لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۲

اردوغان: پناهجویان سوری تابعیت ترکیه دریافت می‌کنند


رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهوری ترکیه، گفت که پناهنده‌های سوریه‌ای ساکن ترکیه سرانجام می‌توانند تابعیت ترکیه‌ای دریافت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، آقای اردوغان این خبر را شنبه شب در مراسم افطار در استان کیلیس هم مرز با سوریه اعلام کرد. او بدون آنکه به جزییات بیشتری اشاره کند،‌ گفت که وزیر کشور ترکیه به زودی روند دریافت تابعیت این کشور را برای پناهجویان سوری اعلام خواهد کرد. رییس جمهوری ترکیه در میان جمعی از پناهجویان سوری ساکن در کیلیس گفت که ترکیه نیز میهن آنهاست.

بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری در ترکیه به سر می برند اما دولت ترکیه از اعطای پناهندگی به آنها خودداری کرده و آنان را مهمان خطاب می کند. تنها تعداد اندکی از آنها اجازه ی کار و سکونت دریافت کرده اند.

از سوی دیگر به گزارش همین خبرگزاری، سخنان اردوغان در شبکه های اجتماعی بحث برانگیز شده و برخی کاربران اینترنتی خواستار برگزاری همه پرسی در این باره شده اند. برخی دیگر نیز می‌گویند آقای اردوغان به دنبال جمع آوری آرا برای تثبیت قدرت خود به عنوان رییس جمهور،‌ با اتکا بر حمایت سوری‌هایی است که خود را سپاسگزار از وی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG