لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۰

ابراز حمایت مقام‌های ایرانی از تلاش‌ها برای رفع اختلاف میان بغداد و اربیل


رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدارهای روز یکشنبه خود با نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم خودمختار کردستان عراق بر حمایت از تلاش‌ها برای رفع اختلاف میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان تأکید کرده‌اند.

نچیروان بارزانی روز شنبه اول بهمن ماه در چارچوب آنچه رایزنی با دیگر کشورها و تبادل نظر در خصوص مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی عنوان شده وارد تهران شد و روز یکشنبه منابع خبری در ایران از دیدارهای او با حسن روحانی و علی شمخانی خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها در دیدار آقای بارزانی با رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی بر «حمایت پیوسته» ایران از عراق «یکپارچه و متحد» تأکید کرده اما در عین حال گفته است که «همه اقوام در کشورهای منطقه و از جمله کردهای عراق، باید در چارچوب قانون اساسی و تمامیت ارضی این کشورها به حقوق مشروع و قانونی خود دست یابند».

علی شمخانی، دبیر شورای عالی ایران، هم در دیدار با نخست‌وزیر اقلیم کردستان گفته است که جمهوری اسلامی همه ظرفیت‌های خود «حل و فصل موانع پیش رو» و کمک به موفقیت روند گفت‌وگو میان بغداد و اربیل به کار خواهد بست.

اقلیم کردستان در اوائل مهرماه امسال همه‌پرسی استقلال از عراق را برگزار کردند و گزارش شد که بیش از ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی به جدایی از عراق رأی مثبت دادند.

برگزاری این همه‌پرسی تنش میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان را افزایش داد و در عین حال ایران و ترکیه که مرز‌های مشترکی با اقلیم کردستان دارند، به تندی به آن واکنش نشان دادند.

هر دو کشور گذرگاه‌های مرزی خود با اقلیم کردستان را برای مدتی مسدود کردند و به نیروهای عراقی اجازه دادند از طریق خاک آنها کنترل این گذرگاه‌ها را در دست گیرند.

روز شنبه اما نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در آستانه یفر خود به ایران، برای نخستین بار از زمان این همه‌پرسی با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دیدار داشت.

دیداری که بر پایه اعلامیه دفتر آقای بارزانی محور اصلی آن رایزنی بر سر «وضعیت سیاسی و امنیتی و نیز راه‌های رفع اختلافات» عنوان شده است.

دولت مرکزی عراق از زمان همه‌پرسی استقلال کردستان، پروازهای بین‌المللی به دو فرودگاه اصلی این منطقه را ممنوع کرده و کنترل مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک، و میدان‌های نفتی را که منبع اصلی درآمد اقلیم کردستان بود، در دست گرفته است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، ایسنا و پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهور ایران؛ م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG