لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۵۷

انتشار گزارش محرمانه دولت آمریکا درباره نقض کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی توسط ایران 


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که اطلاعات مربوط به نقض کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی توسط ایران از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است.

این گزارش که درباره میزان پایبندی کشورهای مختلف جهان به «کنسواسیون منع سلاح‌های شیمیایی است»، تابستان سال ۲۰۱۹ توسط وزارت خارجه آمریکا تهیه شده است.

در این گزارش، دولت آمریکا ایران به مواردی چون ارسال سلاح سلاح به لیبی در دهه ۱۹۸۰ میلادی، استفاده از مواد شیمیایی در تولید وسایل ضد شورش، اعلام نکردن مراکز تولید تسلیحات شیمیایی و استفاده از مواد شیمیایی در جنگ با عراق متهم کرده است.

دولت آمریکا آذر سال ۹۷ نیز ایران را متهم کرد که «توان تسلیحاتی شیمیایی» خود را به این نهاد گزارش نداده و این موضوع «نقض» پیمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تلقی می‌شود.

بر اساس کنوانسیون تسلیحات شیمیایی که ۱۹۲ کشور عضو آن هستند، تولید و ذخیره و کاربرد هر گونه سلاح شیمیایی ممنوع است. ایران سال ۱۹۹۳ کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را امضا کرد.

دولت آمریکا می‌گوید که ایران در طول سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۷ میلادی و در جریان جنگ لیبی و چاد، «سلاح‌ شیمیایی» به لیبی منتقل می‌کرده و موشک‌های حامل مواد شیمیایی، خمپاره‌ها و بمب‌هایی با «اصالت» ایرانی کشف شده است.

بر اساس این گزارش دولت لیبی در سال ۲۰۱۱ این موضوع را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام‌ کرد ولی تهران حاضر به اعلام و پذیرش این موضوع نشد.

دولت آمریکا همچنین ایران را متهم کرده است که در جریان جنگ ایران و عراق از گاز خردل استفاده کرده است.

دولت ایران در سال‌های گذشته بارها اعلام کرده است که عراق در طول جنگ ایران و عراق «استفاده گسترده و وحشیانه‌ای» از سلاح‌های شیمیایی کرده و این سلاح‌ها را «آمریکا و متحدانش تامین می‌کردند».

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۲ دی‌ماه در واکنش به انتشار این گزارش، گفت اتهامات آمریکا «بی اساس و ساختگی» است و «ایران قربانی اصلی سلاح‌های شیمیایی است».

بخش دیگر اتهامات دولت آمریکا به استفاده از مواد شیمیایی در تولید مواد و ابزارهای ضد شورش است.

دولت آمریکا ۱۳ آذر امسال نیز «گروه شهید میثمی» و مهران ببری رئیس این نهاد وابسته به «سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی ایران» را به اتهام تحقیقات بر روی تولید تسلیحات شیمیایی تحریم کرد.

در آن زمان، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا با اعلام اینکه «تولید تسلیحات کشتار جمعی ایران تهدیدی برای کشورهای منطقه و جهان است»، تصریح کرد که « آمریکا در مقابل هر تلاش جمهوری اسلامی برای تولید تسلیحات شیمیایی که ممکن است مستقیما توسط خود رژیم یا گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه استفاده شود، ایستادگی خواهد کرد».

منبع: توییتر پمپئو، گزارش وزارت خارجه آمریکا، آرشیو رادیو فردا. ر.ح.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG