لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۶

عربستان سعودی در خلیج فارس و تنگه هرمز مانور برگزار می‌کند


ناوچه «مکه» نیروی دریایی پادشاهی سعودی که توسط فرانسه ساخته شده است.

در ادامه تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، پادشاهی سنی حاشیه خلیج فارس اعلام کرد که هفته آینده در این خلیج، تنگه هرمز و دریای عمان، مانور نظامی برگزار خواهد کرد.

عبدالله السلطان، فرمانده نیروی دریایی پادشاهی سعودی، چهارشنبه هفتم مهر با اعلام این خبر گفت که این رزمایش «سپر خلیج {فارس} ۱» نام دارد و در آن کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی و تفنگداران دریایی این کشور شرکت می‌کنند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از دریادار سلطان نوشت که هدف از این رزمایش «افزایش آمادگی دفاعی، بهبود توانایی‌ها برای دفاع از مرزهای آبی و مقابله با هرگونه تهاجم و عملیات تروریستی احتمالی» خواهد بود.

خلیج فارس و به ویژه تنگه هرمز مناطق استراتژیکی هستند که میان ایران و تعدادی از کشورهای عربی تقسیم شده‌اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا نیز به درخواست کشورهای عربی و با هدف مقابله با ناامنی‌های احتمالی در بحرین مستقر است.

در سال‌های گذشته تنش‌هایی میان نیروهای دریایی ایران و آمریکا در این منطقه رخ داده است.

جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی دو قدرت منطقه‌ای هستند که در سال‌های اخیر به شدت بر سر پاره‌ای از مسائل دچار بحران شده‌اند.

ایران از دولت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند و عربستان سعودی از مخالفان آن؛ ایران حامی شورشیان شیعه مذهب حوثی در یمن است و عربستان حامی دولت این کشور، و در بحرین، شیعیان این کشور از پشتیبانی ایران برخوردارند و دولت آن از حمایت عربستان سعودی.

در لبنان، عراق و پاره‌ای مسائل دیگر نیز دو کشور سال‌هاست که با یکدیگر درگیرند.

ریاض و تهران همچنین دیگری را به ایجاد ناامنی در داخل خاک خود متهم می‌کنند. مراسم حج نیز یکی دیگر از موارد اختلاف میان دو کشور است.

عربستان سعودی پس از آنکه تعدادی از نیروهای مشهور به «خودسر» به سفارت و کنسولگری این کشور در ایران حمله کرده و ساختمان آنها را به آتش کشیدند، روابط خود با جمهوری اسلامی را قطع کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG