لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۰۸
در حالی که نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا در بغداد، طی عملياتی مشغول پاکسازی شورشيان سنی و عوامل درگير در بمب گذاری های تروريستی هستند، مردان مسلح به خودروی حامل وزير آموزش عالی عراق حمله کرده و يک محافظ او را کشتند.

وزير آموزش عالی عراق از اين حمله در جنوب بغداد جان سالم به در برد. عبد ذياب العجيلی، که سنی است، به همراه کاروانی از خودروها در بزرگراهی در جنوب بغداد به سوی محل کارش می رفت که مورد حمله قرار گرفت و يکی از محافظانش در اين حادثه کشته شد.

يک منبع امنيتی عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که کاروان وزير آموزش عالی عراق مورد حمله مردان مسلح قرار گرفت و مهاجمان، اسلحه های خودکار داشتند.

به گفته اين مقام امنيتی، به چند خودروی کاروان حامل وزير آموزش عالی عراق آسيب وارد شده است.

وزير آموزش عالی عراق به خبرگزاری رويترز گفت که حيرت زده شده است زيرا هيچ پليس عراقی يا سرباز آمريکايی در محل حادثه وجود نداشته است.

از سوی ديگر نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا روز چهارشنبه در مرکز بغداد با شورشيان سنی درگير شدند. اين درگيری يک روز پس از سخنرانی سالانه جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا در برابر کنگره آمريکا رخ داد.

ژنرال استيون لمب، سخنگوی ارتش آمريکا در عراق در تاييد خبر حمله نيروهای آمريکايی به شورشيان سنی، به خبرگزاری رويترز گفت:«درگيری در جريان است و اين حمله برای برقراری امنيت انجام می شود.»

صبح روز چهارشنبه، هلی کوپترهای آمريکايی بر فراز خيابان حيفا و اعظميه، در بغداد به پرواز در آمده و به سوی اهداف زمينی گلوله شليک کردند.

عمليات ارتش آمريکا در خيابان حيفا در بخش کرانه حومه غربی بغداد برای پاکسازی از عوامل تروريستی است.

ارتش ايالات متحده در بيانيه ای اعلام کرده حمله به اين منطقه تنها برای از ميان برداشتن شورشيان سنی نيست، بلکه برای کنترل اين منطقه کليدی در بغداد و پاکسازی عوامل تروريستی است.

به گفته سخنگوی ارتش آمريکا در اين عمليات، همراه با نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا، ارتش و پليس عراق نيز شرکت دارند. با اين حال وی تعداد نيروهای درگير در اين عمليات را عنوان نکرد.

در همين حال دو سرباز نيروی دريايی آمريکا روز چهارشنبه در درگيری های استان الانبار در غرب عراق کشته شدند. يکی از اين سربازان در منطقه سنی نشين فلوجه هدف قرار گرفت و ديگری بر اثر شدت جراحات در يک درگيری در استان الانبار کشته شد.
XS
SM
MD
LG