لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۴۹

از تحویل شاهین تا پژو ۳۰۸


مجله خودرو: خودرو شاهین بدون آنکه مشخص شود آیا توانسته است مجوز آلایندگی را بگیرد یا خیر، پس از ماه‌ها تاخیر به مشتریان سایپا تحویل داده شد. شرکت پژو هم اولین خودرو را با نشان جدیدش معرفی کرد.

تحویل شاهین

خودرو شاهین در چند ماه گذشته به دلیل نگرفتن استاندارد آلایندگی اجازه تحویل به مشتریان پیدا نکرده بود. این خودرو از موتور قدیمی هشت سوپاپ که توسعه یافته موتور پراید است و روی آن توربو نصب شده استفاده می‌کند.

استفاده از توربو در یک موتور قدیمی سبب شده بود شاهین مشکلاتی در کسب مجوز آلایندگی یورو پنج داشته باشد این خودرو با تأخیر چند ماهه در تحویل به مشتریان خود روبه‌رو بود. اما پس از ماه‌ها تأخیر، بدون آنکه سازمان محیط زیست ایران مشخص کند که این خودرو آیا توانسته است مجوزهای لازم را کسب کند، وارد بازار شده است.

بسیاری از مراحل توسعه موتور این خودرو در چین انجام شده است. پایه این موتور پراید است که تکنولوژی آن به ۴۰ سال پیش باز می‌گردد. موتور شاهین سایپا یکبار برای استفاده در تیبا افزایش حجم پیدا کرده بود این موتور یکبار دیگر برای استفاده در شاهین توسط توربو تقویت شد. این در حالی است که شرکت سایپا پس از ۵۰ سال هنوز قادر به توسعه یک موتور با تکنولوژی روز نیست.

موتور شاهین هشت سوپاپ است، تکنولوژی که قدیمی محسوب می‌شود و آلایندگی و مصرف سوخت بالا و رانندمان کمتری نسبت به موتور۱۶ سوپاپ دارد.

سال‌هاست شرکت های خودروساز در جهان این روش را کنار گذاشته‌اند. استفاده از توربو در یک موتور قدیمی شرایط آن را بحرانی‌تر کرده و میزان آلایندگی آن را افزایش داده است.

پژو ۳۰۸ جدید با نشان تازه پژو

پژو به تازگی نشان جدید خود را معرفی کرده است. این نشان یادآور نشان قدیمی این شرکت است. پژو این نشان جدید را تحول در محصولات خود عنوان کرده است.

برخی کارشناسان معتقد هستند این شرکت برخی مدل‌های قدیمی را با نگاهی جدید و به صورت الکتریکی احیا خواهد کرد.

پژو ۳۰۸ جدید دارای موتورهای متنوعی است. ضعیف‌ترین موتور یک پیشرانه سه سیلندر بنزینی با قدرت ۱۱۰ اسب بخار و ۱.۲ لیتر حجم است.

مدل قوی‌تر با استفاده از پایه یکسان اما با برخی تغییرات می‌تواند ۱۳۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند. این موتور با جعبه‌دنده هشت سرعته اتوماتیک ترکیب شده است. پژو ۳۰۸ از یک موتور دیزلی هم استفاده می‌کند این موتور ۱۳۰ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند.

شرکت پژو، این خودرو را در دو گونه هیبریدی عرضه خواهد کرد. مدل‌های پلاگین هیبرید به ترتیب ۱۸۰ و ۲۲۵ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کنند. این خودروهای از ترکیب موتورهای درونسوز و الکتریکی استفاده می‌کنند و در حالت برقی می‌توانند ۶۰ کیلومتر پیمایش داشته باشند.

خودرو جدید برقی ب ام و

شرکت ب ام و در راستای معرفی محصولات جدید برقی خود ب ام و آی چهار را معرفی کرد.

این خودرو برقی رقیب مدل سه تسلا است و می‌تواند ۵۲۳ اسب‌بخار قدرت تولید کند با این قدرت شتاب صفر تا صد کیلومتربرساعت این خودرو چهار ثانیه است.

ب ام و در این بخش بازار در آمریکای شمالی رقابت شدیدی با شرکت تسلا دارد و تسلا توانسته است بخش زیادی از بازار را از دست ب ام و خارج کند.

این خودرو با یکبار شارژ حدود ۵۰۰ کیلومتر پیمایش دارد و قیمت مدل پایه آن درحدود ۵۰ هزار دلار است.

خودرو ارزان قیمت برقی در اروپا

شرکت داچیا، رومانیایی زیر مجموعه شرکت رنو محسوب می شود. این شرکت که ارزان‌ترین خودروهای اروپا را می‌سازد اولین محصول الکتریکی خود را معرفی کرده است، این خودرواسپرینگ نام دارد و قرار است ارزان‌ترین خودرو برقی اروپا باشد.

قیمت این خودرو ۱۶ هزار یورو است که از بسیاری از خودروهای بنزینی داچیا گران‌تر است.

این اتومبیل برقی دارای یک موتور ۴۴ اسب بخاری است که قدرت پایینی حتی برای یک خودرو شهری است. اتومبیل برقی داچیا با یکبار شارژ حدود ۲۳۰ کیلومتر پیمایش دارد و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر آن ۱۹ ثانیه است حداکثر سرعت این خودرو ۱۲۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG