لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۳

چین: مشکل ایران باید دیپلماتیک حل شود


قين گنگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چين در يک کنفرانس خبری در صبح روز پنج شنبه گفت: «درباره مساله هسته ای ايران، چين همواره مدافع يافتن راه حلی صلح آميز از طريق گفت و گوهای ديپلماتيک بوده است.»
چين روز پنج شنبه بار ديگر بر موضع خود در برابر برنامه هسته ای تهران پای فشرد و تاکيد کرد که مناقشه بر سر برنامه هسته ای ايران، بايد از راه «ديپلماسی» و «مذاکره» حل شود.

همزمان با آغاز دور تازه مذاکرات کشورهای غربی برای تنظيم قطعنامه ای جديد درباره برنامه هسته ای ايران، مقام های تهران در اظهارنظرهای پياپی، گفتند که ايران، برنامه غنی سازی اورانيوم خود را متوقف نخواهد کرد.

توقف برنامه غنی سازی اورانيوم که می تواند برای ساخت سلاح هسته ای نيز به کار رود، از خواسته های اصلی کشورهای غربی، در اين مرحله از مناقشه هسته ای ايران است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، قين گنگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چين در يک کنفرانس خبری در صبح روز پنج شنبه گفت: «درباره مساله هسته ای ايران، چين همواره مدافع يافتن راه حلی صلح آميز از طريق گفت و گوهای ديپلماتيک بوده است.»

آقای قين افزود: «با توجه به شرايطی که در حال حاضر پيش آمده، ما اميدواريم که ايران بتواند درباره نگرانی های جامعه بين المللی و قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت سازمان ملل، پاسخ مثبتی بدهد.»

قطعنامه ۱۷۳۷، روز ۲۳ دسامبر در شورای امنيت تصويب شد و به ايران ۶۰ روز فرصت داده بود که برای جلوگيری از تحريم های گسترده، غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران اين خواسته را رد کرد و به رغم پايان مهلت، حاضر نشد که برنامه هسته ای خود را متوقف کند.

درخواست رييس تازه شورای امنيت


روز چهارشنبه، معاون وزير امور خارجه آفريقای جنوبی، يک روز پيش از آن که کشورش مسووليت رياست دوره ای شورای امنيت را به عهده بگيرد، گفت که دولت اين کشور از ايران می خواهد به درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل کند.

آفريقای جنوبی از روز پنج شنبه، اول ماه مارس، به مدت يک ماه، رياست دوره ای شورای امنيت سازمان ملل متحد را به عهده گرفت.

به گزارش رويترز از کيپ تاون، عزير پهد، معاون وزارت امور خارجه آفريقای جنوبی گفت: «ما از ايران تقاضا داريم که به همه خواست های آژانس به طور کامل پاسخ دهد. اين درخواست ها سه يا چهار مورد مشخص است، نه بيشتر.»

آقای پهد همچنين گفت: شواهد موجود ثابت نمی کند که ايران برنامه توليد سلاح هسته ای دارد.

آفريقای جنوبی، برنامه توليد سلاح هسته ای خود را پيش از پايان رژيم جدايی نژادپرست آپارتايد در سال ۱۹۹۴، به طور داوطلبانه متوقف کرد.

با اين حال، از آنجا که اين کشور فعاليت تجاری در زمينه غنی سازی اورانيوم دارد، به طور آشکار با برخورداری کشورها از فن آوری مربوط به اورانيوم غنی شده مخالفت نمی کند.

پهد گفت:«روشن است که ايران در دستور کار شورای امنيت قرار خواهد داشت. در اين لحظه کشورهای گروه پنج به همراه آلمان پشت درهای بسته درحال رايزنی برسر مساله ايران هستند.»

او گفت:«در زمان تهيه پيش نويس قطعنامه، آفريقای جنوبی فرصتی برای اظهار نظر نداشت اما ما اميدواريم. همانطور که بارها گفته ايم، برای برنامه هسته ای ايران يک راه حل سياسی پیدا شود.»

در ماه آينده يک هيات بلند پايه آفريقای جنوبی به ايران می رود تا به گفته آقای پهد، ضمن گفت و گوهای سياسی با ايران، با مسايل خاورميانه نيز بيشتر آشنا شود.
XS
SM
MD
LG