لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۳

دونالد ترامپ می گوید فرانسه و آلمان می‌توانند به مناسبات تجاری با ایران ادامه دهند


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی تلویزیونی که روز یکشنبه پخش شد گفت هیچ مخالفتی ندارد که آلمان و فرانسه به تجارت خود با ایران ادامه دهند و از این کشور پول در بیاورند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ این گفته را در برنامه «ساندی مورنینگ فیوچرز» شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز بر زبان آورد.

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که سرنوشت آن را به دست کنگره سپرده است، گفت واقعا نمی داند چه اتفاقی در این زمینه خواهد افتاد.

این در حالی است که رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در ریاض ابراز امیدواری کرد که شرکت‌ها و کشورهای اروپایی به آمریکا که یک ساختار تحریمی ایجاد کرده است بیپوندند و افزود شرکت‌های اروپایی یا شرکت‌های دیگر در گوشه و کنار جهان که با سپاه پاسداران -- یا هر تشکیلات زیرمجموعه آن -- تجارت می‌کنند، در معرض ریسک بزرگی هستند.

با این حال رکس تیلرسون روز جمعه به وال ستریت جورنال گفته بود که دولت ترامپ قصد ندارد تا در تجارت اروپا با ایران مانع‌تراشی کند.

رهبران اروپایی هفته گذشته بار دیگر از ادامه برجام حمایت کرده و از کنگره آمریکا خواستند که این توافق را حفظ کند.

از زمان اجرایی شدن برجام در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ تاکنون، شرکت‌ها و کشورهای اروپایی میلیاردها دلار قرارداد در حوزه‌های انرژی، خودروسازی و فروش هواپیماهای تجاری با ایران منعقد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG