لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۸

پومپئو: در مذاکره با مقام های کره شمالی پیشرفت‌های خوبی داشتیم


مایک پومپئو و کیم یانگ‌چال

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ خرداد از «پیشرفت‌های خوب» در مذاکرات با مقام های کره شمالی برای برگزاری نشست دونالد ترامپ و کیم جونگ اون خبر داده است.

مایک پومپئو در توییتر خود نوشته است: پیشرفت های خوبی امروز در مذاکرات با کیم یانگ چال و تیم همراه داشتیم. کره شمالی و جهان از خلع سلاح در شبه جزیره کره بهره خواهند برد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته است که کیم یانگ چال، معاون کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی ورئیس پیشین سازمان اطلاعات آن کشور، به واشینگتن سفر می کند تا نامه رهبر کره شمالی را به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تحویل دهد.

آقای پومپئو گفته است: هر دو کشور با یک نقطه سرنوشت ساز در روابطمان روبرو هستیم و از دست دادن این فرصت می تواند فاجعه بار باشد.

کیم یانگ‌چال، عالی‌ترین مقام کره شمالی که طی ۱۸ سال گذشته به آمریکا سفر کرده است، شب گذشته با مایک پومپئو شام خورد و روز پنجشنبه نیز مذاکرات آنها ادامه داشت.

گفته می شود، کیم یانگ‌چال از نفوذ گسترده‌ای در دستگاه رهبری پیونگ‌یانگ برخوردار است و از او به عنوان «دست راست» رهبر کره شمالی یاد می‌کنند.

در همین حال دونالد ترامپ نیز در روز پنجشنبه به خبرنگاران گفته است:(مذاکرات) ما با کره شمالی به خوبی پیش می رود. وزیر امور خارجه جلسات بسیار خوبی را داشته است. فکر کنم آنها روز جمعه به واشینگتن می آیند که نامه کیم جونگ اون را به من بدهند. این برای آنها بسیار مهم است

رییس جمهوری آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرده است که نشست سران دو کشور در ۱۲ ژوئن برگزار شود.

دونالد ترامپ با این حال از احتمال طولانی شدن مذاکرات و برگزاری دور دوم یا سوم نشست سران درباره خلع سلاح هسته ای کره شمالی خبر داده است.

در همین زمینه، مایک پومپئو روز پنجشنبه گفته است، همچنان کارهای زیادی پیش رو داریم.

وی بار دیگر بر خلع سلاح هسته ای کامل و قابل راستی آزمایی کره شمالی تاکید کرده است.

دونالد ترامپ هفته پیش در نامه‌ای به کیم جونگ اون دیدار روز ۱۲ ماه ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور را لغو کرد، ولی از آن زمان به بعد دو کشور برای برگزاری این اجلاس اقدامات جدیدی انجام داده اند.

واشینگتن خواهان غیرهسته‌ای شدن کامل شبه جزیره کره در برابر دادن امتیازات اقتصادی و تضمین‌های امنیتی به کره شمالی است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG