لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۴

انتقاد رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از تحویل‌دادن پرچم ایران به مشایی


محمود احمدی‌نژاد در حاشیه یک سخنرانی در استان سمنان، پرچم ایران را به دست اسفندیار رحیم‌مشایی داد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از این که محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی اخیر خود پرچم ایران را به دست اسفندیار رحیم‌مشایی سپرد، انتقاد کرده و آن را «غیر قابل توجیه» خوانده است.

به گزارش وبسایت خبری تسنیم در ایران، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده است «مراقبت کنند اقدامی انجام ندهند که سبب تنش در جامعه بشود.» او این اقدام اخیر آقای احمدی‌نژاد را «از جمله مصادیق بارز» چنین اقداماتی بر شمرده است.

اشاره حسن فیروزآبادی به سخنرانی اخیر محمود احمدی‌نژاد در استان سمنان است که در جریان آن گفت «نیازمند اقداماتی هستیم که همه چیز را تغییر دهد» و خواستار انجام «اصلاحات تند» در ایران شد.

همایش در ورزشگاه آزادی

در همین حال غلامعلی حداد عادل، از اعضای ائتلاف ۱+۲ و رئیس فراکسیون اصولگرایان در مجلس، با برگزاری احتمالی همایش در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی در تهران توسط دولت مخالفت کرده است.

در روزهای گذشته شماری از رسانه‌های منتقد دولت در ایران درباره احتمال برگزاری همایش بزرگی در ورزشگاه آزادی تهران گزارش داده‌اند و این گمان را مطرح کرده‌اند که از این همایش، بهره‌برداری تبلیغاتی و انتخاباتی به نفع نامزد احتمالی دولت صورت بگیرد.

به گزارش وبسایت خبری تسنیم، آقای حداد عادل روز شنبه ۲۴ فروردین گفته است: «صریحاً مخالف برگزاری این همایش هستم و این مورد را مخالف شعارهای صرفه‌جویانه دولت می‌دانم. این همایش اگر به ازای هر یک از این ۱۰۰ هزار نفر، نفری ۵۰۰ هزار تومان هزینه بر روی دوش ملت بگذارد، رقم بالایی می‌شود.»

محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های آخر دومین دور از ریاست‌ جمهوری خود به‌ سر می‌برد و با بالا گرفتن انتقادها علیه او، بسیاری از هواداران پیشین او نیز به‌ویژه در ماه‌های اخیر دولت او را متهم به سوءمدیریت می‌کنند.

انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران قرار است دو ماه دیگر در ۲۴ خرداد امسال برگزار شود. در ماه‌های گذشته پیش‌بینی‌هایی درباره احتمال نامزدشدن اسفندیار رحیم‌مشایی در این انتخابات مطرح شده است.

آقای مشایی از نزدیک‌ترین افراد به محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌رود و در سال‌های گذشته بارها موضوع انتقاد اصول‌گرایان و چهره‌ها و نهادهای مذهبی بوده است.

اغلب اصول‌گرایان از اسفندیار رحیم‌مشایی به عنوان «راس جریان انحرافی» در دولت یاد می‌کنند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر از وجود یک «جریان انحرافی» در دولت سخن گفته است. برخی از اصول‌گرایان خود رئیس جمهوری اسلامی ایران، محمود احمدی‌نژاد را نیز از جمله این «جریان انحرافی» به شمار میآورند.

آقای مشایی در هشت سالی که از دولت محمود احمدی‌نژاد می‌گذرد، همواره خبرساز بوده است و اظهارات و موضع‌گیری‌های او انتقاد چهره‌های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی را برانگیخته است.

سخنان اسفندیار رحیم‌مشایی درباره «دوستی با مردم اسرائیل»، «مکتب ایرانی» در اسلام و همین‌طور تمجیدهای او از کورش و ایران باستان، پیش‌تر مایه این اعتراض‌ها شده است.

پیش از این محمدرضا باهنر، از چهره‌های عمده اصول‌گرا در ایران و از نامزدهای انتخابات آینده، درباره احتمال حمایت محمود احمدی‌نژاد و دولت از نامزدی اسفندیار رحیم‌مشایی هشدار داده و اشاره‌های مکرر آقای احمدی‌نژاد به بهار را نیز «تخلف» بر شمرده بود.

آقای باهنر از جمله مثال زده بود: «مثلا آقای احمدی‌نژاد در جشن نوروزی اخیر سه بار به مشایی گفت بهاری و در سخنرانی ۲۲ بهمن نیز سه بار گفت زنده باد بهار؛ خب این‌ها حتماً خلاف قانون است و تخلف انتخاباتی است.»

به گفته آقای باهنر، «هر چقدر هم احمدی‌نژاد بگوید در انتخابات دخالت نمی‌کنند؛ به قول معروف آدم دُم خروس را می‌بیند و قسم و آیه فایده ندارد و معلوم است بطور آشکار از کسی حمایت می‌‎کنند.»

اشاره این نماینده مجلس به سخنان محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران، در مراسم اعطای نشان درجه یک فرهنگ و هنر به اسفندیار رحیم‌مشایی در ۲۰ اسفند ۹۱ است که او را «مردی بهاری، بهاری، بهاری» توصیف کرد.

محمدرضا باهنر پیش از آن در ۱۹ اسفند ۹۱ گفته بود محمود احمدی‌نژاد هنوز از اسفندیار رحیم‌مشایی برای انتخابات آینده ناامید نشده است و «دنبال آن است که نان را از تنور در آورد.»

مقامات دیگری از جمله رئیس قوه قضائیه درباره استفاده از امکانات دولتی برای حمایت انتخاباتی از یک نامزد هشدار داده و گفته است با چنین اقداماتی برخورد می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG