لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۵

علی عبدالله صالح برای مذاکره با عربستان و متحدانش اعلام آمادگی کرد


نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح برای چهار روز متوالی است که با شورشیان حوثی در صنعا، پایتخت یمن، درگیر شده‌اند.

علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق، یمن روز شنبه ۱۱ آذر گفت که در صورت توقف حملات ائتلاف نظامی عربستان و برخی دیگر کشورهای اسلامی به یمن، او آمادگی دارد تا روابط یمن و کشورهای عضو ائتلاف را وارد «فصل جدیدی» کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح برای چهار روز متوالی است که با شورشیان حوثی در صنعا، پایتخت یمن، درگیر شده‌اند، دو گروهی که همراه یکدیگر علیه ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی جنگیده‌اند، اما اکنون هر کدام دیگری را مسبب این درگیری می‌دانند.

در این حال علی عبدالله صالح در نطقی تلویزیونی گفت: «من از برادرانم در کشورهای همسایه و ائتلاف نظامی می‌خواهم که به تهاجم خود خاتمه دهند، محاصره را بشکنند، فرودگاه‌ها را باز کنند و اجازه بدهند که غذا وارد کشور شود و مجروحان معالجه شوند. در ازای آن نیز ما فصل جدیدی را بر اساس حسن همجواری آغاز خواهیم کرد».

وی افزود: «ما با آنها برخورد مثبتی خواهیم داشت. هر چیزی که تا حالا به سر یمن آمده، کافی است».

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ با هدف بازگرداندن منصور عبد ربه رئیس‌جمهوری یمن به قدرت تهاجم به این کشور را آغاز کرده‌ است. شرایط انسانی در یمن به ویژه این هفته‌های اخیر و در پی محاصره این کشور به مرحله بسیار بغرنجی رسیده است به‌طوری که حدود هشت میلیون نفر در آستانه قحطی قرار دارند.

علی عبدالله صالح که سال ۲۰۱۱ با قیام مردم ناگزیر شد که پس از ۳۳ سال حکومت از قدرت کناره‌گیری کند به پارلمان یمن که اکثریت آن در اختیار حزب اوست گفت که او تنها فردی است که در یمن قدرت مشروع دارد و آماده مذاکره با کشورهای عضو ائتلاف است.

رویترز می‌نویسد که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از تغییر موضع علی عبدالله صالح استقبال کرده است. این ائتلاف در بیانیه‌ای اعلام کرده که نسبت به عزم و تصمیم رهبران و اعضای حزب آقای صالح برای بازگشت به آغوش اعراب اطمینان دارد.

عربستان سعودی که اکنون روابط بسیار تیره و تار با ایران دارد، تهران را متهم می‌کند که قصد دارد دامنه نفوذ خود را در کشورهای عربی از جمله یمن گسترش دهد و با این نیت از شورشیان حوثی و علی عبدالله صالح حمایت می‌کند.

حوثی‌ها، آقای صالح را به خیانت متهم کرده‌ و خاطرنشان ساخته‌اند که به جنگ علیه ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ادامه می‌دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG