لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۱

اظهار نظر فرمانده سپاه در پی قتل صالح در یمن: بحمدالله توطئه در نطفه خفه شد


محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران

در واکنش به رخدادهای اخیر در کشور یمن، فرمانده کل سپاه پاسداران روز سه‌شنبه، ۱۴ آذرماه، بدون اشاره مستقیم به قتل علی عبدالله صالح، گفت که «توطئه در نطفه خفه شد». در همین حال یک شبکه تلویزیونی سعودی از قول پسر آقای صالح وعده داد که انتقام او گرفته خواهد شد.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن، روز دوشنبه و پس از تغییر موضع در جنگ داخلی این کشور به ضرب گلوله کشته شد.

آقای صالح در حالی در یک درگیری هدف حمله مستقیم گروه حوثی‌های شیعه قرار گرفت که تازه چند روزی بود پس از دو سال از ائتلاف با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران خارج شده و به همکاری با ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی تمایل پیدا کرده بود.

در گزارش‌های روز سه‌شنبه در رسانه‌های داخل آمده است که محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، «با اشاره به توطئه اخیر در یمن علیه مبارزان یمنی و انصارالله گفت که بحمدالله این توطئه در نطفه خفه شد».

فرمانده گروه حوثی‌های یمن نیز در پی قتل علی عبدالله صالح از واژه «توطئه» برای تغییر موضع او استفاده کرده بود.

عبدالمالک الحوثی، رهبر شیعیان حوثی، روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی به مردم یمن به خاطر شکست آن چه «توطئه خائنانه» توصیف کرد تبریک گفت.

او بدون اشاره به مرگ علی عبدالله صالح گفت که این «توطئه» توسط دشمنان عرب حوزه خلیج فارس طراحی شده بود.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز به نقل از یک شبکه تلویزیونی در عربستان سعودی در روز سه شنبه گزارش داد که پسر آقای صالح در واکنش به قتل پدرش وعده انتقام‌جویی داده است.

شبکه تلویزیونی سعودی الاکبریه به نقل از احمد علی صالح وعده داد که او از حوثی‌های یمن انتقام خواهد گرفت.

صالح پسر همچنین با اشاره مستقیم به جمهوری اسلامی گفت: «طنین خون پدرم همیشه در گوش ایران خواهد بود.»

او همچنین از هواداران پدرش خواست تا «یمن را از شبه‌نظامیان حوثی ایرانی بازپس بگیرند».

احمد علی صالح در زمان ریاست جمهوری پدرش مقام سفارت یمن در امارات متحده عربی را بر عهده داشت، اما در پی بالا گرفتن جنگ داخلی در این کشور و تشکیل ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، امارات او را در حصر خانگی قرار داد.

رویترز انتشار بیانیه روز سه‌شنبه از طرف او را نشانه احتمالی آن دانسته است که دشمنانش در ائتلاف سعودی قصد دارند «او را در برابر حوثی‌ها بگذارند».

این در حالی است که رویترز گزارش می‌دهد که رهبر حوثی‌های یمن در پی مرگ آقای صالح به سوی حزب سیاسی او دست همکاری دراز کرده و اعلام کرده است که با آنها سر جنگ ندارد.

حوثی‌ها و نیروهای علی عبدالله صالح بر سر کنترل مناطق تحت تصرف خود همواره رقابت داشتند. بالاخره این رقابت در هفته گذشته در شهر صنعا به زد و خورد مسلحانه انجامید.

روز دوشنبه با حمله شیعیان حوثی به خودرو ضد گلوله حامل علی عبدالله صالح و کشته شدن او بالاخره پرونده مانورهای سیاسی این رهبر کهنه‌کار یمنی بسته شد.

دیدن نظرات (۱۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG