانی به اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله ادامه دارد و یک منبع دیپلماتیک روز پنجشنبه خبر داد که وزارت خارجه آلمان، پس از اجرای اولین حکم اعدام علیه معترضان اعتراضات اخیر،‌ سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور را احضار کرد.

این منبع جزئیات بیشتری در مورد این احضار ارائه نکرد.

این در حالی است که آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، پیشتر از این اقدام انتقاد کرد و گفت: «تحقیر حکومت ایران نسبت به زندگی انسان بی حد و حصر است.»

هم‌زمان، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز در واکنش به اعدام محسن شکاری در صفحه توییتر خود نوشت: «ما از اعدام محسن شکاری وحشت زده‌ایم.»

او اضافه کرد: «پیام ما به حاکمیت ایران روشن است: به این سرکوب وحشیانه پایان دهید. ما به پاسخگو کردن حکومت ایران ادامه خواهیم داد.»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، از اعدام محسن شکاری، یک معترض اعتراضات جاری در ایران که به «محاربه» متهم شده بود، خبر داد.

واکنش اتحادیه اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز پنج‌شنبه در توئیتی نوشت که از اعدام محسن شکاری، اولین مورد اعدام در رابطه با اعتراضات ایران، وحشت‌زده شده و این موضوع در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد.

او در ادامه نوشت٬ بر رسیدگی به رویکرد مقامات جمهوری اسلامی در مقابله با تظاهرات‌ها و همچنین لزوم احترام به حقوق اساسی مردم تاکید خواهد شد.

جوزپ بورل در ادامه گفت٬ اتحادیه اروپا مخالف حکم اعدام در هر شرایطی است.

کشته شدن چهار فلسطینی در تیراندازی نیروهای اسرائیلی

نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن (عکس از آرشیو)

وزارت بهداشت تشکیلات خودگران فلسطین از کشته شدن چهار شهروند فلسطینی در جریان تیراندازی نظامیان اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن خبر داد.

‌هم‌زمان ارتش اسرائیل اعلام کرد صبح روز پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه در حال انجام عملیات دستگیری در شهر جنین در شمال کرانه باختری بود که نیروهای نظامی آن هدف آتش قرار گرفته و سپس با شلیک مستقیم پاسخ دادند.

شبه‌نظامیان وابسته به گروه جهاد اسلامی در منطقه جنین و کمپ آوارگان اطراف آن پایگاه دارند و ارتش اسرائیل طی ماه‌های گذشته حملات خود به این منطقه را افزایش داده است. هفته گذشته نیز یکی از فرماندهان جهاد اسلامی به همراه یک شبه نظامی وابسته به گروه فتح در جریان حمله اسرائیل به این منطقه کشته شدند.

با این‌حال، خبرگزاری رسمی تشکیلات خودگردان فلسطین، وفا، گزارش داده است که تقابل و درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای اسرائیلی و «ساکنان منطقه» اتفاق افتاده و سه نفر به اسامی عطا شلبی ۴۶ ساله، تارک الدمج ۲۹ ساله و صدقی زاکارنه ۲۹ ساله کشته و ۱۷ نفر نیز بازداشت شدند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد هنوز مشخص نیست آیا این افراد ارتباطی با گروه‌های شبه‌نظامی دارند یا نه، اما تصاویر منتشر شده قدیمی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دو نفر از افراد کشته شده، سلاح در دست دارند.

این گزارش می‌افزاید در سال جاری، ۱۴۰ فلسطینی در کرانه غربی رود اردن و شرق اورشلیم در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند که بالاترین رقم از سال ۲۰۰۶ است.

اسرائیل می‌گوید اکثر کشته شده‌ها اعضای گروههای شبه‌نظامی هستند، اما برخی از کشته شدگان جوانانی هستند که در مواجهه با ارتش اسرائیل با پرتاب سنگ مقابله کرده‌اند و برخی نیز در درگیریها حضور نداشته‌اند.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس. د.خ

شاهزاده رضا پهلوی: صدای خشم ملی از قتل ظالمانه محسن شکاری باشید

شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی به خبر اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: «رژیم درمانده به ۳ روز اعتصابات سراسری و باشکوه، با جنایتی دیگر پاسخ داد.»

او در ادامه نوشت: «در سراسر جهان، صدای خشم ملی از قتل ظالمانه محسن شکاری باشید؛ دنیا را از برنامه رژیم برای قتل دیگر انقلابیون در بند آگاه کنید؛ خواهان انزوای جهانی و فشار حداکثری بر رژیم، و حمایت حداکثری از مردم ایران شوید.»

محسن شکاری بامداد روز پنجشنبه به اتهام «بستن خیابان ستارخان» و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی، اعدام شد. اعدام او واکنش‌های گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و محکومیت‌های بین‌المللی به همراه داشت.

کیفرخواست پنج متهم پرونده تیراندازی شاهچراغ صادر شد

شاهچراغ شیراز پس از حادثه تیراندازی

کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور کیفرخواست برای پنج نفر در پرونده حادثه تیراندازی در زیارتگاه شاهچراغ شیراز خبر داد.

موسوی روز پنجشنبه ۱۷ آذر، دیگر اتهام‌های این پنج نفر را «محاربه»، «افساد فی الارض»، «معاونت در افساد فی‌الارض»، «عضویت در داعش» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» اعلام کرد.

او گفت: «روند رسیدگی به این پرونده در شعبه اول دادگاه انقلاب اشلامی شیراز با سرعت، دقت و به صورت ویژه انجام خواهد شد.

روز چهارشنبه چهارم آبان‌ماه، همزمان با روز چهلم مهسا امینی، رسانه‌های حکومتی ایران گفتند که فردی مسلح در شاهچراغ شیراز، ۱۵ نفر را کشته و ۱۹ نفر دیگر را زخمی کرده است. سپس داعش با بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

استاندار فارس روز هشتم آبان خبر داد که عامل حمله که با گلوله نیروهای امنیتی زخمی شده بود، بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان شیراز جان باخت.

برخی رسانه‌های وابسته به سپاه او را با نام «حمید بدخشان»، تبعه یک کشور بیگانه معرفی کردند.

همچنین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار دومین اطلاعیه خود درباره حادثه تیراندازی در شاهچراغ شیراز، این‌گونه نوشت که «عنصر اصلی هدایت و هماهنگ‌کننده‌ عملیات در داخل کشور، تبعه‌ جمهوری آذربایجان بوده» است.

وزارت اطلاعات همچنین مدعی شد در مجموع ۲۶ نفر از اتباع جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و أفغانستان را به اتهام مشارکت در این حمله و برنامه‌ریزی برای دیگر «عملیات مشابه» از جمله در زاهدان بازداشت کرده است.

آمریکا یک تاجر برجسته ترک و ۲۶ شرکت را به دلیل فروش نفت برای سپاه تحریم کرد

عکس آرشیوی از وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار گزارشی از تحریم یک تاجر برجسته ترک به همراه فرزندش و ۲۶ شرکت و یک نفتکش مرتبط با او به خاطر نقض تحریم‌های نفتی ایران خبر داد.

بر اساس گزارشی که خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه منتشر کرد بهاءالدین آیان، تاجر برجسته ترکیه و صاحب هلدینگ «اِی‌اس‌بی»، با همکاری اشخاص حقیقی و شرکت‌های مرتبط با او، در انعقاد قراردادهای تجاری برای فروش نفت ایران دست داشته است.

بر اساس این بیانیه، آقای آیان قراردادهای مزبور را به ارزش صدها میلیون دلار با خریداران چینی، امارات متحده عربی و اروپایی منعقد کرده و درآمد حاصل از آن‌ها را به نیروی قدس، بازوی عملیات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بازگردانده است.

آمریکا این تاجر برجسته ترک را به عنوان «تسهیل‌کننده فروش نفت و انجام عملیات پولشویی به نمایندگی از سپاه پاسداران ایران» متهم دانسته است.

در میان افراد تحریم شده نام فرزند این تاجر ترک و سه شهروند دیگر ترکیه به همراه یک هلدینگ در جبل‌الطارق نیز دیده می‌شود.

همچنین نفت‌کش «کووین لوکا ال‌پی‌جی» که با پرچم پاناما حرکت می‌کند و مرتبط با یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ «ای‌اس‌بی» در هند بوده، به لیست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اضافه شده است.

داده‌های شرکت اطلاعات دریایی «مرین ترافیک» نشان می‌دهد این نفتکش تا سه روز پیش در آب‌های ساحلی چین لنگر انداخته بود و هم‌اکنون به سمت بندر «خورفَكان» امارات متحده عربی در حرکت است.

با استفاده از وب‌سایت خزانه‌داری آمریکا و گزارش «مرین‌ترافیک» و رادیو فردا/ د.خ./آ.ت.

وزارت خارجه آمریکا: در مرگ محسن شکاری سوگواریم

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، سه هفته پس از صدور حکم از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به جرم «محاربه» اعدام شد

وزارت خارجه ایالات متحده به خبر اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را نشانه «تشدید سبعانه» تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفت‌ها و اعتراضات دانست.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که روز پنجشنبه ۱۷ آذر منتشر شد، آمده است: «ما در مرگ محسن شکاری سوگواریم و به عزیزان او تسلیت می‌گوییم.»

این بیانیه می‌افزاید: «رژیم جمهوری اسلامی هزاران نفر از مردم را به‌دلیل شرکت در اعتراضات بازداشت کرده است. برای بسیاری از آن‌ها احکام سنگینی از جمله مجازات اعدام، در محاکمه‌های فرمایشی که فاقد روند دادرسی بوده، صادر شده ‌است.»

وزارت خارجه آمریکا این «احکام ظالمانه» و فقدان دادرسی شفاف برای متهمان را «قویا» محکوم کرده است.

در بیانیه یاد شده هدف از احکام صادره از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، «ارعاب» مردم و سرکوب مخالفت‌ها عنوان شده و «این‌که به سادگی نشان می‌دهد رهبران ایران از مردم خود و حقیقت هراس دارند».

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید هم‌زمان که رهبری ایران به سرکوب «خشونت‌آمیز» معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهد «آن‌ها باید بدانند که جهان نظاره‌گرشان است».

این بیانیه در پایان تاکید کرده که ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران هم به صورت علنی و هم در پشت صحنه ادامه می‌دهد.

محسن شکاری بامداد روز پنجشنبه به اتهام «بستن خیابان ستارخان» و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی، اعدام شد. اعدام او واکنش‌های گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و محکومیت‌های بین‌المللی به همراه داشت.

برنده جایزه نوبل ادبیات: جمهوری اسلامی خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل قدرت مردانه است

انی ارنو پس از قرائت خطابه نوبل در استکهلم

انی ارنو، نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات، در سخنرانی خود در آکادمی نوبل، ضمن حمایت از اعتراضات زنان در ایران، جمهوری اسلامی را «خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل قدرت مردانه» خواند.

خانم ارنو در بخشی از این سخنرانی با تاکید بر این‌که زنان در اعتراضات خود «کلمات برای بر هم زدن قدرت مردانه را یافته‌اند»، گفت که آن‌ها «مانند (زنان) ایران، علیه خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل آن [قدرت مردانه] به‌پا خاسته‌اند».

تاکید این نویسنده سرشناس بر دستیابی زنان به «کلمات» برای اعتراضات، در حالی است که «زن، زندگی، آزادی» به عنوان شعار محوری اعتراضات جاری در ایران شهرتی جهانی یافته است.

برنده جایزه نوبل ادبیات همچنین در خطابه‌اش ابراز امیدواری کرد که اهدای جایزه نوبل به او «نشانه‌ای از عدالت و امید برای همه زنان نویسنده باشد که مشروعیت تولید آثار ادبی از سوی آنان هنوز به رسمیت شناخته نشده است».

این نویسنده ۸۲ ساله، پیشتر هم کمی پس از اعلام نامش به عنوان برنده نوبل ادبیات، در پاسخ به سؤالی درباره اعتراضات ایران، حجاب اجباری را «محدودیت مطلق» دانست.

او در یک نشست خبری در پاریس گفته بود: «کاملا طرفدار اعتراض زنان علیه این محدودیت مطلق هستم.»

خانم ارنو همچنین از آکادمی نوبل انتقاد کرده و آن را موسسه‌ای «مختص مردان» و «پایبند به سنت‌های مردانه» دانسته است.

او به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که این امر ناشی از «یک سنت» است؛ به باور خانم ارنو، «وابستگی به سنت‌ها شاید مردانه‌تر است. اساسا ما قدرت را این‌گونه منتقل می‌کنیم».

انی ارنو از چهره‌های متعهد چپ‌گرا در ادبیات فرانسه محسوب می‌شود.

او کمی پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه نوبل، در تظاهرات اعتراضی در فرانسه علیه گران شدن هزینه‌های زندگی شرکت کرد.

میرحسین موسوی: چوبه‌های دار جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد

میرحسین موسوی همراه با همسرش، زهرا رهنورد

میرحسین موسوی که از ۱۲ سال پیش همراه با همسرش، زهرا رهنورد، در حصر خانگی است می‌گوید که «چوبه‌های دار جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد».

آقای موسوی در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۱۷ آذر منتشر کرد، بدون نام بردن از محسن شکاری که توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعدام شد، نوشته که «به این‌گونه اعدام‌های پشت پرده و سیاست‌زده خاتمه دهید. حقوق ملت را پاس بدارید و تلاش برای خوارکردن شهروندان و جوانان را متوقف کنید».

او خطاب به رهبران جمهوری اسلامی گفته که «وظیفه‌ی شما حفظ جان آحاد ملت بود نه گرفتن جان شهروندان. مطمئن باشید با این روش‌های ظالمانه و خون‌آلود، طول عمر حکومت شما تضمین نخواهد شد».

میرحسین موسوی می‌گوید که «نه تیربارها و مسلسل‌ها و نه چوبه‌های دار، جنبش مردم برای آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خویش را متوقف نخواهد کرد».

رهبر جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ ایران موسوم به «جنبش سبز» افزوده است: «این‌گونه حکمرانی به کشتار و ویرانی و از دست دادن همه سرمایه ملی می‌انجامد و لاجرم مردم نیز در مقابل آن یکپارچه مقاومت خواهند کرد».

محسن شکاری بامداد روز پنجشنبه به اتهام «بستن خیابان ستارخان» و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی، اعدام شد. اعدام او واکنش‌های گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و محکومیت‌های بین‌المللی به همراه داشت.

اعلام آمادگی ۴۰۰ فعال هنری و فرهنگی برای تحصن مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد

بسیاری از اعضای جامعه سینمایی و هنری به‌دلیل حمایت از معترضان توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند

نزدیک به ۴۰۰ نفر از فعالان فرهنگی و هنری در نامه‌ای سرگشاده به هیئت مدیره خانه سینما و کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران خواستار ارائه توضیحاتی درباره دلیل ادامه بازداشت هنرمندان شدند و اعلام کردند که آماده عمل به وعده خانه سینما برای تحصن مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد هستند.

در این نامه با اشاره به انتقال مژگان ایلانلو، فیلمساز، به زندان قرچک از خانه سینما سوال شده است: «چرا اقدامات صورت گرفته منجر به آزادی او و دیگر دربندان اهالی فرهنگ و هنر نشده است؟»

امضاکنندگان این نامه آزادی بیان و حق اعتراض را از حقوق اولیه تمام افراد جامعه دانسته و نوشته‌اند: «هنرمند صدای رسای مردم و دلسوز جامعه است و نباید به‌خاطر انجام رسالت اجتماعی‌اش در زندان باشد».

امیر اثباتی، تورج اصلانی، مجید برزگر، لیلی رشیدی، محسن شاه‌ابراهیمی، هایده صفی‌یاری، کیوان علی‌محمدی، بهمن کیارستمی و علی مصفا از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

همزمان با اعتراضات سراسری در ایران که از ۲۶ شهریورماه در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، گروهی از هنرمندان و چهره‌های مشهور سینمایی و تلویزیونی با از سر برداشتن حجاب اجباری از معترضان حمایت کرده‌اند.

در همین حال، بسیاری از اعضای جامعه سینمایی و هنری به‌دلیل حمایت از معترضان توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند.

خانه سینمای ایران روز ۳۰ آبان در بیانیه‌ای تهدید کرد که اگر سینماگران بازداشتی آزاد نشوند، از اعضای خود می‌خواهد تا دست به اعتصاب بزنند. این نهاد صنفی گفته بود که تلاش‌هایش برای آزادی سینماگران نه تنها نتیجه نداده بلکه به احضارها و بازداشت‌های جدید هم منجر شده است.

اتحادیه اروپا با پیوستن کرواسی به منطقه شنگن موافقت کرد

نقشه منطقه شنگن؛ عکس آرشیوی

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر موافقت خود با الحاق کرواسی به منطقه شنگن را اعلام کردند اما درخواست مشابه رومانی و بلغارستان با مخالفت برخی از اعضای این اتحادیه روبه‌رو شد.

دفتر ریاست جمهوری چک، کشوری که اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، روز پنجشنبه در توئیتی نوشت که کرواسی در روز یکم ژانویه سال ۲۰۲۳، حدود سه هفته دیگر، به‌طور رسمی جزو منطقه شنگن خواهد شد.

این تصمیم در نشست وزیران کشور اتحادیه اروپا در بروکسل اتخاذ شد.

به این ترتیب، کرواسی بیست‌وهفتمین عضو منطقه شنگن خواهد که بیش از ۴۰۰ میلیون جمعیت ساکن این منطقه گسترده و همچنین دارندگان ویزای شنگن می‌توانند آزادانه و بدون کنترل‌های مرزی در آن تردد کنند.

کرواسی با کمتر از چهار میلیون نفر جمعیت از سال ۲۰۱۳ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و در ژانویه سال آینده میلادی نیز به منطقه پولی یورو خواهد پیوست.

یکی از تاثیرات الحاق کرواسی به شنگن، حذف صف‌های وسایل نقلیه در مرزهای این کشور با مجارستان و اسلوونی و نیز رونق بیشتر صنعت گردشگری کرواسی خواهد بود.

با وجود این، رومانی و بلغارستان باید همچنان منتظر پیوستن به منطقه شنگن باقی بمانند؛ درخواست پیوستن رومانی به شنگن با مخالفت اتریش و نامزدی بلغارستان برای الحاق به این منطقه نیز با مخالفت اتریش و هلند مواجه شده است.

گرهارد کارنر، وزیر کشور اتریش، در بدو ورود به نشست وزیران کشور اتحادیه اروپا گفت: «من امروز علیه گسترش شنگن به رومانی و بلغارستان رای خواهم داد.»

اتریش که با افزایش شدید درخواست‌های پناهندگی روبه‌رو است، نگران آن بود که لغو کنترل‌های مرزی با این دو کشور، جریان ورود مهاجران به خاک خود را افزایش دهد.

نگرانی از احتمال صدور حکم «اعدام» برای حشمت‌الله طبرزدی، فعال سیاسی

حشمت‌الله طبرزدی

وکیل حشمت‌الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران، می‌گوید که موکلش با «چندین اتهام محاربه» روبه‌رو است و در معرض خطر حکم اعدام قرار دارد.

محمد مقیمی روز پنجشنبه ۱۷ آذر در توئیتی نوشت: «موکلم حشمت‌الله طبرزدی با چندین اتهام محاربه که می‌تواند، مجازات اعدام درپی داشته باشد، روبه‌رو است.»

این وکیل دادگستری افزود: «جمهوری اسلامی قصد دارد، سناریوی قتل عام ۶۷ را با اعدام معترضان تکرار کند.»

حشمت‌الله طبرزدی، از فعالان پیشین دانشجویی و دبیرکل تشکل سیاسی «جبهه دموکراتیک ایران»، چند روز پس از آغاز اعتراضات جاری در ایران، در شهر گلپایگان بازداشت شد و هنوز قوه قضاییه جمهوری اسلامی جزییاتی درباره دلایل بازداشت و روند رسیدگی به پرونده این فعال سیاسی منتشر نکرده است.

آقای طبرزدی پیشتر، در آبان سال گذشته، زمانی‌که به همراه چند نفر دیگر از اعضای شورای مرکزی این حزب بر مزار ستار بهشتی جمع شده بودند، بازداشت شد. این فعال سیاسی در گذشته نیز بارها بازداشت و زندانی شده است.

ابراز نگرانی وکیل آقای طبرزدی درباره سرنوشت موکلش در شرایطی است که قوه قضاییه در همین روز از اجرای نخستین حکم اعدام در اعتراضات جاری ایران خبر داد.

پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه نقض حقوق بشر در ایران، هشدار داده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی «کارزار» صدور حکم اعدام برای معترضان به راه انداخته‌اند.

فرانسه: تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه سرکوبگران اعتراضات ایران در راه است

پرچم‌های اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران؛ عکس از آرشیو

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید اتحادیه اروپا در حال توافق برای اعمال بسته جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به‌خاطر سرکوب معترضان و نیز ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.

آن‌کلر لِژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه به خبرنگاران گفت وزیران خارجه اتحادیه اروپا بسته جدید تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای سرکوبگر اعتراضات مردمی در ایران و نهادهایی را که در ارسال پهپاد به روسیه نقش داشته‌اند، به بحث و بررسی خواهند گذاشت.

دو منبع دیپلماتیک به رویترز گفته‌اند که انتظار می‌رود بسته جدید تحریم‌ها در روز دوشنبه آینده تایید و اعمال شود.

یکی از این دیپلمات‌ها گفته است که بسته تحریمی جدید ۲۱ فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب اعتراضات را هدف قرار می‌دهد و شامل ۱۰ پیشنهاد تحریمی در رابطه با موضوع ارسال پهپادها به روسیه برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین است.

اتحادیه اروپا از ماه اکتبر تا کنون دو دور تحریم‌های حقوق بشری و مربوط به اوکراین علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی وضع کرده است.

در این میان، گزارش‌های مختلفی از آماده شدن جمهوری اسلامی برای ارسال پهپادها و موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین منتشر شده؛ در همین زمینه، یک دیپلمات به رویترز گفته است که برخی کشورها به شدت نگران ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه هستند.

جمهوری اسلامی مدعی است که پیش از تهاجم روسیه به اوکراین تعداد محدودی پهپاد به روسیه داده، اما مقامات اوکراین و کشورهای غربی می‌گویند نیروهای روسی صدها پهپاد انتحاری ایران را برای هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و مناطق مسکونی استفاده کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبری رویترز و رادیو فردا/ د.خ./ آ.ت.

دفاع وزیر خارجه عربستان از روابط ریاض و پکن

ورود شی جین‎‌پینگ، رئیس جمهوری چین به عربستان

وزیر خارجه عربستان می‌گوید دعوت پادشاه سعودی از شی جین‎‌پینگ، رئیس جمهوری چین، در راستای «تقویت روابط تاریخی و مشارکت راهبردی دو کشور» صورت گرفته است.

آقای شی که برای شرکت در سه اجلاس، از جمله نشست سران «عربستان- چین» به ریاض رفته، با ملک سلمان، پادشاه سعودی، نیز دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی، فیصل بن‌فرحان گفت روابط اقتصادی عربستان و چین در طرح سعودی برای چشم‌انداز ۲۰۳۰ «فرصت‌های نوظهور» را برای همکاری، منفعت و توسعه پایدار ایجاد کرده و به سرعت در حال پیشرفت است.

رئیس جمهوری چین در سفر به عربستان همچنین در دو اجلاس دیگر برای توسعه همکاری کشورش با حوزه خلیج فارس و نیز با سایر کشورهای عربی متحد سعودی شرکت می‌کند.

در همین روز عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، هم برای حضور در اجلاس و دیدار با شی جین‌پینگ وارد ریاض شد.

در حالی که در گذشته ایران شریک اول تجاری چین در منطقه به‌شمار می‌رفت، عربستان سعودی در چهار سال گذشته به اولین مقصد صادرات به چین و واردات از آن کشور مبدل شده است.

حجم مبادلات تجاری چین- سعودی در سال گذشته میلادی ۳۰۹ میلیارد ریال سعودی (حدود ۸۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا) بود که نسبت به سال قبل از آن، جهش چشم‌گیر ۳۹ درصدی را نشان می‌داد.

به گزارش شبکه رادیویی آمریکایی ان‌پی‌آر، در شرایطی که رئیس جمهوری آمریکا چهار ماه پیش از عربستان دیدار کرد، سفر آقای شی به عربستان در «مقطعی مهم» از نظر زمانی صورت گرفته و به رقابت چین با آمریکا برای نفوذ در حوزه خلیج فارس تعبیر شده است.

عربستان و امیرنشین‌های خلیج فارس به طور سنتی متحد آمریکا بوده‌اند، اما گزارش‌های مختلف در سال‌های اخیر حاکی است عربستان از این‌که آمریکا انتظارات عمده ریاض را برآورده نکرده، ناراضی است.

ولادیمیر پوتین: جنگ علیه اوکراین ممکن است طولانی شود

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه

رئيس‌ جمهور روسیه برای نخستین بار اذعان کرد که جنگ علیه اوکراین ممکن است طولانی شود.

ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی همچنین به صراحت گفت الحاق مناطق بیشتر به خاک روسیه مهم‌ترین دستاورد جنگ علیه اوکراین بوده است.

او با یادآوری آرزوی پتر کبیر برای تسلط بر دریای آزوف، در حالی که لبخند می‌زد، خود را به طور تلویحی با این تزار روس تشبیه کرد و گفت امروز آزوف، دریای داخلی روسیه شده است.

با این حال، سخنگوی کرملین در توضیحی درباره این اظهارات روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر گفت روسیه به دنبال تصرف مناطق بیشتر از اوکراین نیست و تنها از مناطقی که ضمیمهٔ روسیه شده دفاع می‌کند.

اما به برآورد انستیتوی مطالعات جنگ، پژوهشگاه مستقر در واشینگتن که روزانه از تحولات اوکراین گزارش می‌دهد، اشاره‌های ولادیمیر پوتین به تاریخ امپراطوری روسیه به وضوح نشان می‌دهد مهم‌ترین هدف وی کشورگشایی‌ است و این خواسته مذاکرات صلح را غیرممکن می‌کند.

همزمان بر اساس این گزارش، استعداد ارتش روسیه با اهداف کرملین مطابقت ندارد به همین دلیل روسیه تلاش می‌کند فرصت تجدید نفس به دست آورد و برای جبران کمبود تسلیحاتی خود، هم بودجهٔ صنایع نظامی را افزایش داده و هم خواستار دریافت سلاح و تجهیزات از متحدان معدود خود است.

روز چهارشنبه، ۱۶ آذر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت اطلاع داریم روسیه کوشیده از کرهٔ شمالی توپخانه و از ایران موشک‌های بالیستیک دریافت کند اما به گفتهٔ وی، تاکنون شواهدی دال بر تحویل این تسلیحات در دست نیست.

همزمان به گفتهٔ جان کربی، ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه ادامه دارد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجهٔ آمریکا نیز طی نشست مطبوعاتی گفت همکاری‌های نظامی روسیه و ایران باعث نگرانی ا‌ست و آمریکا به کمک متحدانش در تلاش است شبکه‌های انتقال سلاح و فن‌آوری به‌ویژه برای استفاده در جنگ اوکراین را مختل کنند.

روسیه در حملات گسترده با موشک و پهپادهای انتحاری، زیرساخت کلیدی غیرنظامی در اوکراین را ویران می‌کند؛ به طوری که به گفتهٔ رئيس‌جمهور اوکراین بازسازی آن در شرایط موجود امکان‌پذیر نیست.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین که به عنوان «شخصیت سال ۲۰۲۲ مجلهٔ تایم» برگزیده شد در آخرین پیام ویدئویی خود گفت در اکثر مناطق این کشور از جمله کی‌یف میلیون‌ها اوکراینی با شرایط طاقت‌فرسا مواجه شده‌اند، اما همچنان مصمم‌ هستند در این جنگ پیروز شوند.

روسیه پس از وقفهٔ سه‌ هفته‌ای طی دو شب گذشته انبوهی از پهپادهای انتحاری به مقاصد غیرنظامی در اوکراین پرتاب کرد و مقامات اوکراینی احتمال می‌دهند ایران محمولهٔ جدید شاهد ۱۳۶ به روسیه تحویل داده است؛ مسکو و تهران منکر این گزارش‌ها هستند.

سازمان ملل متحد اطلاعات دربارهٔ استفادهٔ روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین را بررسی می‌کند.

در حالی‌که کی‌یف و متحدان غربی‌اش تقاضا کرده‌اند کارشناسان بین‌المللی برای بررسی شواهد موجود به اوکراین اعزام شوند، روسیه مخالفت کرده و مدعی‌ است این ماموریت فراتر از اختیارات دبیرخانهٔ سازمان ملل است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG