لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۶

نخست وزیر عراق وارد تهران شد


وزیر نیروی ایران در فرودگاه به آقای المالکی خوش آمد گفت.

نوری المالکی، نخست وزير عراق با هدف گفت و گو با مقام های ايرانی درباره کمک های اين کشور به بهبود وضعيت امنيتی عراق، روز چهارشنبه وارد تهران شد.


پرويز فتاح، وزير نيروی ايران در فرودگاه با آقای مالکی ديدار کرد و به وی خوش آمد گفت. انتظار می رود که مراسم استقبال رسمی از وی نيز با حضور پرويز داودی، معاون اول محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، برگزار شود.


قرار است که نخست وزير عراق در سفر خود به تهران، با مقام های عالی رتبه ايرانی از جمله محمود احمدی نژاد ديدار کند.


مقام های آمريکايی ايران را متهم می کنند که با حمايت های مالی، تسليحاتی و آموزشی از شورشيان عراقی – به ويژه شبه نظاميان شيعه – به بی ثباتی، ناآرامی و خشونت ها در عراق دامن می زند.


ايران اين اتهامات را تکذيب کرده و می گويد که برای بازگشت امنيت به عراق تلاش می کند.


مناقشه بر سر وضعيت عراق موجب شد تا ديپلمات های ايرانی و آمريکايی بعد از بيش از دو دهه قطع کامل روابط دو کشور، تاکنون دوبار بر سر ميز مذاکره بنشينند.


در عراق پس از چهار دهه که اقليت سنی های اين کشور، قدرت سياسی را قبضه کرده بودند، بعد از سرنگونی صدام حسين در سال ۲۰۰۳ و برگزاری انتخابات، سیاستمداران شیعه فرصت یافتند که در اداره کشور مشارکت کنند و بسياری از اين سياستمداران، با ايران رابطه خوبی دارند.نوری المالکی، نخست وزير عراق نيز از جمله سياستمداران شيعه عراقی است که از حمايت دولت ايران برخوردار است.


آقای مالکی در حالی روز چهارشنبه وارد تهران شد که در حال حاضر، در بغداد با بحران مخالفت سياستمداران سنی رو به رو است و کناره گيری موقت تمامی وزرای سنی از کابينه وی، او را در عرصه سياست داخلی عراق با بحرانی جدی رو به رو کرده است.

آقای مالکی در حالی روز چهارشنبه وارد تهران شد که در حال حاضر، در بغداد با بحران مخالفت سياستمداران سنی رو به رو است و کناره گيری موقت تمامی وزرای سنی از کابينه وی، او را در عرصه سياست داخلی عراق با بحرانی جدی رو به رو کرده است.


اين وزيران، نوری المالکی را به دليل پيگيری نکردن اصلاحات سياسی به شدت مورد انتقاد قرار داده اند و خواستار آشتی ملی و شرکت دادن گروه های سياسی عراق در ساختار قدرت برای پايان بخشيدن به درگيری های فرقه ای شدند.


توافق با ترکيه


آقای مالکی، يک روز پيش از سفر به تهران، به ترکيه رفته بود و در آنجا، برای پايان دادن به حضور «جدايی طلبان کرد» در شمال عراق، با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه به توافق رسيد.


آقای اردوغان در کنفرانس خبری به همراه آقای مالکی گفت که دو طرف در خصوص به کار گرفتن همه تلاش ها برای پايان دادن به حضور نيروهای حزب کارگران کرد، پ ک ک، در شمال عراق به توافق رسيده اند.


به گفته آقای اردوغان، دو طرف يادداشت تفاهمی را امضا کرده اند که به تلاش ها برای امضاء «توافقنامه ضد تروريستی» سرعت خواهد بخشيد.


نخست وزير ترکيه از ديدار قريب الوقوع وزير کشورعراق از آنکارا در راستای اين تفاهم نامه امنيتی خبر داد و گفت که کارشناسان دو کشور برای دستيابی به توافقنامه ضد تروريسم با يکديگر ملاقات خواهند کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG