لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۳۱

«تمرین جنگنده های اسراییلی برای حمله به ایران»


دراين عمليات، جنگنده های اسراييلی، سوخت گيری برای مسافت های دوری را که تاکنون کمترهواپيماهای نظامی اين کشور به آن نيازداشته، تمرين می کنند.

روزنامه اسراييلی معاريو، در شماره روز جمعه خود، ازتمرين های جنگنده های اسراييلی برای حمله به تاسيسات نظامی ايران خبر داده است.


اين روزنامه در گزارشی که منبع آن مشخص نشده، نوشته است دراين عمليات، جنگنده های اسراييلی، سوخت گيری برای مسافت های دوری را که تاکنون کمترهواپيماهای نظامی اين کشور به آن نيازداشته، تمرين می کنند.


گزارش این روزنامه اسراییلی از سوی هیچ یک از منابع معتبر در دولت یا ارتش اسراییل تایید یا تکذیب نشده است.


معاريو می افزايد: «در هر آنچه که به جدول زمانی اسراييل و آمريکا برای مقابله با برنامه های اتمی ايران مربوط می شود، دو کشور پيشتر همآهنگ شده اند.»


تلاش مشترک اسراییل و آمریکابنابراين گزارش، اسراييل و آمريکا در اواخر سال جاری ميلادی ۲۰۰۷، به ارزيابی تاثير تحريم های برقرار شده عليه جمهوری اسلامی ايران خواهند پرداخت.

بنابراين گزارش، اسراييل و آمريکا در اواخر سال جاری ميلادی ۲۰۰۷، به ارزيابی تاثير تحريم های برقرار شده عليه جمهوری اسلامی ايران خواهند پرداخت.


اين روزنامه تحولات تازه در برخورد اسراييل با برنامه هسته ای ايران را نتيجه مذاکراتی دانسته است که دوهفته پيش درپايان نشست استراتژيک اسراييل و آمريکا در واشينگتن، با رياست شائول موفاز، وزير دفاع پيشين اسراييل و نيکولاس برنز، معاون وزيرخارجه امريکا، به دست آمده است.

معاريو روز جمعه نوشته است: «اسراييل وامريکا سبد جديد تحريم ها عليه ايران را تنظيم کرده و دامنه تحريم ها را گسترش داده اند که درچارچوب آن، قراراست اهرم فشاربر کشورهای عضو اتحاديه اروپا را سنگين تر کنند.»


جزیئیات راه های فشار به ایران


اين روزنامه در تشريح چگونگی اعمال اين فشارها نيز نوشته است: «اسراييل و آمريکا از اتحاديه اروپا می خواهند که اعتبارات تجاری به مبلغ ۲۲ ميليارد دلار برای برخی ازشرکت های اروپايی را که با ايران در ارتباط هستند» باطل کند.به نوشته معاريو، بخش مهم ديگری ازطرح های تازه تنظيم شده بين اسراييل و آمريکا عليه ايران، «برقراری تحريم گسترده تر عليه بانک های جهانی است که با ايران مراوده دارند.»

به نوشته معاريو، بخش مهم ديگری ازطرح های تازه تنظيم شده بين اسراييل و آمريکا عليه ايران، «برقراری تحريم گسترده تر عليه بانک های جهانی است که با ايران مراوده دارند.»


براساس نوشته معاريو، بخش چشمگير ديگری ازتحريم ها با هدف جلوگيری ازهمکاری کمپانی های نفتی بين المللی، به ويژه اروپايی، درپروژه های صنعت نفت و گاز ايران تنظيم شده است، تا به باور اين دو کشور، بر پيکره اقتصاد ايران ضربه ای جدی وارد شود.

به نوشته روزنامه معاريو، همآهنگی های اسراييل و آمريکا و تمرينات نظامی دوکشور، برای آمادگی به منظور مقابله با وضعيتی است که اين تحريم ها، کارساز تشخيص داده نشود.


تمرین نظامی مشترک


اسراييل و آمريکا دوهفته پيش، تمرين های بزرگ نظامی مشترکی را در يک پايگاه نيروی هوايی اسراييل به مدت چند روز اجر اکردند.


به گزارش شبکه دهم تلويزيون اسراييل، برای شرکت دراين تمرين های مشترک، ده ها فروند جنگنده های پيشرفته آمريکايی، موقتا به اسراييل انتقال يافتند.


خلبان های آمريکايی نيزدر کنار خلبان های اسراييلی دراين تمرين شرکت کردند. به گفته خبرنگار نظامی شبکه دهم تلويزيون اسراييل، «نمی توان ازموعد اين تمرين با تماس های اخير اسراييل و آمريکا درقبال ايران غافل بود وبين آنها ارتباط قائل نشد.»


اين تمرين سه روزپس ازپايان مذاکرات استراتژيک اسراييل وامريکا آغازشد.


تمایل آمریکا به مذاکره


رييس جمهوری آمريکا نيز بعد از مذاکرات روز سه شنبه در کاخ سفيد با نخست وزيراسراييل، به خبرنگاران گفت: «را ههای ديپلماتيک فعلا دراولويت است، اما سايرگزينه ها نيز کماکان روی ميزقراردارند.»


اين درحالی است که روزنامه اسراييلی يديعوت آخرونوت سه شنبه نوشته بود: «احتمال عمليات نظامی آمريکا عليه ايران ضعيف شده است.»


در گزارش يديعوت آخرونوت آمده بود: «اسراييل ازقدرت کافی برای ايجا دفشار بر آمريکا برای وادارکردن آن کشوربه عمليات نظامی، درصورتی که راهکارهای ديپلماتيک نيزدرمورد ايران کارسازنباشد - برخوردار نيست، زيراچنين عملياتی برای آمريکا مخاطرات زيادی در بر دارد.»


XS
SM
MD
LG