لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۵۸

آمريکا، ايران، سوريه؛ گفت و گو با کدام هدف؟


وين وايت، تحليلگر امور سياسی و از مسئولان سابق وزارت امورخارجه آمريکا می گويد که ايران و سوريه در قبال هر گونه همکاری برای ايجاد ثبات و برقراری امنيت در عراق امتيازاتی را از امريکا خواهند خواست.

تام کيسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز دوشنبه ۲۰ نوامبر، در واشينگتن گفت ايالات متحده خواستار آن است که عراق با همه همسايگانش از جمله ايران رابطه خوبی داشته باشد.


چنين اظهاراتی از سوی سياستمداران آمريکايی در مورد اهميت همسايگان عراق، اين نظر را تقويت کرده است که کاخ سفيد در حال بازبينی سياست خارجی خود درقبال ايران و سوريه است .


اما چه عاملی آمريکا را بر آن داشته که گفت و گو با ايران و سوريه را در مورد عراق منتفی نداند.


ناکامی در عراق و انتخابات


دکتر هوشنگ حسن ياری، استاد امور استراتژيک از دانشگاه سلطنتی نظامی کانادا، دو عامل را علت تغيير سياست آمريکا در قبال ايران و سوريه می داند.


وی می گويد وضعيت داخلی و آمار بالای تلفات غير نظاميان درعراق نشان می دهد که آمريکا از ايجاد امنيت در اين کشور ناتوان بوده است.


دکتر حسن ياری می افزايد به نظر آمريکا، سوريه و ايران نقش مهمی در ايجاد اخلال در عراق دارند و واشينگتن اميدوار است با گفت وگو، اين دو کشور را ترغيب به ايجاد آرامش در عراق کند.


دکتر حسن ياری نتيجه انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا را دليل ديگری برای بازبينی سياست خارجی واشينگتن می داند.


به گفته وی، نتيجه اين انتخابات نشان داد که موافقان ادامه جنگ محبوبيت چندانی ندارند و دولت آمريکا درصدد برآمده تا به حرف رای دهندگان امريکايی گوش داده و در جست وجوی راهی برای خروج از بن بست عراق باشد.


آقای حسن ياری معتقد است که گفت و گو با ايران و سوريه و درگير کردن اين دو کشور با مساله عراق، می تواند باعث کاهش تشنج در اين کشور شده و به امريکا اين فرصت را بدهد تا نيروهای خود را از عراق خارج کند.


هدف مشترک


حسن هاشميان، کارشناس مسايل خاورميانه، می گويد بسياری از دولتمردان عراق، پيش از سقوط صدام حسين، از سوی ايران حمايت می شدند و هم اکنون نيز رابطه خوبی با اين کشور دارند.


او می افزايد به نظر می رسد ايران بتواند بر مقتدا صدر، روحانی تندرو شيعه و ارتش المهدی وی اعمال نفوذ کند. سوريه نيز در ميان برخی از بعثی های سابق و روحانيون سنی نفوذ دارد.


آقای هاشميان می افزايد در واقع سوريه، ايران و آمريکا به يک هدف مشترک رسيدند و آن خروج نيروهای آمريکايی از عراق است.


درخواست های سوريه و ايران


وين وايت، تحليلگر امور سياسی و از مسئولان سابق وزارت امورخارجه آمريکا می گويد که ايران و سوريه در قبال هر گونه همکاری برای ايجاد ثبات و برقراری امنيت در عراق امتيازاتی را از امريکا خواهند خواست.


آقای وايت می گويد درخواست های اين دو کشور چندان ربطی به عراق نخواهد داشت. سوريه خواهان کاهش فشار بين المللی در رابطه با ترور رفيق حريری و پير جميل خواهد شد. بازپسگيری جولان و لغو تحريم عليه اين کشور از ديگر درخواست های سوريه خواهد بود. ايران نيز لغو تحريم عليه اين کشور و مساله هسته ای را مطرح خواهد کرد.


وين وايت در پايان می افزايد سوال مهم اين است که آيا آمريکا خواهان دادن امتياز به اين دو کشور هست يا خير.


  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

XS
SM
MD
LG