لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۱

افزایش تولید نفت اوپک برای سومین ماه متوالی


تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، برای سومین ماه متوالی افزایش یافت.

اوپک در گزارش ماهانه خود که در سایت رسمی این نهاد منتشر شده، می‌گوید تولید روزانه نفت اعضای این سازمان طی ماه گذشته نسبت به ماه ژوئن نزدیک ۱۷۳ هزار بشکه افزایش یافته و به ۳۲ میلیون و ۸۶۹ هزار بشکه در روز رسیده است.

علت امر، افزایش دوباره تولید نفت لیبی و نیجریه است. این کشورها از توافق کاهش تولید نفت اوپک که از ابتدای سال جاری به اجرا گذاشته شده است، معاف هستند و طی چند ماه گذشته تولید نفت آنها با سرعت افزایش یافته است.

لیبی و نیجریه در ژانویه سال جاری روی هم رفته ۲ میلیون و ۲۵۱ هزار بشکه تولید نفت داشتند، اما در ماه گذشته این رقم نسبت به ژانویه افزایشی بالای ۲۲ درصدی نشان می‌دهد.

گزارش اوپک می‌افزاید که تولید نفت عربستان نیز حدود ۳۲ هزار بشکه در روز افزایش یافته، اما این کشور کماکان به تعهدات خود برای کاهش تولید پایبند است.

تولید روزانه نفت ایران نیز طی ماه ژوئیه برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و به سه میلیون و ۸۲۸ هزار بشکه رسید.

بر اساس توافق اوپک، ایران ملزم شده بود که تولید خود را برای سال جاری میلادی زیر ۳.۸ میلیون بشکه نگه دارد. ایران طی نیمه اول سال ۲۰۱۷ تولید خود را زیر این رقم نگه داشت و افزایش تولید نفت ایران طی ماه ژوئن و ژوئیه نقض تعهد ایران نیست، چرا که متوسط تولید روزانه نفت ایران طی هفت ماه اول سال زیر ۳.۸ میلیون بشکه است.

قیمت نفت سنگین ایران نیز طی ماه گذشته نسبت به ماه قبل آن بیش از ۳ درصد افزایش یافت و به بالای ۴۶ دلار رسید.

روزنامه فایننشال تایمز نیز با اشاره به گزارش ماهانه اوپک می‌نویسد که افزایش تولید نفت اوپک برای سومین ماه متوالی از طرف نیجریه، لیبی و عربستان احتمالاً قیمت‌های جهانی نفت را کاهش دهد و تعهد این سازمان برای کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه‌ای نفت را تحت تأثیر قرار دهد.

این گزارش به قیمت‌های ۵۸ دلاری نفت در ابتدای اجرای توافق کاهش تولید نفت اشاره کرده و می‌نویسد که هم اکنون قیمت‌های جهانی نفت در حدود ۵۰ دلار نوسان می‌کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز پیش‌بینی کرده که قیمت نفت برنت در سال جاری به طور متوسط حدود ۵۰ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه و در سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ۵۱ دلار و ۵۸ سنت خواهد بود.

XS
SM
MD
LG