لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۷

اردوغان در سالگرد کودتای ترکیه: سر خائنان را از تن جدا می‌کنیم


اردوغان در جمع صدها هزار نفر از کسانی که در اطراف تنگه و پل بسفر جمع شده بودند باردیگر تاکید کرده دولت او ممکن است مجازات اعدام را بازگرداند

رجب طیب اردوغان، در نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه، در روزی که دولت ترکیه آن را روز «دمکراسی و همبستگی» نامیده‌، گفته است با کسانی که به گفته او «خیانت کرده‌اند» به‌شدت برخورد می‌شود.

سالگرد کودتای نافرجام ۲۵ تیر ماه در شهرهای مختلف ترکیه برگزار شده و گروه‌های مردم در راه‌پیمایی‌های مربوط به آن شرکت کرده‌اند. ترکیه روز ۱۵ ژوئیه را تعطیل رسمی کرده و نام آن را «روز دمکراسی و همبستگی» نامیده‌است.

رئیس‌جمهوری ترکیه خود در نشست ویژه‌ای در پارلمان آن کشور شرکت کرد و سپس به راهپیمایی در استانبول پیوست، پس از آن به آنکارا، پایتخت، بازگشت تا در نیمه‌شب شنبه و ساعات اولیه روز یک‌شنبه در تظاهراتی خارج از مجلس و مراسمی در کاخ ریاست‌جمهوری شرکت کند.

او در جمع صدها هزار نفر از کسانی که در اطراف تنگه و پل بسفر جمع شده بودند باردیگر تاکید کرده دولت او ممکن است مجازات اعدام را بازگرداند.

رجب طیب اردوغان گفته «نخست، سـر آن‌ها که خیانت کرده‌اند را از تن جدا می‌کنیم».

ترکیه از سال ۲۰۰۴ به این سو مجازات اعدام را کنار گذاشته‌است. تصویب اجرای دوباره آن و امضای رئیس‌جمهوری، یکی از اصلی‌ترین شروط عضویت در اتحادیه اروپا را زیرپاگذاشته و خود‌به‌خود به روند آن خاتمه می‌دهد.

آقای اردوغان تا کنون چندین بار اظهار داشته کشورش لازم نیست «به هر بهایی» عضو اتحادیه اروپا شود. او اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه جهانی بی‌بی‌سی نیز گفته اگر این نهاد اروپایی اعلام کند نمی‌تواند عضویت ترکیه را بپذیرد، «مایه آرامش خاطر» دولتش خواهد بود و افزوده است که اتحادیه اروپا وقت ترکیه را تلف می‌کند.

کودتای نافرجام ترکیه ۲۵ تیر ماه سال پیش به‌وقوع پیوست و در وقایع مربوط به آن دست‌کم ۲۴۹ نفر جان خود را از دست دادند. پس از کودتا هزاران نفر از کار برکنار شده یا بازداشت و بسیاری از رسانه‌ها نیز تعطیل شده‌اند. طی یک سال گذشته در ترکیه وضعیت فوق‌العاده برقرار است.

در سالگرد کودتا نیز دولت ترکیه اعلام کرد هفت هزار نفر دیگر از نیروهای پلیس، ارتش، و کارکنان دولت را از کار برکنار کرده‌است.

آقای اردوغان در سخنرانی دیگری در مراسم کودتا گفته در ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۵ «کشور ما به همه جهان نشان داد، ما چه ملتی هستیم».

کودتای ترکیه با واکنش بسیاری از کشورهای جهان، از جمله، ایران، کشورهای اروپایی و ایالات متحده روبه‌رو شد که جملگی با آن مخالفت کردند. با این همه مقام‌های دولت ترکیه ناخشنودی خود از واکنش‌های متحدان غربی، از جمله در اروپا و آمریکا را پنهان نکردند. در عین حال موضوع استرداد نشدن فتح‌الله گولن، خطیب مخالف اردوغان که ساکن آمریکا است، بر روابط دولت ترکیه و دولت باراک اوباما سایه افکند.

از سوی دیگر اما بازداشت‌ها، اخراج‌ها، تعطیلی رسانه‌ها و برخوردهای گسترده دولت اردوغان پس از آن نیز بارها با انتقاد روبه‌رو شده‌است. در موادی گزارش‌هایی از «شکنجه و تجاوز» بازداشت‌شدگان منتشر شد و یا از آنکارا خواسته شد به حاکمیت قانون و آزادی‌های اساسی احترام بگذارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG