لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۱۷

جلیلی: پکن در پرونده هسته ای از ما حمایت می کند


سعید جلیلی صبح روز جمعه با خبرنگاران در محل سفارت ایران در پکن دیدار کرد.

در حالی که چين از ايران خواسته است تا از طریق مذاکره به مناقشه هسته ای خود پایان دهد، سعيد جليلی، سرپرست مذاکرات هسته ای ايران، در سفرش به چين گفت که حمايت پکن را عليه موضع آمريکا برای افزايش تحريم تهران جلب کرده است.


آمريکا و ايران در دو روز اخير با فرستادن ديپلمات های عالی رتبه به چين تلاش کردند تا پيش از برپايی نشست گروه ۱+۵ در هفته آينده، با مقام های اين کشور رايزنی کنند.


سعيد جليلی که بعد از جان نگروپونته، معاون وزير امور خارجه آمريکا با طرف چينی مذاکره کرد، روز جمعه گفت که چين از افزايش تحريم ايران حمايت نمی کند.


وی در عين حال از پاسخ دادن به سئوالی درباره موضع چين بر سر صدور قطعنامه ای تازه عليه در ايران در شورای امنيت، خودداری کرد.


همزمان وزارت امور خارجه چين با صدور بيانيه ای از تهران خواست که مذاکرات هسته ای را از سربگيرد.


به گزارش وزارت امور خارجه چين، يانگ جيه چی، وزير امور خارجه اين کشور، در ديداری که شامگاه روز پنج شنبه با سعيد جليلی صورت گرفت، از ايران خواست که برای گذر از بن بست جاری، با جامعه جهانی از در گفت و گو وارد شود تا اين کشمکش هسته ای به پايان برسد.

بر اساس اظهارات وزير امور خارجه چين که شامگاه پنج شنبه با سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران ديدار کرد، بحران اتمی تهران در «شرايط حساسی» قرار دارد و گذر از اين بحران «مشارکت سريع جامعه جهانی» را می طلبد.


به گزارش وزارت امور خارجه چين، يانگ جيه چی، وزير امور خارجه اين کشور، در ديداری که شامگاه روز پنج شنبه با سعيد جليلی صورت گرفت، از ايران خواست که برای گذر از بن بست جاری، با جامعه جهانی از در گفت و گو وارد شود تا اين کشمکش هسته ای به پايان برسد.


اين وزارتخانه به نقل از آقای يانگ اعلام کرده است: «مسئله هسته ای ايران در شرايط حساسی به سر می برد و چين اميدوار است که همه جناح های درگير با مشارکت يکديگر هر چه سريعتر به ميز مذاکره باز گردند و اين بحران را به طور شايسته ای حل کنند.»


يانگ جيه چی و سعيد جليلی در حالی به ديدار يکديگر رفتند که يک روز قبل از آن جان نگروپونته، معاون وزير امور خارجه آمريکا که برای جلب حمايت دولت چين به اين کشور سفر کرده، با آقای يانگ ديدار و گفت و گو کرد و از دولت چين خواست با تحريم ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد موافقت کند.


پکن که روابط تجاری گسترده ای با تهران دارد و سطح مبادلات تجاری آنها در سال گذشته ميلادی به ۲۰ ميليارد دلار رسيد، اعلام کرده است که تنها مذاکره می تواند مشکل هسته ای ايران را حل کند.


دولت چين تا اين لحظه سياست روشنی را مبنی بر اينکه اين کشور از دور سوم تحريم ها عليه ايران حمايت خواهد کرد يا نه ارائه نکرده است.


XS
SM
MD
LG