لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۳۳

دومین گروه بازرسان اتمی در راه کره شمالی


نمایندگان کره شمالی و جنوبی در ابتدای آخرین دور گفت و گوهای شش جانبه

در ادامه روند خلع سلاح اتمی کره شمالی، دومين گروه از بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز جمعه از وين، پايتخت اتريش وارد پکن شدند.


قرار است اين تيم شش نفره بامداد روز شنبه پکن را به مقصد پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالی، ترک کند تا بر
مراحل اجرابی پيمان خلع سلاح اتمی آن کشور نظارت داشته باشد.


ريزارد زاروکی، که رياست تيم بازرسان را بر عهده دارد، گفت که هيات همراه وی روز شنبه وارد کره شمالی می شوند تا فعاليت هايی را که آژانس بين المللی انرژی اتمی و دولت کره شمالی در باره آن به توافق رسيده اند، به مرحله اجرا در آورند.


اعزام تيم جديد بازرسان به پيونگ يانگ، کره شمالی را يک گام ديگر به سوی خلع سلاح اتمی نزديکتر می کند.


در چهاردهم ماه جاری ميلادی، اولين گروه از نمايندگان آژانس، متشکل از ده کارشناس امور هسته ای وارد پيونگ يانگ شدند تا بر روند بسته شدن نيروگاه های هسته ای آن کشور نظارت داشته باشند.بر اساس اظهارات منابع آگاه، بازرسان آژانس در اين سفر آن سری از نيروگاه های کره شمالی را که از چرخه فعاليت خارج شده اند، مهر وموم کرده و دوربين هايی را در اين نيروگاه ها نصب خواهند کرد.

گزارش ها حاکی است اين دو گروه از بازرسان آژانس تا پايان ماه جاری ميلادی به طور مشترک از نيروگاه های هسته ای کره شمالی بازديد می کنند و پس از آن گروه اول پيونگ يانگ را ترک خواهد کرد.


بر اساس اظهارات منابع آگاه، بازرسان آژانس در اين سفر آن سری از نيروگاه های کره شمالی را که از چرخه فعاليت خارج شده اند، مهر وموم کرده و دوربين هايی را در اين نيروگاه ها نصب خواهند کرد.


کره شمالی در سال ۲۰۰۲ ميلادی بازرسان آژانس را اخراج کرد و کمی پس از آن از پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای خارج شد.


اين کشور در سال گذشته ميلادی اولين آزمايش هسته ای خود را انجام داد که با واکنش شديد جامعه جهانی و تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد رو به رو شد.


پيونگ يانگ در زير فشار تحريم و در ادامه گفت و گوهای شش جانبه، در سيزدهم فوريه سال جاری پذيرفت در قبال دريافت انرژی و تضمين های امنيتی به برنامه های هسته ای خود پايان دهد.


اگر کره شمالی به تعهدات خود در پيمان خلع سلاح اتمی عمل کند، علاوه بر دريافت يک ميليون تن نفت و تضمين های امنيتی، روابط ديپلماتيک پيونگ يانگ با جهان خارج به حالت عادی بازخواهد گشت و اين کشور از انزوای جهانی خارج خواهد شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG