لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۲۹

نیروهای آمریکا در عراق، دو مقام ایرانی را آزاد کردند


ژنرال ويليام کالدول، سخنگوی نظامی آمريکا در عراق گفت ارتش اين کشور شواهد قابل اطمينان از منابعی موثق در دست دارد که اين مقامات قصد حمله به شهروندان غير نظامی عراق و نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا را داشته اند.
دو ايرانی که در بازداشت نيروهای آمريکايی در بغداد بودند، صبح روز جمعه به مقامات سفارت جمهوری اسلامی ايران تحويل داده شدند.

خبرگزاری ايرنا، اين دو نفر را «ديپلمات» خوانده و می گويد آنها صبح روز جمعه پس از ملاقات حسن کاظمی قمی، سفير جمهوری اسلامی ايران در بغداد با موفق الربيعی، مشاور امنيت ملی عراق، آزاد شدند.

تلويزيون دولتی ايران نیز روز جمعه بدون اينکه از منبعی نقل قول کند، گزارش داد اين دو مقام ايرانی امروز صبح آزاد شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن کاظمی قمی، سفير جمهوری اسلامی در بغداد امروز در دفتر موفق الربيعی، مشاور امنيت ملی عراق در منطقه سبز بغداد درباره آزادی اين دو مقام ایرانی گفت: «دستگيری ديپلمات های ايرانی خارج از عرف سياسی و بين المللی و مخالف منشور کنوانسيون ژنو است.»

با اين حال موفق الربيعی، مشاور امنيت ملی عراق در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفت علاقه ای به اظهار نظر در اين باره ندارد.

مشاور رسانه ای ارتش ايالات متحده در بغداد سوالات درباره دستگيری و آزادی اين دو مقام ايرانی را به دفتر وزارت دفاع آمريکا در واشينگتن ارجاع داد که به گزارش خبرگزاری فرانسه انتظار نمی رود دفتر وزارت دفاع آمريکا به زودی درابن باره اظهار نظر کند.

روز چهارشنبه ژنرال ويليام کالدول، سخنگوی ارتش ايالات متحده در عراق گفت نيروهای آمريکا دو مقام ايرانی را که مظنون به قاچاق اسلحه بودند، بازداشت کرده اند.

در همين حال سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی امروز گفت دو ديپلمات ايرانی به نام های «محمد موحد» و «رضا ديانتی» که توسط نيروهای آمريکايی در عراق بازداشت شده بودند، صبح امروز جمعه آزاد شدند.

محمد علی حسينی، در گفت و گو با خبرگزاری ايسنا گفت اين دو در حضور مشاور امنيت ملی عراق به مقامات سفارت جمهوری اسلامی در بغداد تحويل داده شدند و هم اکنون در راه بازگشت به ايران هستند. وی گفت اين اقدام عواقب ناخوشايندی برای آمريکا به همراه خواهد داشت.

دولت جمهوری اسلامی ايران در واکنش به بازداشت مقامات ايرانی، اين اقدام آمريکا را «خلاف مقررات بين المللی» خواند و سفير سوييس در تهران را احضار و به اين اقدام اعتراض کرد.

سفارت سوييس در تهران حافظ منافع آمريکا در ايران است.

ارتش ايالات متحده اعلام کرده شواهدی در دست است که نشان می دهد يک گروه از مقامات ايرانی و برخی از عراقی هايی که هفته گذشته در عراق دستگير شدند، قصد حمله به نيروهای آمريکايی را داشتند. ارتش آمريکا همچنين اعلام کرد برخی از بازداشت شدگان در انتقال اسلحه به عراق دخالت دارند.

روزنامه اينترنشنال هرالد تريبيون در شماره ديروز خود نوشت: «مقامات ارتش آمريکا در نخستين اظهار نظر رسمی خود درباره بازداشت دو تن از مقامات ايرانی در عراق، روز سه شنبه اعلام کردند نقشه ها، ويديوها، عکس ها و مدارکی از حمله هفته گذشته خود به محل اقامت چند تن از مقامات ايرانی و عراقی در بغداد به دست آورده اند.»

ارتش ايالات متحده اعلام کرده بود هفته گذشته چهار مقام ايرانی را دستگير کرده که دو تن از آنان همان روز دستگيری آزاد شده اند.

دولت آمريکا دو مقام ايرانی که امروز صبح آزاد شدند را از مقامات ارشد ارتش ايران خوانده است. ژنرال ويليام کالدول، سخنگوی نظامی آمريکا در عراق گفت ارتش اين کشور شواهد قابل اطمينان از منابعی موثق در دست دارد که اين مقامات قصد حمله به شهروندان غير نظامی عراق و نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا را داشته اند. به گفته وی اين شواهد نشانگر ارتباط افراد بازداشت شده با فعاليت های غير قانونی در عراق است.

روزنامه نيويورک تايمز، در شماره روز دوشنبه خود اعلام کرده بود مقامات ايرانی بازداشت شده را در مقر و ساختمان های متعلق به عبدالعزيز حکيم، رييس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق دستگير کرده است. با اين حال يک سخنگوی عبدالعزيز حکيم خبر دستگيری اين افراد در پايگاه های تحت کنترل مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را رد کرده است.

دولت عراق در برابر بازداشت مقامات ايرانی سکوت اختيار کرد و تنها هيوا عثمان، مشور رسانه ای رييس جمهور عراق به خبرگزاری فرانسه گفت اين دو مقام ايرانی به دعوت جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق به اين کشور سفر کرده اند.

گفته می شود جلال طالبانی، به هنگام ديدار از ايران دو تن از مقامات ايرانی را برای مذاکره درباره وضعيت امنيتی عراق به اين کشور دعوت کرده بود اما به نوشته روزنامه اينتر نشنال هرالد تريبيون، برخی از مقامات عراقی اعلام کرده اند هنوز مشخص نيست آيا واقعا رييس جمهوری عراق از مقامات ايرانی چنين دعوتی کرده بوده يا خير.

  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

XS
SM
MD
LG