لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۲

فرانسه: راه حل بحران اتمی ایران، دیپلماسی است


وزير امور خارجه فرانسه که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود که باور دارد، ايالات متحده آمريکا، نقشه ای برای حمله به جمهوری اسلامی ايران ندارد.
فيليپ دوست بلازی، وزير امور خارجه فرانسه، روز چهارشنبه گفت اين کشور، متقاعد شده که «ديپلماسی»، کماکان می تواند بحران هسته ای ايران را حل کند.

وزير امور خارجه فرانسه که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود که باور دارد، ايالات متحده آمريکا، نقشه ای برای حمله به جمهوری اسلامی ايران ندارد.

اين مقام بلند پايه دولت فرانسه، با بيان اينکه معتقد است، در ميان رهبران تهران بر سر سياست های محمود احمدی نژاد در پرونده هسته ای، اختلاف نظر وجود دارد، گفت که دو دستگی در ميان آنها، اين اميد را افزايش داده که سرانجام مذاکرات با ايران، «ميوه بدهد.»

وی گفت: «در فرانسه ما معتقديم که يک راه حل ديپلماتيک، وجود دارد و باور ما اين است که هيچ گونه راه حل نظامی برای بحران هسته ای ايرانی ها، وجود ندارد.»

در ادامه اين کنفراس خبری، يکی از خبرنگاران از آقای دوست بلازی پرسيد: «آيا شما فکر می کنيد، ممکن است که ايالات متحده، برای نابود کردن برنامه هسته ای ايران، به سمت اين کشور موشک شليک کند؟». وزير امور خارجه در پاسخ گفت: «ايالات متحده به ما گفته است که گزينه نظامی، هم اکنون در برنامه آنها وجود ندارد. ما مطلقا دليلی نداريم که در اين مورد به آنها شک کنيم.»

ايالات متحده آمريکا، در چند هفته اخير بارها اعلام کرده است که نقشه ای برای حمله به ايران ندارد، اما با اين حال، برخی تحليل گران نظامی می گويند که در آخرين تحولات، آمريکا دومين گروه ناوهای نظامی خود را به خليج فارس فرستاده و اين موضوع، تنش در منطقه را افزايش داده است.

سازمان ملل متحد، در ماه دسامبر، بعد از اينکه جمهوری اسلامی ايران حاضر نشد برنامه غنی سازی خود را متوقف کند، مجموعه تحريم های محدودی را عليه ايران به تصويب رساند. ايران بارها گفته است که برنامه هسته ای را با اهداف «صلح آميز» دنبال می کند اما جامعه جهانی به اين برنامه مظنون است و می گويد «احتمالا» ايران در تلاش است که سلاح هسته ای توليد کند.

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران در هفته جاری گفت که ايران آماده مذاکره است اما حاضر نيست که برنامه غنی سازی اورانيوم خود را متوقف کند.

فليپ دوست بلازی، سخنان اخير آقای احمدی نژاد را «غيرقابل قبول» توصيف کرد و افزود: «برای نخستين بار در قلب ايران، اين بحث مطرح شده است که آيا احمدی نژاد، سياست درستی را دنبال می کند؟»

در دو ماه اخير، گزارش های بسياری منتشر شد مبنی بر اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، روسای جمهوری پيشين ايران، تلاشی را برای «مهار سياست های تندروانه» محمود احمدی نژاد آغاز کرده اند. اين دو، از بلندپايه ترين روحانيون سياستمدار در ايران به شمار می روند.

همزمان موضوع «مداخله ايران در عراق» نيز بر فشارهای موجود به مقام های تهران افزوده است. ارتش آمريکا در عراق در هفته اخير، مدارکی به نمايش گذاشت که به گفته فرماندهای آمريکايی، نشان دهنده حمايت جدی مقام های ايرانی از شورشيان عراقی است.

آقای دوست بلازی در اين باره نيز گفت: «من باور ندارم که هيچ يک از کشورهای همسايه عراق، از هرج و مرج در اين کشور نفعی ببرند، چرا که نخستين ضرر از اين هرج و مرج را آنها خواهند ديد.»

روز سه شنبه، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا نيز گفت که مدارک موجود، دخالت مستقيم مقام های جمهوری اسلامی ايران در ناآرانی های عراق را ثابت نمی کند.
XS
SM
MD
LG