لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۱۵

خبرگزاری کره شمالی: بشار اسد مصمم به دیدار با کیم جونگ اون در پیونگ‌یانگ است


بشار اسد چهارشنبه گذشته استوارنامه سفیر جدید کره شمالی را پذیرفت و گزارش شده در این دیدار از قصد سفر به پیونگ‌یانگ خبر داده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز یکشنبه خبر داد بشار اسد اعلام کرده است که قصد دارد با سفر به پیونگ یانگ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار کند. دیداری که نخستین میزبانی از یک رئیس دولت از زمان به قدرت رسیدن آقای کیم در کره شمالی است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز یکشنبه ۱۲ خرداد، در گزارشی اظهارات چند روز قبل بشار اسد را بازتاب داده که حاکی از قصد رئیس‌جمهور سوریه برای سفر به کره شمالی و دیدار با رهبر این کشور است.

گزارش شده که این اظهار نظر روز چهارشنبه هشتم خرداد و در مراسم دریافت استوارنامه سفیر جدید کره شمالی در دمشق بیان شده و رویتزر یادآور شده که دفتر رئیس‌جمهور سوریه هنوز اظهار نظری درباره این خبر نکرده است.

دو کشور سوریه و کره شمالی از دیرباز روابط خوبی با یکدیگر دارد و گزارش‌های نظارتی سازمان ملل متحد حاکی از همکاری کره شمالی با سوریه در توسعه سلاح‌های شیمیایی است. گرچه پیونگ یانگ چنین گزارش‌هایی را رد کرده است.

هر دو کشور به دلیل رفتارهای با انزوای بین‌المللی روبه‌رو هستند، که در مورد کره شمالی برنامه مناقشه‌برانگیز تسلیحات هسته‌ای‌اش و در مورد سوریه رویکرد دولت در سرکوب خونبار معترضان در جریان جنگ هفت‌ساله داخلی در این کشور به این موضوع دامن زده است.

گرچه از آغاز جاری میلادی، رهبر کره شمالی دیدارهای دیلپماتیک غیرمنتظره‌ای با رهبران کره جنوبی و چین برگزار کرد و انتظار می‌رود کمتر از ۱۰ روز دیگر در سنگاپور با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کند.

کیم جونگ اون که از سال ۲۰۱۱ قدرت را در کره شمالی به دست گرفته است، تا با هیچ رئیس دولتی در پیونگ‌یانگ دیدار نداشته است.

بر پایه گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، بشار اسد در هنگام پذیرش استوارنامه سفیر جدید کره شمالی از تحولات قابل توجه اخیر در شبه‌جزیره کره تحت به گفته او «درایت و شم برجسته سیاسی» کیم جونگ اون تمجید کرده است.

او ابراز اطمینان کرده که رهبر کرده شمالی در «دستیابی به پیروزی نهایی و محقق کردن یک کره متحد» موفق خواهد بود.

رویترز به نقل از وزارت خارجه کره جنوبی نوشته است که کره شمالی روابط خود با سوریه را در سال ۱۹۶۶ با گشایش دفتر نمایندگی‌اش در دمشق پایه گذاشت و سوریه نیز سه سال بعد در ۱۹۶۹ سفارت خود را در پیونگ‌یانگ افتتاح کرد.

همکاری نزدیک نظامی بین دو کشور، در جریان جنگ‌های اعراب و اسرائیل در اکتبر ۱۹۷۳ شکل گرفت؛ زمانی که کره شمالی ۵۳۰ تن از نیروهای نظامی خود را شامل خلبانان، و پرسنل هدایت تانک و موشک، به سوریه ارسال کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG