لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۴

اسراییل خواهان آغاز مذاکره صلح با سوریه است


شیمون پرز که اکنون رییس جمهوری اسراییل است، پیش از این جایزه صلج نوبل را از آن خود کرده است.

همزمان با سفر روز پنج شنبه محمود احمدی نژاد به سوريه، که هدف ازآن تقويت مناسبات تهران- دمشق اعلام شد، شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل از رهبران سوريه خواست که مذاکرات برای صلح ميان دو کشور را آغاز کنند.


رييس جمهوری سوريه نيز دو روزپيش خواهان انجام مذاکرات آشکار و بدون پرده با اسراييل شده بود. نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل نيز با ديگر گفته است که به باور وی، سوريه برای مذاکرات صلح با اسراييل آمادگی کافی دارد.


ترکيه نيزميانجيگری بين اسراييل وسوريه را تاييد کرده و رييس جمهوری جديد اسراييل نيزامروزگفت، دولت اسراييل بايد به سوی صلح با سوريه گام بردارد.


دور دوم رياست جمهوری اسد


آقای احمدی نژاد که دومين باراست در دو سال اخير به سوريه سفر می کند، برای شادباش به بشاراسد به مناسبت آغاز دومين دور هفت ساله رياست جمهوری در سوريه، به دمشق رفته است.


بشار اسد دو روز پيش در پارلمان کشورش با ادای سوگند، دومين دوره هفت ساله رياست جمهوری را آغاز کرد.


آقای اسد در سخنرانی به همين مناسبت، خواهان پس گرفتن تمامی ارتفاعات جولان ازسوی اسراييل شد و تاکيد کرد که پيام های متعددی ازسوی رهبران اسراييل برای وی ارسال شده است.


اما بشاراسد در عين حال گفت، اين پيام ها کافی نيست وسوريه خواهان مذاکرات آشکار با اسراييل است وبايد ضمانت های قوی بگيرد که هرگونه مذاکرات علنی با اسراييل به استرداد ارتفاعات جولان منجر شود.


بشاراسد تاييد کرد که کشورهائی درحال ميانجيگری ميان اسراييل و سوريه هستند.


برخی از روزنامه های جهان عرب روز پنج شنبه نوشته اند، درکنار دولت آنکارا که برای گشودن باب مذاکرات صلح ميان اسراييل وسوريه تلاش می کند، مصر و نيز امير نشين قطر در اين تلاش ها سهيم هستند.

وزارت خارجه اسراييل چهارشنبه تاييد کرد که ترکيه دراين ميانجيگری ها نقش اساسی را ايفا می کند و همچنين اعلام داشت که يکی از پيام های صلح خواهانه اسراييل ازسوی نانسی پلوسی ، رييس مجلس نمايندگان آمريکا که در بهار به اورشليم و دمشق سفر کرده بود، به نام اهود اولمرت، نخست وزير اسراييل، به رييس جمهوری سوريه تسليم شده است.


برخی از روزنامه های جهان عرب روز پنج شنبه نوشته اند، درکنار دولت آنکارا که برای گشودن باب مذاکرات صلح ميان اسراييل وسوريه تلاش می کند، مصر و نيز امير نشين قطر در اين تلاش ها سهيم هستند.


روزنامه سعودی الوطن نوشته است، ترکيه نقش اساسی را در اين کوشش ها ايفا می کند و از ياری های سياسی قطر و مصر برخوردار است.


چهار دهه اشغال


آخرين دور مذاکرات صلح اسراييل با سوريه، هفت سال پيش درزمان رياست جمهوری حافظ اسد در سوريه و هنگامی که اهود باراک نخست وزيراسراييل بود، با ميانجيگری بيل کلينتون، رييس جمهوری وقت امريکا برگزار شد.


گفت و گوهای هفت سال پيش که به گفته ناظران، به پيشرفت های چشمگيری رسيده بود، با مرگ حافظ اسد متوقف شد و به مرحله امضای صلح بين دو کشور نرسيد واز آن زمان تاکنون اين گفت و گوها راکد مانده است.

سوريه اخيرا تهديد کرد که می تواند ازطريق زور، ارتفاعات جولان را پس بگيرد.


اسراييل اين منطقه از خاک سوريه را درجنگ شش روزه ۴۰ سال پيش اشغال کرده است و از آن زمان تاکنون، به رغم گذشت بيش از چهار دهه هنوز حاضر نشده است که بلندی های جولان را به سوريه پس بدهد و ارتش خود را از اين قسمت از خاک سوريه بيرون ببرد.


  • «ما در صدد هستيم که روابط دو کشور در حوزهی مسائل اقتصادی، بازرگانی، تجاری، سرمايهگذاری در صنعت خودرو، آب و نيروگاه را گسترش دهيم و در اين سفر سعی داريم همکاريهای خود را بيش از گذشته گسترش دهيم.»
محمود احمدی نژاد

سازمان اطلاعات ارتش اسراييل ماه گذشته ارزيابی کرد که «يک محاسبه اشتباه ازسوی سوريه ممکن است به جنگی قريب الوقوع با اسراييل منجر شود.»


اما نخست وزير اسراييل اخيرا گفت، اسراييل و سوريه هيچ يک به سوی جنگ پيش نمی روند، هر چند که «محاسبات نادرست» ممکن است اوضاع را عوض کند.


احمدی نژاد: به اسد تبريک می گويم


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران که اخيرا پيش بينی کرده بود، اسراييل به سوی جنگ با سوريه و حزب الله درماه های آينده گام برمی دارد، روز پنج شنبه، پيش از ترک تهران به مقصد دمشق، بار ديگر به بشار اسد برای آغاز دومين دوره رياست جمهوری اش تبريک گفت.


وی در جمع خبرنگاران درباره اهدافش از اين سفر گفت: «ما در صدد هستيم که روابط دو کشور در حوزهی مسائل اقتصادی، بازرگانی، تجاری، سرمايهگذاری در صنعت خودرو، آب و نيروگاه را گسترش دهيم و در اين سفر سعی داريم همکاريهای خود را بيش از گذشته گسترش دهيم.»


پيش از اين وزير دفاع ايران نيز روز چهارشنبه در تهران گفته بود: «سوريه بعنوان شريک استراتژيک ايران برای هراحتمالی دربرابر اسراييل ازآمادگی برخوردار است.»


XS
SM
MD
LG