لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۵۰

چین از ایران خواست نگرانی های جهانی را جدی بگیرد


ليو جيانچائو، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، روز پنج شنبه، در يک کنفرانس خبری در پکن دولت ايران را به انعطاف پذيری در برابر خواسته های جامعه جهانی دعوت کرد.

يک روز پس از اظهارات رييس جمهوری ايران مبنی بر اينکه «قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد فاقد اعتبار هستند»، دولت چين از ايران خواست به نگرانی های جامعه جهانی در باره برنامه هسته ای خود احترام گذارد و فشارهای بين المللی را جدی بگيرد.


ليو جيانچائو، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، روز پنج شنبه، در يک کنفرانس خبری در پکن دولت ايران را به انعطاف پذيری در برابر خواسته های جامعه جهانی دعوت کرد و گفت: «ما از ايران می خواهيم که نگرانی های بين المللی و خواسته های جامعه جهانی را مورد توجه قرار دهد و با انعطاف پذيری در خط مشی خود، اين مشکل را از طريق مذاکره و به طور صلح آميز حل کند.»


آقای ليو در پاسخ به سئوال يکی از خبرنگاران درباره سخنان روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد، گفت: «برای اينکه اين بحران از راه درست حل شود دولت چين مايل است به همکاری و رايزنی خود با اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد ادامه دهد.»  • «ما از ايران می خواهيم که نگرانی های بين المللی و خواسته های جامعه جهانی را مورد توجه قرار دهد و با انعطاف پذيری در خط مشی خود، اين مشکل را از طريق مذاکره و به طور صلح آميز حل کند.»
سخنگوی وزارت امور خارجه چین

هر چند سخنگوی وزارت امور خارجه چين از ابراز نظر مستقيم درباره تشديد تحريم های جهانی عليه ايران خودداری کرد، اما به نظر می رسد که تلاش های وسيع کشورهای غربی برای جلب حمايت چين در شورای امنيت سازمان ملل متحد تا حد چشمگيری کارساز بوده و پکن نگران آن است که در دور سوم تحريم ها، ناچار شود تا به خواسته های ساير اعضای اين شورا گردن نهد.


چين در عرصه واردات نفتی خود، پس از آنگولا و عربستان سعودی، به ايران وابسته است و دوازده درصد نفت خود را از ايران وارد می کند.


ضمن اينکه اقتصاد رو به رشد چين که اين کشور را به يکی از بزرگترين مصرف کنندگان فرآورده های نفتی تبديل کرده است.


وابستگی شديد اقتصاد چين به نفت موجب شد تا در بحران اخير افزايش قيمت نفت در بازارهای جهانی، پکن طی چند روز گذشته قيمت نفت و گاز مصرف کنندگان داخلی را ده درصد افزايش دهد.


با اين حال چين در تصويب دو قطعنامه عليه ايران در شورای امنيت با آمريکا و متحدانش همراهی کرده و عليه ايران رای داده است.


در اين دو قطعنامه لازم الاجرا از ايران خواسته شده بود که برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، اما ايران از پذيرش اين درخواست سرباز زد.


آژانس بين المللی انرژی هسته ای می گويد که به رغم چهار سال نظارت بر فعاليت های هسته ای ايران، هنوز نمی تواند بگويد که اين برنامه، اهدافی تماما صلح آميز دارد.


کارشناسان مسايل هسته ای می گويند که غنی سازی اورانيوم، مرحله ای ضروری برای يک برنامه صلح آميز هسته ای نيست و ايران می تواند با توقف برنامه غنی سازی اورانيوم، کماکان به تکنولوژی هسته ای دست يابد و نيروگاه بوشهر را فعال کند.


اما همزمان غنی سازی اورانيوم از مراحل ضروری برای ساخت بمب هسته ای در يکی از روش های ساخت اين تسليهات است و پافشاری ايران برای ادامه غنی سازی موجب شده تا نگرانی ها از برنامه هسته ای ايران افزايش يابد.


آمريکا و متحدانش ايران را به تلاش برای ساخت سلاح هسته ای متهم کرده اند، اتهامی که تهران آن را همواره تکذيب کرده است.


XS
SM
MD
LG