لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۵۱

نگرانی از حضور «تروریست» ها در یوتیوب


با استفاده از امکانات پربيننده ترين شبکه جهانی که اجازه می دهد اشخاص با نام های جعلی آثارخود را ارايه کنند، افراطيون مسلمان راهی پيدا کرده اند که بتوانند به تبليغ خشونت عليه آمريکاييان بپردازند.
در حال حاضر هرکسی می تواند به وسيله اينترنت، تيراندازی تک تيراندازان و بمب گذاری عليه نيروهای آمريکايی را که توسط شبه نظاميان اسلامگرا فيلمبرداری و تنظيم می شود در سايت «يوتيوب»، بزرگترين مرکز پخش فيلم های آماتور ويديويی، تماشا کند.

با استفاده از امکانات پربيننده ترين شبکه جهانی که اجازه می دهد اشخاص با نام های جعلی آثارخود را ارايه کنند، افراطيون مسلمان راهی پيدا کرده اند که بتوانند به تبليغ خشونت عليه آمريکاييان بپردازند.

روز جمعه گذشته پليس بريتانيا شش مظنون را دستگير کرد که گفته می شود قصد داشتند يک سرباز بريتانيايی را بربايند و از کشتن وی فيلمبرداری کنند تا در شبکه جهانی اينترنت قرار دهند.

پيش از اين ويديوهای تهيه شده توسط تروريست ها فقط در برخی سايت های بسيار تخصصی با مخاطبان محدود امکان نمايش می يافت ولی در حال حاضر هرکسی می تواند در سايت های پرمخاطبی چون «يوتيوب» که از کيفيت و سرعت بالايی هم برخوردار است و ميليون ها نفر را در روز به خود جلب می کند، هر فيلمی را که مايل است در معرض ديد عموم بگذارد.

تا کنون همه مقامات پليس و امنيتی در سراسر جهان از يافتن راهی برای جلوگيری به موقع از پخش ويديوهای خشونت بار، اظهار ناتوانی کرده اند تا جايی که توماس مايزير يکی از مقام های نزديک به خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که بر نيروهای مخفی اين کشور نظارت می کند، به مجله «نت زايتونگ» می گويد: «کشف ديدارهای اينترنتی تروريست ها به سختی پيدا کردن يک سوزن در انبار کاه است.»

در ميان تمام سايت هايی که امکان ارسال و پخش رايگان تصاوير ويديويی را فراهم ساخته اند، «يوتيوب» با دريافت ۶۵ هزار کليپ و بازديد بيش از يک ميليون نفر در روز، بالاترين ميزان را از آن خود ساخته است. يکی از دست اندرکاران« يوتيوب» اعلام کرد که اگر بازديدکنندگان ويدويی را در رديف «نامطلوب» گزارش کنند، مسولان اين وب سايت آن را حذف خواهند کرد.

با اين حال مشکل اين است که توليدکنندگان ويديوها می توانند همان ويديوهای حذف شده را بار ديگر با اسمی جديد در «يوتيوب» قرار دهند.

اخيرا در اين سايت، ويديوهايی از گروه سنی های افراطی عراق قرار داده شد که در يکی از آن ها مردی کنار اتومبيل آبی رنگی مملو از مواد منفجره ايستاده و ضمن نشان دادن وصيتنامه اش، از قصد خود مبنی بر هدايت اتومبيل به سوی يک هدف نظامی آمريکايی خبر می دهد. اين مرد سپس اعلام می کند که جانش را فدای اسامه بن لادن خواهد کرد.

لحظاتی بعد شاهد حرکت سريع اتومبيل و اصابت آن به يک ايستگاه بازرسی در «تل عفار» واقع در دويست و شصت مايلی شمال غربی بغداد و انفجار شديد هستيم .

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس در فيلمی ديگر يک تک تيرانداز عراقی را می بينيم که به سوی يک سرباز عراقی نشانه گيری می کند و چند لحظه بعد سرباز را می بينيم که بر اثر اصابت گلوله بر زمين می افتد .

مارک راش يک مقام سابق مرکز قضايی که به جرايم کامپيوتری رسيدگی می کرد می گويد: «ويديوهای موجود در يوتيوب و ساير سايت های مشابه، نشان بارز گشوده شدن جبهه جديد تبليغات جنگی است. وضع هر روز بد و بدتر می شود. ما داريم به سمتی می رويم که به زودی می توان شاهد مراسم اعدام به طور زنده در اينترنت بود.»
XS
SM
MD
LG