لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۱

رایزنی نتانیاهو با رهبران بریتانیا، هند و استرالیا در مورد برجام


نخست‌وزیر اسرائیل، در تماس‌های تلفنی جداگانه با رهبران بریتانیا، استرالیا و هند موضع خود را در مورد آینده برجام تکرار کرده و خواهان حمایت آنها شده است.

به گزارش رویترز و رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو این مکالمه‌های تلفنی را جمعه چهاردهم اردیبهشت انجام داده است.

بر اساس این گزارش‌ها، نخست‌وزیر اسرائیل با ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، مالکوم ترنبول نخست‌وزیر استرالیا، و ناراندرا مودی نخست‌وزیر هند گفت‌وگو کرد.

بنیامین نتانیاهو به تازگی نیز با رهبران هر سه کشور دیدار کرده بود.

به نوشته جروزالم پست، آقای نتانیاهو در کنار به روز کردن سران سه کشور، در مورد بیش از یکصد هزار برگ از اسناد محرمانه هسته‌ای ایران که به تازگی به دست اسرائیل رسیده است، موضوع‌های منطقه‌ای مرتبط با ایران را نیز مطرح کرد و «هشدار» داده است.

بنیامین نتانیاهو دوشنبه دهم اردیبهشت در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع کشورش با نشان دادن اسناد برنامه اتمی ایران که به گفته اسرائیل، ماه بهمن از ایران بیرون آورده شد و بلافاصله به اسرائیل انتقال یافت، گفت این اسناد «قاطعانه ثابت می‌کند» هدف اولیه از طرح‌های اتمی ایران، تولید بمب اتمی و سوار کردن کلاهک‌های هسته‌ای بر روی موشک‌های بالیستیک دوربرد بود.

او ابراز امیدواری کرد که آمریکا و جامعه جهانی در روزهای آینده در مورد برجام، «تصمیم درست» را بگیرند.

نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که کشورش هرگز با پیمان هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی کنار نیامده و لغو برجام یا تغییر کلی آن را طلب می‌کند؛ اسرائیل همچنین خواهان محدود کردن برد موشک‌های ایران تا سیصد کیلومتر و قطع نفوذ ایران در منطقه، به ویژه در سوریه، است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای اروپایی تأکید کرده‌اند که اسناد رو شده اخیر از سوی اسرائیل، مربوط به ماهیت برنامه گذشته طرح‌های اتمی ایران بوده و نقض برجام محسوب نمی‌شود.

تلاش نخست‌وزیر اسرائیل برای کسب پشتیبانی جامعه جهانی از موضع کشورش در خصوص برجام، در آستانه ۲۲ اردیبهشت، که قرار است تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام شود، تشدید شده و به نظر می‌رسد که او در هفته باقی مانده، آخرین تلاش‌های خود را نیز در این راستا انجام دهد.

ایران در روزهای گذشته تأکید کرده که برجام نه قابل مذاکره است و نه وارد مذاکره برای توافق تکمیلی بر سر مسائل دیگر خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG