لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۱

گفت وگوی ترامپ و ترزا می درباره پاسخ بین المللی به حمله شیمیایی در سوریه


دفتر نخست وزیر بریتانیا گفته است، ترزا می و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در گفت وگوی تلفنی خود در روز پنجشنبه ۲۳ فروردین بر لزوم یک پاسخ بین‌المللی به استفاده از «سلاح‌های شیمیایی» در سوریه تاکید کردند.

به گزارش رویترز، این گفت وگوی تلفنی پس از آن انجام شد که اعضای ارشد کابینه ترزا می از اقدام نظامی احتمالی آمریکا و فرانسه در واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی «توسط» حکومت سوریه حمایت کردند.

دفتر نخست وزیر بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرده است: دونالد ترامپ و تراز می توافق داشتند که استفاده از سلاح شیمیایی نباید بی پاسخ بماند وضروری است که توانایی حکومت بشار اسد برای استفاده از سلاح شیمیایی در آینده از بین برود.

این بیانیه اضافه کرده است: هر دو توافق کردند به همکاری نزدیک برای یک پاسخ بین المللی ادامه دهند.

این در حالی است که ساعاتی پیشتر کاخ سفید اعلام کرد که نشست دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا با اعضای شورای امنیت ملی درباره سوریه پنجشنبه برگزار شد ولی وی هنوز تصمیم نهایی در خصوص واکنش به حمله شیمیایی در دوما را اتخاذ نکرده است.

به گزارش آسوشتیدپرس، سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید دربیانیه ای گفته است: هنوز تصمیم نهایی در خصوص سوریه اتخاذ نشده است. ما به ارزیابی و بررسی اطلاعات و همچنین گفت‌و‌گوها با متحدان خود ادامه می دهیم .

سخنگوی کاخ سفید گفت، دونالد ترامپ قرار است شامگاه پنجشنبه با امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تلفنی صحبت کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جیمز ماتیس، وزیر دفاع ، دان کوتس، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا، نیکی هیلی، سفیر آمریکا، و جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک در نشست روز پنجشنبه در کاخ سفید حضور داشته اند.

این در حالی است که دونالد ترامپ بامداد روز پنجشنبه با اشاره به برگزاری نشست درباره سوریه در کاخ سفید گفته بود که «به زودی» تصمیم های بیشتر اتخاذ خواهد شد.

در همین زمینه، امانوئل مکرون روز پنجشنبه اعلام کرد که مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد حکومت مرکزی سوریه مسئول حمله شیمیایی اخیر در این کشور بوده است.

بریتانیا نیز اعلام کرد که از اقدام احتمالی آمریکا در قبال سوریه حمایت می کند.

گفته می شود در حملات شیمیایی منتسب به ارتش بشار اسد به شهر دوما در غوطه شرقی در روز شنبه ده ها نفر کشته شده اند. حکومت سوریه هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده است.

دو مقام آمریکایی در این زمینه به رویترز گفته اند بررسی اولیه علائم و نمونه های از حمله شیمیایی به دوما نشان می دهد که از ترکیبی از گاز های سمی سارین و کلرین استفاده شده است. ولی هنوز نهادهای اطلاعاتی آمریکا بررسی خود را تمام نکرده اند یا به نتیجه نهایی در این زمینه نرسیده اند.

همزمان روسیه اعلام کرده است که به دنبال تصرف کامل دوما در حومه دمشق توسط نیروهای دولتی سوریه، نیروهای پلیس نظامی خود را در این شهر مستقر کرده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است: نیروهای پلیس نظامی در شهر دوما وظیفه برقراری نظم و قانون را برعهده دارند.

نگرانی از جنگ

در همین حال، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، روز پنجشنبه گفته است، احتمال جنگ بین روسیه و آمریکا منتفی نیست.

وی با این حال خواستار خودداری آمریکا و متحدانش از اقدام نظامی علیه سوریه شده است.

واسیلی نبنزی تاکید کرده است:‌ اولویت فوری الان این است که خطر وقوع جنگ رفع شود.

این در حالی است که کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی عازم سوریه هستند تا شواهد و مدارک درباره حمله شیمیایی به دوما را جمع آوری کنند.

رویترز با این حال می گوید، مشخص نیست که آیا آمریکا و متحدان آن برای اقدام علیه حکومت سوریه منتظر نتیجه این تحقیقات بشوند یا نه.

با استفاده از گزارش های آسوشیتدپرس، رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG