لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۷

دفتر رفسنجانی: طرح برون‌رفت از بحران در مجمع در حال تدوین است


دفتر آقای رفسنجانى روز جمعه موضعگیری رسانه‌هاى حامى دولت دهم علیه خبر «تدوين متنى براى برون‌رفت از وضعيت كنونى» را بى‌اساس توصيف كرد.
دفتر اکبر هاشمى رفسنجانى در واكنش به اخبار رسانه‌هاى حامى دولت اعلام كرد، طرح برون رفت از بحران به مجلس خبرگان ربطى ندارد و توسط برخى از اعضاى مجمع تشخيص مصلحت در دست تدوين است.

دفتر آقای رفسنجانى روز جمعه موضعگیری رسانه‌هاى حامى دولت دهم علیه خبر «تدوين متنى براى برون‌رفت از وضعيت كنونى» را بى‌اساس توصيف كرد.

به دنبال انتشار سخنان رييس مجلس خبرگان در اين زمینه، رسانه‌هاى حامى دولت با انتشار اخبار و مصاحبه‌هايى با چند تن از اعضاى مجلس خبرگان از «بى‌اطلاعى آنها از اين متن» خبر داده بودند.

اين در حالى است كه به گزارش اختصاصی سایت «آینده»، دفتر رييس تشخيص مصلحت نظام اعلام كرده است: «متن مذكور توسط تعدادى از اعضاى مجمع تشخيص مصلحت نظام و با نظارت آيت‌الله هاشمى در حال تهيه بوده و ارتباطى به دستور كار مجلس خبرگان نداشته است و رییس مجلس خبرگان به عنوان خبرى جهت اطلاع اعضاى مجلس خبرگان به آن اشاره كرده‌اند.»

احمد خاتمى از اعضاى تندروى مجلس خبرگان رهبرى در گفت و گو با خبرگزارى فارس با بيان اين كه رييس مجمع تشخيص مصلحت طرح خود را با اعضاى مجلس خبرگان در ميان نگذاشته است، آن را نظر شخصى هاشمی رفسنجانى قلمداد كرده بود.

آيت‌الله محى‌الدين حائرى شيرازى، نماينده شيراز در مجلس خبرگان رهبرى، نيز طرح آقاى رفسنجانى را «دروغ» خوانده بود.

يكى ديگر از اعضاى مجلس خبرگان نيز درباره اين طرح گفته بود: «طرح هاشمى رفسنجانى مبنى بر برون رفت از وضعيت كنونى در منزل وى عنوان شده و در ميان خبرگان ملت به صورت وسيع مطرح نشده است و اگر اين طرح مورد تاييد رهبرى باشد، قبول است.»

محمد حسن ممدوحى، نماينده كرمانشاه در مجلس خبرگان در گفت و گو با خبرگزارى جمهورى اسلامى، ایرنا، افزوده بود: « نبايد از رهبرى جلو بيفتيم و اگر رهبرى از اين طرح رضايت داشتند ما خبرگان ملت نيز تابع نظر رهبرى خواهيم بود.»

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اواخر تير ماه نيز در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران به عنوان نخستين مقام عالى‌رتبه جمهورى اسلامى، شرايط سیاسی ایران پس از انتخابات رياست حمهورى را «بحرانى» خواند و خواستار تلاش براى بازگرداندن اعتماد مردم به نظام شد.

وى همچنين خواستار آزادى بازداشت‌شدگان و نيز « همدردى و دلجويى با آسيب‌ديدگان» حوادث پس از اعلام نتايج انتخابات شده بود.

در جريان سركوب اعتراض‌هاى آرام نسبت به نتايج انتخابات رياست جمهورى در ايران دست كم هفتاد نفر كشته و صدها تن از جمله شمار زیادی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شده اند.
XS
SM
MD
LG