لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۴

احضار سفیر آمریکا در پاکستان دراعتراض به حمله موشکی


وزارت امورخارجه پاکستان می افزايد که اسلام آباد به سفير ايالات متحده يادآور شده است که اينگونه حمله ها افزون بر اينکه به کشته شدن غيرنظاميان می انجامد، موضع اين کشور در مبارزه با تروريسم در ميان افکار عمومی را تضعيف می کند.(عکس:AFP)

وزارت امورخارجه پاکستان روز چهارشنبه اعلام کرد به دليل حمله های موشکی ايالات متحده به اين کشور، اسلام آباد مراتب «شديد» اعتراض خود را به سفير آمريکا ابلاغ کرده است.


در بيانیه وزارت امورخارجه پاکستان آمده است اين وزارتخانه با احضار «ان پترسون» سفير ايالات متحده، به وی خاطر نشان ساخته است که اين حمله ها حاکميت ملی پاکستان را نقض می کند و بايد بی درنگ متوقف شود.


وزارت امورخارجه پاکستان می افزايد که اسلام آباد به سفير ايالات متحده يادآور شده است که اين گونه حمله ها افزون بر اينکه به کشته شدن غيرنظاميان می انجامد، موضع اين کشور در مبارزه با تروريسم در ميان افکار عمومی را تضعيف می کند.


اعتراض وزارت خارجه پاکستان به واشينگتن سه روز پس از حمله موشکی به منطقه در وزيرستان جنوبی که به مرگ ۲۰ نفر انجاميد صورت می گيرد.


پاکستان تاکنون بارها به نقض قلمرو خود از سوی کشورهای خارجی اعتراض کرده است. در ماه سپتامبر امسال، در پی يک عمليات زمينی به خاک پاکستان چندين غيرنظامی کشته شدند که به تيره شدن مناسبات دوکشور انجاميد.


هفته گذشته پارلمان پاکستان با صدور قطعنامه ای هرگونه حمله به خاک اين کشور از سوی نيروهای خارجی را محکوم کرد.


احضار سفير آمريکا به وزارت امورخارجه پاکستان، مقارن است با اعتراض رسمی دمشق به واشينگتن به دليل حمله بالگردهای آمريکايی به روستايی در اين کشور که به مرگ هشت نفر منتهی شد.

نمايندگان پارلمان در اين قطعنامه از دولت اين کشور خواسته اند که در راهبرد امنيت ملی پاکستان بازنگری کرده و خواستار آن شدند که دولت در حفظ حاکميت و تماميت ارضی اين کشور تلاش کند.


وزارت امورخارجه پاکستان اعلام کرده است که نسخه ای از قطعنامه پارلمان را به وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، فرستاده است.


نيروهای آمريکايی و ناتو که در افغانستان حضور دارند بارها نسبت به استفاده شورسيان طالبان از خاک پاکستان برای حمله به خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.


گرچه ايالات متحده هنوز به طور رسمی مسئوليت حمله های موشکی به پاکستان را به عهده نگرفته است اما استفاده از هواپيماهای بدون سرنشين برای انجام ماموريت های نظامی، احتمال اينکه اين حمله ها از جانب آمريکا باشد را بيشتر تقويت می کند.


احضار سفير آمريکا به وزارت امورخارجه پاکستان، مقارن است با اعتراض رسمی دمشق به واشينگتن به دليل حمله بالگردهای آمريکايی به روستايی در اين کشور که به مرگ هشت نفر منتهی شد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG