لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۷

انتخابات زودرس؛ اسرائیل در آستانه تحولات عمیق


اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل و رهبرحزب حاکم «کاديما» موافقت کرد که انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزارشود.

اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل و رهبرحزب حاکم «کاديما» موافقت کرد که انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزارشود.


هنوز موعد انتخابات تعيين نشده و تاریخ برگزاری آن بايد در ضمن گفت و گو ميان احزاب اصلی تشکيل دهنده دولت کنونی و با موافقت حزب ليکود، که جناح اصلی اوپوزيسيون اسرائيل است، تعيين گردد.


ارزيابی شده که انتخابات در نيمه اول فصل پائيز برگزار شود.


موافقت اولمرت با برگزاری انتخابات زود هنگام، موجب شد که رهبرحزب کارگر از تهديد خود برای انحلال دوره کنونی کنست عدول کند.


اهود اولمرت تهديد کرده بود که اگر حزب کارگر موجب انحلال دوره کنونی کنست شود، اهود باراک و ساير وزيران اين حزب را از دولت اخراج می کند.


اولمرت گفته بود، حزبی که عضو اصلی دولت است، نمی تواند در عين حال موجب سقوط همين دولت شود.


اهود باراک از مدت ها قبل برای برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام تلاش می کرد. در ماه های اخير هنگامی که اتهام های مالی عليه اولمرت مورد رسيدگی پليس اسرائيل قرار گرفت، حزب کارگر فرصتی يافت تا درخواست خود را برای سقوط دولت توجيه کند.


اهود باراک گفته بود که اهود اولمرت بايد «خود را از هر راهی که می تواند از انجام وظايف نخست وزيری معلق کند تا بتواند به پرونده اتهام های مالی که عليه وی مطرح است، بپردازد و در حالي که اين اتهام ها عليه او عنوان شده، نمی تواند همزمان به طور شايسته به اداره امور کشور بپردازد».


اکنون با موافقت اولمرت، حزب «کاديما» نيز اواخر سپتامبر رهبر جديد خود را بر خواهد گزيد. اولمرت اعلام کرده است: هنوز تصميم نگرفته که آيا خود را نامزد رهبری مجدد حزب «کاديما» خواهد کرد يا نه.


ناظران اسرائيلی احتمال می دهند که موافقت اولمرت با برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام، انتخابات اين کشور را با موعد انتخابات رياست جمهوری آمريکا تقريبا همزمان کند، و اين امر، بر تصميم گيري های مهم اسرائيل در مورد مذاکرات مرحله نهائی صلح با فلسطيني ها، گفت و گوهای صلح با سوريه، تلاش ها برای آغاز گفت و گوهای صلح با دولت لبنان، و مهمتر از آنها، بر تصميم گيري های اسرائيل در مورد جمهوری اسلامی ايران اثرات چشمگيری بگذارد.

در مصاحبه ای که از وی روز سه شنبه در روزنامه «الشرق الاوسط» منتشر شد، اولمرت گفت: «حتی اگر از رهبری کاديما کنار رود، اين امر به اين مفهوم نيست که عمر فعاليت های سياسی وی به پايان می رسد.»


نامزدهای رهبری حزب «کادیما»


در حزب «کاديما» چهار نفر از سياستمداران برجسته نامزد احراز مقام رهبری و پست نخست وزيری هستند، که مهمترين آنها، خانم تزيپی ليونی، وزير امور خارجه و شائول موفاز، وزير امور حمل و نقل اسرائیل هستند.


موفاز در هفته های اخير تلاش خود را برای رسيدن به رهبری حزب شدت بخشيده و از جمله سخنان خود را در مورد رسيدگی قاطعانه به طرح های هسته ای جمهوری اسلامی ايران با صراحت بيشتری مطرح می کند.


موفاز ابراز نظر کرده که «گزينه نظامی عليه ايران جدی ترشده است»، که اين سخنان موجی از انتقادهای داخلی را از جمله در حزب «کاديما» در پی آورده است.


ناظران سياسی در اسرائيل احتمال می دهند، از آنجا که پليس اسرائيل هنوز پرونده اتهام مالی به اولمرت را در دست رسيدگی دارد، وی نتواند نامزد رهبری حزب «کاديما» شود.


حزب «کاديما» در سال ۲۰۰۵ از سوی آریل شارون تاسیس شد. شارون از حزب ليکود، که دهها سال عضو ارشد و چند دوره رهبر آن بود، به دليل مخالفت های شديد بسياری از اعضای ليکود با برنامه های سياسی وی، جدا شد و حزب «کاديما» را پایه ريزی کرد.


ياران قديمی او در ليکود از اينکه شارون درصدد پيشبرد طرح های صلح با فلسطيني ها و خروج اسرائيل از نوار غزه بود، شديدا از وی انتقاد می کردند.


شارون توانست موجب خروج اسرائيل از نوار غزه شود ولی خود چند ماه بعد، دچار خونريزی مغزی شد، و اکنون دو سال و نيم است که در حالت اغمای مطلق به سر می برد.


با رفتن شارون به اغما، اهود اولمرت، که همواره يار نزدیک شارون بود، به مقام رهبری حزب تازه تاسيس «کاديما» رسيد.


برخی ناظران در اسرائيل بعيد نمی دانند که در انتخابات بعدی، حزب «کاديما» از جايگاه پر قدرت کنونی خود به شدت سقوط کند و ديگر نتواند حزب حاکم باشد.


بنا به ارزيابی ناظران، در انتخابات بعدی، به حساب تضعيف «کاديما» دو حزب کارگر و ليکود تقويت خواهند شد و جايگاه سنتی خود را باز خواهند يافت. در طول چندين دهه، حزب کارگر و حزب ليکود همواره تشکيل دهنده اصلی دولت ها بوده اند.


بنيامين نتانياهو، رهبر حزب ليکود ابراز اطمينان می کند که حزب او در انتخابات پيش رو، در پی شکست سهمگين دوره گذشته، تقويت خواهد شد و وی خواهد توانست دوباره دولت را تشکيل دهد.


ناظران اسرائيلی احتمال می دهند که موافقت اولمرت با برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام، انتخابات اين کشور را با موعد انتخابات رياست جمهوری آمريکا تقريبا همزمان کند، و اين امر، بر تصميم گيري های مهم اسرائيل در مورد مذاکرات مرحله نهائی صلح با فلسطيني ها، گفت و گوهای صلح با سوريه، تلاش ها برای آغاز گفت و گوهای صلح با دولت لبنان، و مهمتر از آنها، بر تصميم گيري های اسرائيل در مورد جمهوری اسلامی ايران اثرات چشمگيری بگذارد.


اين ارزيابی مطرح شده بود که دولت اسرائيل خود را برای انجام حمله ای احتمالی به تاسيسات هسته ای جمهوری اسلامی از پائيز به بعد آماده می کند.


جان بولتون، سفير پيشين آمريکا در سازمان ملل روز دوشنبه در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی فاکس نيوز احتمال داده بود، در صورتی که در انتخابات رياست جمهوری آمريکا سناتور باراک اوباما پيروز شود، تا دو ماه پس از آن که وی به عنوان رییس جمهوری به کاخ سفيد می رسد، اسرائيل به تاسيسات هسته ای ايران حمله برد.


آينده مذاکرات مرحله نهایی صلح اسرائيل با فلسطينيها نيز اکنون در هاله ای ازابهام قرار دارد.


اسرائيل و فلسطيني ها تلاش می کردند که اين مذاکرات تا پيش از پايان دوره رياست جمهوری جورج بوش، به پايان برسد و تشکيل کشور فلسطين اعلام شود.


اهود اولمرت، عليرغم گرفتاري های شخصی خود، در ماه های اخير گفت و گوهای صلح با سوريه را نيز پس از هشت سال وقفه از سر گرفت و برای انجام گفت و گوهای صلح با دولت لبنان نيز پيام هایی فرستاد.


XS
SM
MD
LG